Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Sandık

A+A-

Demokrasinin en önemli mihenk taşı olan“sandık” halkın önüne bir kez daha gelecek. Anayasanın siyasipartilerle ilgili hükümler, madde 68’de ‚siyasi partiler, demokratik siyasihayatın vazgeçilmez unsurlarıdır‛ ifadesi yer almaktadır. Çağdaşdemokrasilerde seçimler;ancak halkınsiyasal yaşama aktif olarak katılımı seçimlerde oy kullanılması ilegerçekleşmektedir. Siyasal katılım, ‚toplumsal düzenin kuruluşu, yönetimi vedenetimine ilişkin politikaların saptanması, kararların alınması veuygulanmasına ilişkin çabaların eylemli olarak içinde bulunulmasınıiçermektedir. Siyasal katılım için teşkilatlı kuruluş ise siyasal partilerdir. Siyasi partilerin temeli ve meşruluğuhalka dayanmakta, halkın oluşturduğu birlikler ve birimler ise partileri oluşturmaktadır. Siyasipartiler yürüttükleri politikalar ile bireyin görüşünü etkilemekte, politik siyasi bilgileri yinelemekte vehalkı siyasi hayata katılmaya teşvik etmektedirler Toplumda bir bağ oluşturmak içinoluşturulan iletişim sürecinde özellikle partiler arasındaki var olma ve sözsahibi olma yarışında seçimler önemli rol oynamaktadır. Bu seçimlerden biriside 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerdir. Seçime katılmayahak kazanan partiler oldukça önemli bir Genel seçim sınavından geçeceklerdir .Binlerceinsan demokratik hakkını kullanıp vatandaşlık görevini yapacaklardır. Buseçimler; Daha iyi yönetilmek, daha mutlu olmak, güven, huzur ve adil bir yaşamadına verilen vaatlerin realize (gerçekleşme) edilme günleridir. Vatandaşolarak üç günlük dünyada hayattan başkabeklentimiz nelerdir. Siyaset vesiyasetçilere güvenin vatandaşlar tarafından onandığı ve beklentilerine cevapverebilirliğinin test edildiği bir seçim süreci başlıyor.
Daha öncedenverilen sözlerin ve vaadlerin hesabı sorularak , halkla yüzleşecek ve onlarınkarşısına çıkacak olanlar siyasetçilerin performans göstergelerinin yansımalarıseçim aydınlığında damgasını vuracaktır. Siyasetçilerin ne kadar samimi, nekadar doğru ne kadar gayretli olduklarına halk zaten cevabını sandıkta veriyor. Yönetenler veyöneltilenler bu işin tam merkezinde olmalarına rağmen seçimlere ilişkin hattaseçimlerden sonraki döneme ilişkin karneyi vatandaşlarımızın oy kararlarıbelirleyici olacaktır.
2015 Genel seçimlerine az bir zaman kalasürece Konya penceresinden bakalım isterseniz?
15vekile sahip Konya 2011 Genel seçimlerinde Seçim sonuçlarına göre yüzde 69.60 oy alan AK Parti 11, yüzde 13.13 oy alanMHP 2, yüzde 10.21 oy alan CHP'de 1 milletvekili çıkarttı.
AK Parti bu seçimlerde 12 vekil çıkarma peşinde.. Güzel bir çalışma ve iyi bir ekiplebu başarılabilir. Muhalefet ise en az 3 vekilimiz garanti diyorlar. Bunlardanikisi Mhp birisi de CHP Bu durumda iiktidar ve muhalefetin hedeflerine ulaşması için ne yapması gerekir. Bunun içinsokaktaki nabzın yerine vatandaşın nabzınınyansıtılması önemli olmaktadır.
Vatandaş geçen seçimlere oranla daha çokadaylara bakarak oy verecek? İsimler bu kez bölgemizde çok önemli“Taleplere karşılık vermeyen” adaylarla yola çıkacakpartilerin işi zor olacağa benziyor. “Bu şehrin özünü iliklerine kadarişlemiş, yüzünü bu şehre dönmüş,iş bitirecek,hizmet getirecek,riskalacak” vekil aday istiyor Konya halkı
Partilerin elini güçlendirecek ,projeleri takip edecek vehayata geçirecek bu anlamda Ankara ile sağlam köprü vazifesi görecek, Mecliste 2023 vizyonuna sahip yüreğini ortayakoyacak vekil adaylarına ihtiyacımız var. Konyamız'da da bu misyon ve vizyona sahip aday adaylar tabii kimevcut .Önemli olan hizmet için işini bilen,yerinde isabetli adaylara yerverebilmek...
 

Bu yazı toplam 224 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.