1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sarıbal Konya tarımda iyi bir yere taşınırsa, Türkiye’de tarımda iyiye gider
Sarıbal Konya tarımda iyi bir yere taşınırsa, Türkiye’de tarımda iyiye gider

Sarıbal Konya tarımda iyi bir yere taşınırsa, Türkiye’de tarımda iyiye gider

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Konya’da tarımın sorunları çözüme kavuşturulup iyi bir yere taşınırsa, Türkiye’de tarımın iyi bir yere gideceğini söyledi. 

A+A-

Konya’da Karatay Ziraat Odası, Jeoloji Mühendisleri odasının ve diğer STK’LARI ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Konya’da tarımın sorunları çözüme kavuşturulup iyi bir yere taşınırsa, Türkiye’de tarımın iyi bir yere gideceğini söyledi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal beraberinde CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, İl Başkan Yardımcısı Bekir Yaman, Selçuklu İlçe Başkanı Ali Naci Çobanoğlu ile Karatay İlçe Başkanı Refik Serttaş Karatay Ziraat Odası Başkanı Rifat Kavuneker ile Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, sorunlar hakkında bilgi aldı. 

Ziyarette Karatay Ziraat Odası Başkanı Rifat Kavuneker CHP heyetinin ziyaretinden memnun olduklarını belirterek, “Çiftçi olan üyelerimizin tarımdaki girdilerin ve enerji fiyatlarının yüksekliği en önemli sorunlarını oluşturuyor. Özellik her ay ödenen elektrik paralarından dolayı kış aylarında ödemede zorlanıyoruz. 2014-2018 yılları arasında kuraklık yaşadık. Bu dönemde çiftçiler borçlandı. Bu borçların silinmesi ve taksitlendirilmesi noktasında yardımcı olunmasını istedik. Bekliyoruz. Ziraat Odaları olarak çiftçilerimizin sorunlarını yetkililere anlattık. Çözümünü bekliyoruz. Yağışlar iyi gidiyor. Bundan sonra durum iyi olur. Bu sene umutluyuz. Tarımın sorunlarını çözümü Ziraat Odaları ve Tarımsal birlikler ile birlikte ele alınırsa daha sağlıklı bir çözüme kavuşturulur. Ülkemizin ihtiyacına göre üretim planlanması yapılmalıdır. Sürdürebilir bir tarım politikası olmalıdır. Sorunlarımıza karşı duyarlı olmanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz” dedi. 

Acil Önlem Alınmazsa, Suda Çok Büyük Sorunlar Yaşayacağız

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık Orhan Sarıbal’a bilgi vererek, “İçme ve tarımsal sulamada ciddi oranda bir artış vardır. Su kullanımı arttıkça obruklar oluşuyor. Karapınar ilçemizde son yıllarda obruklar artmaya başladı. Yeraltı sularının düşmesiyle bu obruklar oluşuyor.  Tarımsal sulamada kaçak su kullanımı yeraltı su seviyesini düşürüyor. Deprem gerçeğiyle karşı karşıyayız. Aktif fayların üzerinde kesinlikle yapılanmaya izin verilmemelidir. Vahşi sulamanın önüne geçilmelidir.  Tarımda çok tüketen üründen uzaklaşılmalıdır. Hayvancılıkta da küçükbaş hayvancılığa dönülmelidir” diye konuştu.  

Çiftçilerimizin ve Üreticilerimizin Rahatlayacağı bir politikaya ihtiyacımız Var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Konya’ya çiftçilerimizin sorunları hakkında bilgi almaya geldiğini dile getirerek, “Tarım dinamik ve canlı bir sektör olup, sürekli değişim içindedir. Çiftçilerimizin rahatlayacağı bir politikaya ülkemizin ihtiyacı vardır. Bizde bu süreci katkı vermek adına bu ziyaretleri yapıyoruz. Konya tarımda önemli bir ilimizdir. Eğer Konya tarımının ve çiftçisinin sorunları çözüme kavuşturulursa iyi bir yere taşınır. Buna paralel olarak ta Türkiye tarımı da iyiye gider.. Bir dayanışma içinde sorunların çözümü noktasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Amaç, ülkemizde tarımı sorunlarından kurtarmak olup, çiftçilerimizi rahatlatmaktır.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.