1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. SAYIN İHSANOĞLU VE TEŞEKKÜR
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

SAYIN İHSANOĞLU VE TEŞEKKÜR

A+A-

İki dönem İKO Genel Sekreterlik yapma başarısı gösteren ve bu özelliği ile de Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde bir ilki gerçekleştiren, Genel Sekreterlikte hayırlı çalışmalara imza atan, özellikle de İKO yapılanmasına ve kurumsallaşmasına çok ciddi katkılar sağlayan, siyasi tarihimiz de Cumhurbaşkanlığı adaylığına layık görülen ve daha sonra da MHP’den milletvekili seçilerek TBMM’de vekillik görevine devam eden, ilimadamı ve efendi kişiliği ile toplumda iyi bir iz bırakan sayın Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu, Konya’da yayın hayatını sürdüren ve benimde yazılar yazdığım, HAKİMİYETGAZETESİ’nde “7 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan “Müslümanların Kutsal Yerlerine Saldırılar Başlatılmıştır” başlıklı yazımız okumuş olup, bu önemli konuyu gündeme getirme çilesini çektiğimizden dolayı Gazetemize ve şahsımıza şükranlarını ve saygılarını bizzat yazı yoluyla ulaştırmıştır.

Bizde şahsım ve Gazetem HAKİMİYET adına kendisine kalbi selam ve saygılarımızı iletir, sayın Vekilimizin İKO Genel Sekteteri iken yapmış olduğu hayırlı çalışmalarından sizlere bir kesit sunmakta fayda mülahaza ediyorum.

Sayın İhsanoğlu İKO Genel Sekreteri iken:

2004-2014 yılları arasında İslam Birliği Teşkilatı 9. Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır. Bu dönem ayrıca Filistin davasında önemli kazanımların elde edildiği bir dönem olmuştur.

1969 yılında kurulan Teşkilatın sebebi vücudu, kuruluş amacı Filistin davasıydı. Ancak Teşkilat tarihinde Filistin davasının siyasi, ekonomik ve insani boyutlarına hitap eden aktif ve somut politikalar üreterek uygulamaya koyan Genel Sekreter olarak ön plana çıkmıştır.

Masada ve sahada aktif bir şekilde yürütülen diplomasi ve politikalara şu örnekleri sunabiliriz.

1- Mekik Diplomasisi: Aralık 2006 yılında, İhsanoğlu’nuninsiyatifiyle başlatılan ve bizzat kendisi tarafından yürütülen; Ramallah, Gaza ve Şam arasındaki mekik diplomasisi Filistin’in ulusal birliğini, Hamas-Fetih arasında ateşkesin sağlanması açısından çok önemlidir. Zira bu insiyatifle çatışmalar durmuş ve milli mutabakat sağlanmıştır.

2-Bu insiyatif kapsamında Prof. İhsanoğlu; Mahmut Abbas, HalidMeşal ve İsmail Heniyye ile sayısız defa bir araya gelmiştir. Bu girişim sonucunda Milli mutabakat Hükümeti kurulmuş ve Genel Sekreter İhsanoğlu hükümetin açılışına bizzat katılmıştır.

3-Saha ziyaretleri: Prof Dr. İhsanoğlu, 2008 yılında İsrail’in Gazze’de düzenlediği hunhar saldırılar sonrasında tüm gazetecileri davet ederek Gazze’yi dolaşmış ve yaşananları tüm dünyaya duyurmuştur. Aynı şekilde Batı Şeria’yı ziyaret eden Prof. İhsanoğlu, her iki bölgeye insani yardımların gönderilmesinde; özellikle eğitim ve sağlık alanında verilecek fonların oluşturulması ve bu bölgelere İslam Kalkınma Bankası tarafından aktarılmasında öncülük etmiştir.

İslam Kalkınma Bankası bir çeşit çalışma grubunun kurulması ve bölgeye ziyarette bulunarak ihtiyaçların belirlenmesi yine Genel Sekreter İhsanoğlu’nun direktifiyle başlatılmıştır.

4-BM Çalışmaları: Genel Sekreter İhsanoğlu, 2009 yılında BM İnsan Hakları Konseyi’nin “Filistin” konusunda özel olarak toplanmasını ve İsrail’in yaptığı zalimliklerin durudurlmasına ilişkin Konsey Kararı’nın kabul edilmesini sağlamıştır. Bu tespit sadece kağıt üzerinde kalmamış, ayrıca Tespit ve Teftiş Heyeti(Fact-FindigMission) oluşturulması da kabul edilmiştir.

Bu heyetin en önemli ürünü Goldstone raporunun yazılması ve kabul edilmesi olmuştur. Goldstone raporu İsrail tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiş ve reddedilmiştir. genelSekreteİhsanoğlu, Cenevre’de bizzat lobi yaparak bu raporun kabul edilmesini sağlamıştır. Bu rapor, Filistin davasında kazanılan en açık zaferlerden birisidir.

5-Uluslararası Örgütlere Üyelik: Genel Sekreter İhsanoğlu bizzat kendisinin sürdürdüğü lobi faaliyetleri neticesinde Ekim 2011 yılında Filistin UNESCO’ya üye devlet olarak kabul edilmiştir. Aynı şekilde, Filistin, BM’de üye olmayan gözlemci devlet statüsünü Kası 2012 yılında kazanmıştır. Teşkilatın tüm üye devletleri ve 18 AB üye devleti olumlu oy kullanmıştır.

Hasılı, Prof. İhsanoğlu’nun yaptığı bu hizmetler en başta Filistin Milleti ve Devleti tarafından taktirle karşılanmıştır. Bu vesileyle Agustos 2013 yılında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin’de ki barış süreci, Filistin davasına hizmetleri ve Filistin’nin Birleşmiş Milletlere gözlemci üye olması için gösterdiği çabalar nedeniyle Profİhsanoğlu’na, Filistin’in en büyük nişanı olan “Kudüs Yıldızı” nı Başkanlık Sarayında düzenlenen törenle taktim etmiştir.

Prof. İhsanoğlu, bu nişanı yaptığı hizmetlerle hak eden tek Genel Sekreter olma ünvanını da kazanmıştır.

Fi Emanillah!..

 

Bu yazı toplam 1509 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.