1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Şanlıurfa ve Hazreti İbrahim
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Şanlıurfa ve Hazreti İbrahim

A+A-

Pişmek için önce yanmak gerektir. Yanmak İçin önce ateş gerekir. Ateşe girmeden teslimiyet, en sevgili için yanmayı göze almadan samimiyet anlaşılmaz.
Teslimiyeti görmek için Hz İbrahim toprağından geçmek, Hz Eyüp sabrının sırrına ermek gerekir.
Aziz kardeşim, İbrahim peygamber ve Eyyüb peygamber gibi beş peygamberin de Urfa da doğduğu söylenmektedir.
İbrahim peygamberin isminin manasına gelince;
Ebu Rahim yani koruyucuların babası demektir. Allah Teâlâ, muhabbet ve kullarına merhametinden dolayı “Halilullah “, çok misafirperver ve ikram sahibi olmasıyla “Ebu’l-etyaf” yani misafirler babası adını, kendinden sonra bütün peygamberler onun neslinden geldiği için- Ebu’l-Enbiya” yani nebiler babası sıfatlarına mazhar olmuştur. Doğu illerimiz içerisinde Peygamberler şehri diye şöhret bulmuş bu güzel vilayetimiz, Manevi ve maddi değerleriyle zengin bir şehrimizdir. Burada Hz. İbrahim’in doğduğu yer, mancınıkla ateşe atıldığı yer, balıklı göl ziyaret edilir ki;
Bu gölün meydana gelişi ilahi emirle olmuş ve Hz. İbrahimi yakmak için yakılan ateşe “ Ey ateş sovu ve selamet ol” emriyle güllük gülistanlık hale geldiği, yığılan odunları ise balık oldukları kaydedilmektedir. Tavsiyem gidip görmeniz ve ziyaret etmenizdir. Çünkü birçok gerçekler göz ile görünmeden tam anlaşılmıyor. Allahın halilim( dostum) dediği bir zatın ziyaret edilmesi, onun hatıralarını yaşamak zevkini verir.
Ve yine bu ilimizde yıllarca çile çekerek, Kuranda bahsedildiğine göre, cümle insana sabır dersi veren Hz. Eyyüp Peygamberin şifa bulduğu, çilehanesi ve “Ya Eyyüp, ayağını vur. Çıkan sudan iç ve yaralarına sür” buyurduktan sonra şifa bulduğu suyun bulunduğu yer ziyaret edilir. Bir hatırayı anlatıp Eyyüp peygamberle devam edelim;
Ben buralardan bahsettiğimde bir arkadaşım dedi ki;
- Ben ziyaret ettim ve o şifalı sudan içerken “ Ya rabbi, üç yıldır dayanamayacak kadar acı çektiğim şu, mide hastalığıma ne olur şifa olsun” dedim ve o su ile orada duş aldım. Yıllardır, o gün bu gün midemde bir şey kalmadı, diye anlattığına şahit oldum. Niyet hayır akıbet hayır…(Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.