1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SARIKAMIŞ TRAJEDİSİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SARIKAMIŞ TRAJEDİSİ

A+A-

Dün SARIKAMIŞ  ister destanı deyin, ister trajedi deyin, 103    yıldönümü idi. Tarihi sevdiğimi, ilgilendiğimi defalarca yazdım. Türk Tarihi şanla, şerefle ve hatta hüzün ile dolu bir tarihtir.

 107 1 Malazgirt Zaferi,

1444 Varna Meydan Zaferi,

1453 İstanbul’un fethi ve bir çağın açılıp, bir çağın kapanışı.

Çanakkale destanı,

Dumlupınar ve Sakarya Meydan Savaşı,

  1. Ve 2. İnönü Zaferleri.

Kazım Karabekir paşanın  doğuda Ermenilere ve Ruslar karşı kazandığı zaferler.

Kıbrıs çıkartması ve son olarak ta  15 Temmuz’da  FETO ayaklanmasına karşın, halkın şerefli direnişi.

Bunlar aklıma ilk anda geliveren şanlı destanlarımızdır.

Hüzün ve üzüntülerimiz ise  Enver Paşa’nın zamansız ve plansız, kendi ihtirasını tatmin etmek uğruna, padişahtan bile habersiz SARIKAMIŞ  harekatı. Bu harekatta tam 90 bin Mehmetçiğimizin tek kurşun atmadan ALLAHUEKBER dağlarında donarak şehit olması.

Balkan Savaşları yenilgisi,

Galiçya, Yemen ve Trablusgarp’ta  Arapların  hainlikleri ile uğradığımız yenilgiler…

Dönelim Sarıkamış’a…

Bugün toplumdaki kaynamalar, cinnetlerden bahsedecektim. Ancak sabah gazeteye gelirken  METEOROLOJİ’nin SESİ  radyosunu açtığımda SARIKAMIŞ HAREKATI  anlatılıyordu.  Hemen kulak kabarttım.

Radyo’daki programda HAREKAT  TÜM DETAYLARI İLE VE İÇİMİZİ  YAKARAK ANLATILIYORDU. Doğrusu arabamı kenara çekip bu programı uzunca süre dinledim.

Hazin, acıklı ve tarihimizin kan damlayan bu harekatı karşısında kayıtsız kalmak  bir Türk Milletinin ferdine yakışmaz. Ancak ne yazık ki, 103 yıl önce yaşanan bu olay son dönemlerde belki anlatılıyor ama, bir çoğumuz unutmuş durumdadır.

Tarihini bilmeyen bir millet haline getirildik. Bu işin başka bir yönü.

Radyo’da anlatılanlar, kitaplardan okuduğumuzla birleştirdiğimizde inanın benim yüreğim dayanmadı ve kendimi ağlamaktan geri koyamadım. Sanırım bu programı dinleyen pek çok kişi de benim gibi olmuştur.

Bir RUS subayı anılarında bu harekâtı şöyle anlatıyordu.

Türklerle bu harekâtta ciddi bir karşılaşmamız olmadı. Bir onlara ulaştığımız zaman onlar zaten beş gün önce TANRILARINA teslim olmuşlardır.

Çetin kış şartlarından sonra bölgede Bahar gelince Mehmetçiğin cesetlerinden ağaç dallarında, kaya kenarlarında ve dere kovuklarında sadece iskeletleri bulunabilmiştir. Kahramanların vücutları kurda- kuşa yem olmuştur.

Ne yazık ki, bu kahraman Türk Evlatlarının tarih sayfalarımızda doğru dürüst adı, sanı ve sayısı bile belli değildir. Onları rahmet, minnet ve saygı ile anıyor, onları hatırlayan ve bugün ananlara da teşekkür ediyorum.

İsterseniz birde bu hazin, harekât ile ilgili bilgiler sunayım.

1914 yılının Kasım ayında Azap ve Köprüköy, Rus orduları tarafından saldırıya uğradı. Ancak saldırıyı 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa püskürtmüş ve Rus ordusunu dağıtmıştır. Enver paşa bu başarıyı kendi hanesine yazdırmak amacındaydı.

 Tarihi kaynaklara bakılırsa Harekâtın amacı, dağılan Rus ordusunu tamamen yok edip, Bakü petrollerine ulaşmak ve Alman İmparatorluğu'nun sanayi ihtiyacını karşılamaktı. Aynı zamanda 1877 yılındaki 93 Harbi'ni Osmanlı İmparatorluğu'nu kaybetmiş ve Batum, Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin Ruslara verilmişti.Toprakları geri almak amacıyla 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, 19 Aralık tarihinde "Sarıkamış Harekatı" planlarını kurmaylarına sundu.

 İlk iki günü başarıyla geçen taarruz sonrasında olumsuz hava koşulları nedeniyle seyrini değiştirdi. Kış, 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 90 bin Osmanlı askeri donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. Bu harekatta Ruslar da 32 bin askerini kaybetti.

 Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına göre Sarıkamış’ta Osmanlı zayiatları 60.000 ve Rus zayiatları 30.000’dir. Ruslar, Türklerden 200 subay, 7000 eri esir, 20 makineli tüfekle 30 topu ganimet olarak almışlardır. 5000 kişi civarında esir alınmıştır.Bunların arkası ise aranmamış ve yok olup gitmişlerdir.

Varsa ölenlere rahmet, kalanlara ve gazilere minnet duyuyorum.

Bu yazı toplam 483 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.