1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Saygı Duruşu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Saygı Duruşu

A+A-
Sevgi ve saygı laf ile olmaz.
Dinimize, ecdadımıza, şehitlerimize ve gazilerimize, yaşlılarımıza sevgi ve saygı göstermemiz, onlara yardımcı olmamız gerekir.
Devletimiz âlicenaptır. Bazı yanlışlar ve istisnalar olabilir. Ancak Devletimiz bu kimselere gerekli şekilde yakınlık ve duyarlılık göstermektedir.
Terör Türkiye’nin yıllardır uğraştığı bir sıkıntıdır. Yine son zamanlarda Devletimiz güvenlik güçlerinin ezip geçtiği, ne yazık ki, yinede kuduz  it sürüsü gibi çoğalan teröristlerin haince katlettiği askerimiz, polisimiz ve masum insanlarımız için belli yerlerde ve özellikle de maçlardan önce  saygı duruşu yapılıyor.
Tabi ki, bu saygı duruşunu gereği gibi gösteren, yapanlara bende saygı duyuyorum. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.  Geçen hafta yaşlılar haftası idi. Bu insanlarında ellerinden öpüyorum. Ömrümüz olursa hemen hepimiz bu dönemi geçireceğiz. Onun için bu kimselere saygı ve sevgi göstermek bir anlamda kendimize gösterilen bir harekettir.
Ne yazık ki, şehitlerimiz için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunda hale kendini bilmezler, bir dakika sabır gösterip sessiz duruş sergileyememekte ve saygı duruşu sırasında ıslıklar çalmakta, nahoş hareketler yapmaktadırlar.

Ne diyelim, hani bir söz vardır:

“ Herkes sütünün gereğini yapıyor.”

Sözü şuraya getirmek istiyorum. Azarbeycan bizim kardeşimiz. İki ayrı Devlet, tek milletiz. Bizim ülkemizde yaşanan terör olaylarında şehit düşenler için Azarbeycan’da da
maçlarda sayğı duruşu yapıldı. Hemde çok anlamlı  şekilde.

Hafta sonu yapılan maçlar öncesinde  futbol takımları saygı duruşuna  Türk askerinin kıyafetleri ile çıktılar. İşte bizim içimizdeki hainler, İşte Azerbaycan…
Aradaki farkı görmemiz gerekir.
Yine bu hafta sonunda  İslam alemi için kutsal sayılan Üç ayların başlangıcı olacak. Sadece bizde ve Konya’da yapılan Şivlilik günü var. Çocuklarımızı sevindireceğiz, inananlar bu günleri karşılıklı olarak kutlayacaklar. Ben şimdiden İnananların üç aylarını kutluyorum. Allah bizleri yeniden bu aylara kavuşturmayı nasip eylesin. Yüce Mevlaya ne kadar şükretsek azdır.

Ayrıca özellikle iç güvenlik konusunda şehirlerde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini canları pahasına korumak için çalışan bir örgütümüz var. Bunlar Polislerimiz. Türk Polis teşkilatının kuruluşunun yıldönümü başladı. Türk Polisi her zaman, içlerindeki çürük yumurtalar hariç Türk Milletinin  canını, malını, namusunu korumak için kurulmuş ve bugünlere gelmiş  asırlık ve ulu bir çınardır.
Kendilerinin haftasını kutluyorum. Allah yardımcıları olsun. Eğer bu dünyada rahat ve huzurlu bir yaşam  sürebiliyorsak, öncelikli olarak Yüce Mevla’nın bahşi ama, bun kurumun  payı da büyüktür.

Yazımı Sadi Şirazi’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“İnsanlarla ilişkin ateşle ilişkin gibi olsun. Çok uzaklaşma donarsın, çok yakınlaşma yanarsın.”

Bu yazı toplam 306 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.