1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. ŞARTLAR VE GETİRDİKLERİ!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞARTLAR VE GETİRDİKLERİ!

A+A-

Baraj Mahallesi Muhtarı eski komşum Ramazan Kılınç Ağabeyin oğlunun düğününde Çumra Cuma Gurubu, Hisder’den Konya Aydınlar Ocağından Dr. Mustafa Güçlü, Uc Beyimiz Muzaffer Tulukçu, Gazeteci Mustafa Balkan, Mustafa Durdu Hoca, Haşmetlimiz Dr. Ömer Yıldırım, Muharrem Camcı, Mehmet Yetişen, Ahmet Gündüz ve Ahmet Yıldız olarak katıldık.
*
Hafta sonu ağırlık olarak hemşerilerimizin düğünlerine katılıyoruz. Bakkalbaşı Mahallemizde Ağaraslı Şükrü Hocanın düğününde uzun zamandır görmediğim Çakıcı Amcanın oğlu Hasan Çakıcı ile görüştük. Gölgede sohbet ettik. Müzmin astım bronşit nefesini omzundan alıyor. Ahmet Gündüz Başkan ve bana;
--- Ahmetler Allah sigarayı kahretsin bakın nefes alamıyorum. Dedikten sonra elinde bulunan içi su dolu sipreyi başına sıktı. Yan tarafta sigara içen gençlere; Beni görün ibret alın da sigara içmeyin! Beraber oturduğumuz Mustafa Bakır ve Ahmet Gündüz’e duydunuz mu size de söylüyor. Dedim.
*
Bardakçı Mahallesi sakinlerinden Çumralı ifadesi ile Göçmen eski sol tüfeklerden Çumralı yazar Mehmet Seviş’in kitabının imza gününde İlkokul arkadaşım Bünyamin Yüceaktaş, ağabeyi İlhami Yüceaktaş, Osman Ertaş, Ali Ertaş eski komşular bir araya gelince taa eskilerden dem vurup sohbet ettik. Gazeteden Abdullah Sucu Hocam, Fransada çalışan komşum İsmail Camcı vardı.
Beş yıl aynı sınıfta okuyan, aynı mahallede doğup büyüyen, Çarşamba Çayında beraber yüzdüğümüz, tren yolunda oyun oynadık. Ancak, daha sonraki yıllarda Bünyamin sola ben sağa gidince yollarımız ayrıldı ve işler değişivermişti. Yıllar sonra yaşımız elliyi geçti ve biz baltaları gömüp eski dostluğumuza dönüverdik. Sonuçta hepimiz Türküz ve Müslümanız.* Ayrıca bizim çocukluk yıllarında Cumhuriyet Lisesi bandosunun namlı majorü Mevlüt Uyarı yıllar sonrası görmek varmış.
*
Bir dem de dünden alalım mı?
1962 basımı Hilmi Yücebaş'ın “BÜTÜN YÖNLERİYLE YAHYA KEMAL” Hayatı, Hatıraları, Şiirleri “ÜSTADA DAİR Fıkralar, Nükteler, Şakalar” Bölümünden okumaya devam edelim mi?
Evet, Va-Nu imzası ile İki meşhur nükte;
Yahya Kemal etrafında şurada, burada yalan yanlış yazılanları okuyunca kendi kendime şu meşhur beyti okudum.
“Söyleyenler maddeyi bilmez, bilenler söylemez,
Bilenler söylemeli.”
Tenkilde bahsettiğim bir mecmua(dergi) rahmetli üstadın paltolarının birkaç kez tornistan edildiğini yazmış. İşte bu terzilik tekniğine hiç uymaz. Zira bir kere tornistandan sonra eski istikamet ve tekrar tornistan ancak, vapurlara mahsustur. Elbise ve palto bir kere tornistan yani ters düz edilir.
Kendi anlattığına göre Yahya Kemal Birinci Umumi Harp sonrasında bir gün eski paltosunu paket etmiş, koltuğunu altına almış tornistan ettirmeye götürüyormuş.
Beyazıt Meydanın da Rıza Tevfiğe rastlamış.
Hiç kimseye söz bırakmayan filozof, şaire;
--- Ne taraf? Diye sormuş.
--- Terziye.. Şu paltoyu..diye Yahya Kemal'den iki üç kelime yakalar yakalamaz, arkasını da getirmiş.
---Ha..Evet…Terziye gitmek itinalı elbiseler ısmarlamak lazımdır. Kendini bilen her insanın esaslı gardrobu olmalı. Mesela benim 24 yazlık, 24 mevsimlik kostümüm, Ayrıca 3 frakım, 3 smokinim, 3 jekatatiyam, 5 paltom… Vardır. Hepsini de Londurada yaptırmıştım. “Pul” dikmezse giymem.
Bu uzun nutuktan sonra filozof sormuş;
--- Demek sen de şıklığa meraklısın ki, böyle terziye…. Palto ısmarlamağa?
--- Yeni değil benimki… Tornistan ettiriyorum!
Bu filozof tam tersi ağız kullanmış;
--- Haline şükret ki, sende gene tornistan edecek palto kalmış. Bu kâfir harp biz de onu da bırakmadı ya.
Bize bunu anlattıktan sonra, Yahya Kemal şöyle demişti;
--- En çok ve en zarif elbiselere sahip olmanın imtiyazını kendine alıkoyduktan sonra hiç elbisesi olmamanın imtiyazını bari bize bıraksaydı. Hayır, onun dahi rekorunu elimizde aldı.
Yahya Kemal esprilerini yalnız gündelik hayatın böyle cilvelerine hasretmezdi. Türk Milletini uyarıcı şu nüktesi unutulamaz;
Birinci Dünya Harbin Mütarekesindeydik. Bazıları Türkiye'yi ecnebi bir devletin “MANDASI” altına koymak istemişlerdi. Bunu üzerine Yahya Kemal'in şu nüktesi ağızdan ağza dolaşmıştı.,
--- “” FATİH SULTAN MEHMET İSTANBUL'U ALMAK İÇİN TEK TOPUNU KIRK MANDAYA KOŞMUŞTU.
BUNLAR KOCA DEVLETİ TEK MANDAYA KOŞMAK İSTİYORLAR”
**
Bu nükte bir kitaptan bir mitingden daha tesirli olmuştu.
Yahya Kemal'in şiirleri kadar nükteleri de manevi mirastır. Onları iğneyle kuyu kazarcasına, dergilerden, gazetelerden, eski makalelerden, kitaplardan çıkarmak ihtisas erbabına düşer. (Va-Nu)
Evet, bizlerde fırsat buldukça bulduklarımızı önce Ali Amcamla sonrada sizlerle paylaşacağım.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.