1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Savunma Mekanizmaları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Savunma Mekanizmaları

A+A-

Kendi varlığını tehdit eden olaylara karşı devletlerin savunma politikaları olduğu gibi bireylerin de problemlere, tehditlere, mantıksızlıklara, eksikliklere, gerçeklere, tutarsızlık ya da ikilemlere karşı geliştirmiş olduğu savunma mekanizmaları vardır.
Farklı ve alışılmadık yeni bir olay ve problemle karşılaşan insan, bu beklenmedik gerçekler karşısında ya probleme uyum sağlamak için çaba gösterir ya da psikolojik dağılmaya karşı kendini korumak için direnç geliştirir. Çünkü yeni bir olay vardır ve daha öncekilere benzememektedir. İnsan ise, genelde öngörüde bulunabildiği, yaşanmasının beklendiği olaylara karşı hazırlıklıdır ve daha önceki deneyimlerinden nasıl başa çıkacağını bilmektedir. Deneyimler ve yaşantılar onu koruyan ve geliştiren önemli tecrübelerdir.
Sağlıklı insan, kendi sınırlarını aşan bir problemle karşılaştığında, uyum sağlamak için çaba gösterir ve yeni tedbirler, farklı çözüm yolları veya seçenekler üzerinde yoğunlaşarak baş etmeye çalışır. Bu yöntem, bireyin sorun çözme becerisini geliştirir ve uyum sağlamasını kolaylaştırır. Sağlıklı insanın rasyonel ve gerçekçi davranış biçimleri burada önemli bir rol oynamaktadır.
Problemlere uyum sağlamak için çaba yerine, psikolojik dağılmaya karşı kendini koruma ihtiyacı gösteren insanlar ise, farkında veya farkında olmadan savunma mekanizmalarını kullanır. Birey bu beklemediği probleme karşı direnç gösterir ve gerçeği kabul etmez. Bunun böyle olmaması! gerektiği konusunda kesin inançları vardır ve olay ve yaşantılar değişse de bu inanç değişmeyecektir. Bu noktada psikolojik dağılmaya karşı da birey kendini korumak ve kollamak adına ego savunma mekanizmalarını geliştirir. Baş edemediği gerçekler ve olaylara karşı bu ego savunma mekanizmaları çerçevesinde kendini haklı çıkaran! açıklamalar getirerek rahatlamaya çalışır.
Örneğin, 50 tl ye satın aldığı kazağın bire bir aynısını arkadaşının 35 tl ye aldığını görmesine rağmen, ısrarla kendi satın aldığı kazağının daha kaliteli olduğuna inanması ve ısrarcı olması gibi, o kandırılmış, aldatılmış olamaz, mutlaka fazla ödediyse, daha iyisi olduğu için ödemiştir düşüncesinde olması gibi. Gerçek olan aldatılmış olabileceğini kabul etmeyerek, gerçeklere karşı aldatılmış olmasını genel kabul görecek bir şekilde aklileştirme (mantığa bürünme) yoluna gitmektedir. Diğer bir örnek ise, kısa boylu birisinin boks sporu ile uğraşması veya abartılı otoriter olma eğilimleri göstererek fiziksel durumunu telafi etmeye yönelik telafi etme (ödünleme) yoluna gitmesidir.
Buna benzer savunma mekanizmalarını farkında olarak ya da olmayarak hepimizin kullandığı zamanlar vardır. Bazen buna ihtiyaç duyuyoruz belki de, çünkü hayat çok karmaşık ve yoğun, bu nedenle normal, sağlıklı insanlarda da zaman zaman olmaktadır. Buradaki kritik nokta, kişinin gerçeklerden uzaklaşmasına ve tamamen kendi içine kapanmasına neden olmayacak kadar çok olmamasıdır. Çok sık kullanılması zamanla ruh sağlığı hastalıklarına yol açabilmektedir.
Savunma mekanizmalarının kullanımı, antibiyotik kullanımına benzetebiliriz. Yerinde kullanıldığında etkili ve faydalı olabilirken, her problemle karşılaşıldığında savunma mekanizmasına başvurmak bireyin tutum ve davranışlarında gerçeklerden uzaklaşmasına neden olabilmektedir.
Neticede, problemler çözülmek için vardır. Problemlere açık olmak ve çözümüne katkıda bulunup, uyum sağlamak en sağlıklı davranış olacaktır. Hoşça kalın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.