1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Satılan mal geri alınır
Satılan mal geri alınır

Satılan mal geri alınır

Karazoroğulları Dinlenme Tesisi Sahibi Mustafa Bağcı, hizmet ve ticaret anlayışları ile ilgili olarak, “Bizde misafir memnuniyeti her şeyden önce gelir. Eğer misafirimiz bir ürünü beğenmediyse gönül rahatlığı ile iade edebilir. Bizde satılan mal geri alın

A+A-

Nesilden nesile aktarılan Karazoroğulları Dinlenme Tesisi 35 yıllık tecrübesi ve yöresel lezzetleriyle misafirlerine hizmet etmeye devam ediyor. Güler yüzlü ve kaliteli hizmet anlayışından dedelerinin işlettiği dönemden beri taviz vermediklerini vurgulayan Karazoroğulları Dinlenme Tesisi Sahibi Mustafa Bağcı, “Antalya ve doğu bağlantısının sağlandığı bu noktada yörenin yerlisi ve dışardan çok sayıda misafir ağırlıyoruz. Misafirlerimize her zaman en tazeyi ve en doğalı sunmak için emek veriyoruz. 25 yıldır bizi ayakta tutan gücün de buradan geldiğine inanıyoruz.”dedi.

Mustafa Bey tesisin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?
1992 yılından itibaren benim işlettiğim Karazoroğulları Dinlenme Tesisi, dedem; Mehmet Bağcı ve Babam; Ali Bağcı’nında çalıştırdığı dönemlerle birlikte 1978 yılına kadar uzanan geçmişe sahip. Yaklaşık 35 yıldır hizmet veren tesisimizi 24 yıldır ben işletiyorum. Sarıoğlan’da bulunan tesisimiz, bulunduğu konum itibariyle, Hadim, Taşkent, Bozkır, Ermenek, Antalya ve Alanya gibi noktaların Konya ve çevre illere ulaşım sağlayan insanların merkezini, kavşağını oluşturuyor. Bu sebeple çok farklı yörelerden misafirlerimiz oluyor. Bu yaklaşık 35 yıldır bu şekilde devam ediyor.

Karazoroğulları’nı ön plana çıkaran ve adeta merkez haline getiren etkenlerden ya da hizmetler nelerdir?
Öncelikle bulunduğumuz konum diyebilirim. Tesisimizin inşa edildiği kavşak bu konuda önemli rol oynuyor. Ancak bunun ötesinde hizmet anlayışımız ve dedemiz ile babamızın bizlere bıraktığı hizmet ve misafir anlayışı. Bizde hiçbir zaman müşteri olmadı, olmayacak. Bizim tesisimize gelen her insanımız, misafirimizdir. Evimize gelmiş misafir gibi ağırlarız. Daha sonra kalitemiz geliyor. Tesisimizde bulunan tüm ürünler yöreden temin edilir. Yöresel, taze ve lezzetli ürünler sergilenir ve satılır. Bu iş tesisimizin mutfağında da böyle devam eder. Burada yiyeceğiniz saç kavurmadan tutunda, etliekmeğe kadar kullanılan tüm malzemeler yöresel ve taze ürünlerdir. Tesisimizi önplana çıkaran diğer işletmelerin önünde tutan etkenler bize göre bunlardır.

Mustafa Bey size göre işletmeci olabilmenin püf noktaları nelerdir? Sizin işletme ve hizmet anlayışınız nedir?
Öncelikle işletmecilikte başarılı olmak isterseniz işinizin takibini iyi yapmalı ve işinize sahip çıkmalısınız. Temizlik, hijyen ve misafirlerinize karşı olan tutumunuza dikkat etmelisiniz. Müşteri ve para gözüyle misafirlerinizi ağırlamamalısınız. Bizim işletme anlayışımız 35 yıldır böyle. Kapımızdan adım atan misafirimize hiçbir zaman müşteri gözüyle, para getirecek insan gözüyle bakmayız. Bizde misafir anlayışı var. Bunun yanında memnuniyet adına çok önemli ilkelerimiz var. Örneğin, bir misafirimiz yemeğini tam bitirmemişse bunun sorumlusu olarak kendimizi görürüz. Bu alışkanlık dedemizden bize kaldı. O misafir o yemeği yemek için ya da bir bardak çay içmek için yolculuğuna ara vermiş tesisimize gelmiş. Ancak yemeğini ya da çayını bitirememiş. Beğenmemişse bunun sorumlusu olarak kendimizi görürüz. Bu anlayış 35 yıldır tesisimizde böyle devam eder. İnsanlar yolundan sapıp tesisimize gelmişse bize bu kıymeti vermişse bizim onlar için en iyisini yapmamız lazım.

Tesisinizde sergilenen ürünlerden bahsedebilir misiniz?
Tesisimizdeki tüm ürünler yöre insanlarından tedarik edilir. Doğal olmasına ve yörenin ürünü olmasına özellikle dikkat edilir. Ürünlerimizin başında tahin ve pekmez gelir. Bunu bal, kırmızı et ve süt ürünleri takip eder. Bu ürünlerin tamamının altını bir kez daha çiziyorum tamamen yöre ürünleri. Bu saydığım ürünlerin yanında kuru üzüm, envaı çeşit dağ çayları geliyor. Misafirlerimiz bu ürünlerimizi mutlaka denemeli ve görmeli.

Bu yörenin öne çıkan özellikleri ve bilinen yönleri nelerdir?
Yöremizde tarihi güzelliklerden doğal güzelliklere, farklı damak tatlarından manevi güzelliklere kadar bir çok özellik var. Bölgeye genel olarak bakarsak, Yerköprü Şelalesi, Hadim’deki Hadimi Hazretleri Türbesi, Taşkent’in doğal güzellikler ve daha nicelerini sayabiliriz. Bunların ötesinde, yöremizde saç kavurma, bal ve özellikle de canlı alabalığımız yörenin başlıca ürünlerini oluşturuyor.

Peki Mustafa Bey, sergilediğiniz ve sunduğunuz ürünlerdeki memnuniyet garantiniz nedir?
Bu konuda çok fazla ilgi gören bir sloganımız var. Bizde yeni nesil marketler ve işletmelerde olduğu gibi ‘Satılan mal geri alınmaz’ anlayışı kesinlikle yok. Biz bu ürünü buraya koyduk bunu aldıysan aldın bitti gibi bir anlayış söz konusu olamaz. Biz ürünlerimizin her zaman arkasındayız. Marketimizde ki ürünlerimiz de dahil olmak üzere, ürünlerimizden misafirlerimiz memnun kalmadığı takdirde ürünü iade alıyoruz. Restoranımızda yenilen yemeklerde de en pahalı ürün dahi olsa misafirimiz beğenmemişse onun parası alınmaz. Zaten bunu gelip gören misafirlerimiz bilir tesisimizde ‘Satılan mal geri alınır’ yazar. Bu aslında işletmecilik anlayışımız ile ilgili birçok şeyi ifade ediyor.

İşletmenin kurucuları olan babanız ve dedenizden biraz bahseder misiniz?
Dedem Mehmet Bağcı ve Babam Ali Bağcı bu tesisin kurucuları. 35 yıl önce temelleri atılan bu tesiste en büyük emek, babam ve dedeme ait. Onların mirasının üzerinde, onların emeklerinin ve hizmetlerinin meyvelerini bugün bizler topluyoruz. Dedemde babam da bu yöre yardımseverlikleri ile bilinirdi. Yaptıkları hayır ve hizmetler insanlar tarafından unutulmadı, bundan sonra da unutulacağa benzemiyor. Yöre insanının Karazor lakabıyla bildiği dedem başta yolcular ve yolda kalmış insanlara büyük değer verirmiş. Hatta bu yolu sık kullananların bir sözü var. ‘Sarıoğlan’da kalsak korkmayız, Karazor’lar bize yardımcı olur, bakar’ diye. Bu mirasın üzerinde çalışıyor olmak bana büyük güç veriyor. Böyle bilinen bir aileye ve tesise sahip olmak herkese kısmet olmaz. Bunun bilincinde misafirlerimiz için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Dedem ve babamdan gördüğüm gibi ticaret sadece parayla yapılmaz anlayışını sürdürüyoruz. Bu nedenle olsa gerek ki kuşaktan kuşağa gelen hizmetlerimiz bugün hala ekmek teknemizi oluşturuyor. Bizden sonrakilere de mirası bırakmak en büyük arzum. 

Ümit ÖZEL-Röportaj

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.