1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SAVUNMA VE TARIM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SAVUNMA VE TARIM

A+A-

ABD ile  Rusya arasında sıkıştığımız günler sonrasında  görüşmelerle  ABD’yi  ikna edip, Rusya ile anlaşarak   S 400’leri almaya karar verdik.
Nihayetinde  birkaç gündür S  400 lerin parçaları peyder pey  Rusya’dan ülkemize gelmeye başladı. Nerede konuşlandırılacağı belli olmayan, ancak  Ankara Mürted hava alanına inen bu S 400  parçaları buradan da  Konya’da kurulması söz konusu olan olay gerçekleşirse bizim ve Türkiye için çok mutlu olacağız. Bunun için ilgililere teşekkür ediyorum. Bu S 400 lerle söylendiğine göre Dünyanın sayılı hava savunma sanayisi ülkelerinde yer alıyoruz.
Bunları FETO kalkışma harekatının kışkırtıldığı  3. Yıl dönümünde Başta Cumhurbaşkanı ve AK parti genel başkanı R. Tayyip Erdoğan konuşmalarında ve diğer yetkililer anlattı. Gelecekte umarım bunun  rahat ve huzurunu yaşarız. Yüce Türk Milleti 3. Yıl önceki coşku ve inançla  FETO’cuları bütün illerde telin ettiler. 15 Temmuz Türk insanının diriliş günü olarak tarihe geçti.
+++    
Yukarıda da belirttiğim gibi hava savunma sanayimiz bu tesisle çok güçlü ve sayılı ülkeleri arasına girmiş bulunuyor. Yalnız birde tarım meselemiz var.
Hayvancılık meselemiz var.
Hemen hemen hepimizin bildiği gibi Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesi. Ne varki, gerek tarımda, gerekse hayvancılıkta yaşadığımız kriz ve kötü durum ülkenin en büyük sıkıntılarından birisi. Tarıma verilen, hayvancılığa verilen destek ise devede kulak misali. Yada destekler gerekli yerlerde kullanılmadan yok ediliyor.
Bugün dünyanın en pahalı tarım ve et ürünlerini tüketen ülkeler arasında yer almaktayız. Yine bundan birkaç yıl önce Balkanlardan et ithalatı alarak halkımıza ucuz et yedirtmeyi planlanmasına karşın bu iş de pek tutmadı. Et ve tavuk ürünleri son yılların en pahalı noktasında yer almaktadır.
Gazetemizin  diğer sayfalarında okuduğunuz gibi  Konya Kırmızı et üreticileri Birliği başkanı Nazif Karabulut  yaptığı basın açıklamasında   tüketici olduğu gibi üretici  içinde zor bir tablo olduklarını, kırmızı et fiyatlarına baskı yapıldığı ve maliyetin altında satış yapmak zorunda kaldıklarını, böyle gittiği takdirde birkaç yıl içinde Türkiye’de hayvancılığın biteceğini, Dışarıdan et ithalatının durdurulması gerektiğini,. Girdi fiyatlarının çok zamlandığını ve üretici  kesimhane bulamadığını, et ve balık kurumun hemen açılması gerektiğini söyledi.
Şunu çok iyi hatırlarız. Bundan 5-8 yıl önce Türkiye tarım ve hayvancılık ürünlerinde kendi kendine yeten 7 ülkeden birisi olmasına karşın  bu tablo 8-10 yıl içinde tersine döndü ve Türkiye  tarım ve hayvancılık ürünlerinin hemen hepsini ithal eder oldu. Bunun önüne geçilmeli ve üretici desteklenmelidir.
+++  
Atatürk  kurtuluş Savaşı sonrasında en çok tarım ve sanayiye önem vermişti. Yerli üretimle sıfır borçlu bir ülke kurdu .
1930 yılında  1 TL. tam 100 dolar ediyordu. Yabancı paraları ezmişti ve şu sözü söylemişti:
Ben traktörleri Amerika’dan bir avuç bozuk paraya aldım.
+++   
Nankör insanları mutlu etmek  çok zordur.
Yağada yatırsan, bala da batırsan yaranamazsın.
En iyisi
Bırakacaksın kendi yağlarında kavrulsunlar.
+++  
Yaklaşık 70 yıl önce dedelerimizin kurtarmaya gittiği Kore katlanabilir telefon yapıyor.
Bizim toplumda ise bazıları hala sirke ile büyü bozmayla uğraşıyoruz. Basın kartları değiştirildi. Cip’i Cinde getiriyoruz. Bir yıldır cip olmadığı için meslektaşlarımız kartlarını hala alamadılar.
İşte geldiğimiz nokta.

Bu yazı toplam 3850 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.