1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Şeb-İ Arus Ardından
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Şeb-İ Arus Ardından

A+A-

Hz. Mevlana’nın Vuslat’a erişinin 740. Yılını kutladık.
Yerli ve yabancı misafirlerimizi Konya’da ağırladık. Anca görebildiğim kadarıyla geçmiş yıllara oranla, Hz. Mevlana’nın 740. Vuslat’a eriş etkinliklerine katılım gerek ülke içinden, gerekse yurt dışında çok fazla olmadı.
Daha önce de yazmıştım. İlk gün ve son gün zaten bir protokol ablukası altında geçer. Yine öyle oldu. Son gün tam anlamıyla bir siyasetin gövde gösterisine dönüştü.
Her şeye rağmen yine de Hz. Mevlana’yı andık, anlatmaya çalıştık veya anladık demek içinden geliyor. Ciddi anlamda anma törenlerinde sıkıntı yaşanmadı. Bunda Konya Valiliğinin ve Emniyet Müdürlüğünü aldığı tedbirlerin rolü büyüktür. Konya’da bulunan sivil toplum kuruluşları, üniversitelerde Hz. Mevlana ile ilgili etkinlikler yaptılar.
Dün Konya’ya gelen Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Konya’da bazı belediyelerin yaptığı veya yapar gibi göründüğü işlerin açılışını yaptı. Bazı mesajlar verdi. Tabi ki en önemli mesajı da “Barış süreci” ve yaklaşan yerel seçimlerdi.
Gerek halkımız, gerekse sivil toplum kuruluşları ve odalar, halk ise Başbakan R. Tayyip Erdoğan’dan gerek kişisel, gerekse toplumsal olarak istekte bulundular. Dertlerini basın yoluyla dile getirdiler. Konya’nın çözüm bekleyen, yapım bekleyen çok sorunu vardır. Bunlardan bir tanesi Çevre yolu, diğeri hastaneler. Hastane deyince aklıma geldi. AK parti iktidarının en iyi yaptığı işlerden birisi de Sağlık sektöründeki iyileşme idi ama artık bu sektörde bombe vermeye başladı. Özel hastanelerdeki fark ücreti, bulunamayan ilaçlar…
Şimdi birde Türkiye’nin ilgilendiği Dershane meselesi…
Bakalım bu istekler nasıl cevap bulacak.
Türkiye sıkıntılar içinde gününü geçiriyor. Etrafımız ateş çemberi. Ekonomi öyle anlatıldığı gibi “tozpembe” değil. Zamlar insanların canını acıtıyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, yolsuzluklar toplumun en çok canını sıkan olaylardır.
Hele akaryakıt zamları, elektrik ve doğalgaza gizlice gelen zamlar, yılbaşında gelecek zamlar insanların yaşama gücünü azaltıyor. Asgari ücretin yetersizliği, çalışan kesimin mutsuzluğu, işsizlik oranlarının yükselmesi, çiftçinin ürettiğinin karşılığını alamaması başka bir sıkıntı boyunu göstermektedir.
Neyse yazılacak çok şey vardır ama soğuk kış gününde arkayı fazla karartmayalım. Çünkü Başbakan’ın çevresine set çekenler, belki bunları anlatmışlar, beklide anlatmamak için can siper hane çalışmışlardır.
Hz. Mevlana’nın 740. Vuslat yılı geride kalırken O’nun ummanından birkaç sözle yazımı bitirelim.
Hz. Mevlana diyor ki:
Bir mum, başka mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.
Kimde bir güzellik varsa bilsin ki, ödünçtür.
Dünya tuzaktır, yemi de isteklerdir. İstek tuzaklarından kaçının.
Hırsı bırak, kendini boş yere harcama! Şu toprak altında çırakta bir, usta da…
İhtiraslıların göz testisi dolmaz. Sedef kanaatkâr olmadıkça inciyle dolmaz.
Güçlük ve darlık içindeysen sabret, Sabır gönül ferahlığının anahtarıdır.
Kim demiş, gül yaşar dikenin himayesinde? Dikenin itibarı ancak gül sayesinde…
Aynan niçin yansıtmıyor, biliyor musun? Çünkü yüzünden pas temizlenmemiş.
Dostumun ışığı, önümde ve arkamda bulunmazsa önümden, arkamdan nasıl haberdar olurum ben?
Bileklerindeki zincirleri çöz, hür ol. Ne zamana kadar altının, gümüşün esiri olacaksın.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.