1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Şeb-i Arus Beklentileri Karşılayamadı
Şeb-i Arus Beklentileri Karşılayamadı

Şeb-i Arus Beklentileri Karşılayamadı

Hz. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri bu yıl durgun geçti. Talebin yetersizliğinden şikayet eden şehirdeki oteller, başka şehirlerde Şeb-i Arus adı altında düzenlenen etkinliklerinin ve tanıtım yetersizliğinin ilgisizliği ortaya çıkardığını s

A+A-

Hz. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası anma etkinlikleri kapsamında Konya’ya yurtdışından ve yurtiçinden çok az sayıda yerli yabancı turist geldi. Gelen turistler otelleri doldurmada yetersiz kaldı.

BU SENE TALEP OLMADI
Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü 7-17 Aralık günleri arasında 10 gün boyunca sürdü. Fakat 10 günlük etkinlik kapsamında Konya otelleri, talep olmadığı için beklentilerini karşılayamadı. Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında otellerin hedefi olduğunu ve bu hedefleri kendi çabalarıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Cem Bora Sevim, “Bizim odalarımızı doldurma sayısında bir hedefimiz vardı ve o hedefimizi çok zor bir şekilde yakaladık. Son 3-5 gün kala kendi imkanlarımızla başardık bunu. Talep yoktu son anda oldu. Gelen müşterilerimiz yüzde 100 memnun bir şekilde ayrıldı.”diye konuştu. Otellerin beklentilerinin altında kaldıklarını vurgulayan Sevim, medyada yeterli tanıtımların yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. Sevim: “Yerli ve yabancı turistler geldi evet. Biz mesela 80-100 oda yabancı turist bekliyorduk. Ancak sadece yarısı geldi. 40-50 arasında odamıza İranlı turist geldi. Bunu da kendi pazarlamamızı yaparak gerçekleştirdik. Talep olmadı.” ifadelerini kullandı.

TANITIM YETERSİZ KALDI
Geçen seneyle karşılaştırıldığında bu yılın çok hafif kaldığının altını çizen Sevim sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geçen sene bu seneye göre çok iyiydi. Bu sene oteller beklentilerini karşılayamadı. Tanıtıma gerekli önem verilmedi. Bu etkinlikleri 10-20 gün öncesinden değil Hz. Mevlana’yı sene içerisinde tanıtarak yapmalıyız. Yurt dışından turist gelecekse eğer uluslararası alanda örneğin Çince, İtalyanca, İngilizce, Fransızca dillerinde Hz. Mevlana’nın sözlerini yayınlamalıyız. Ki insanlar merak etsinler gelsinler. Sosyal medyayı araç olarak kullanabiliriz. Bu sene etkinlik tanıtımı çok iyi yapılmadı. Reklamlar duyurulamadı. Mevlana’nın önce önemini anlatmak, duyurmak gerekiyor. Oteller kendi çabalarıyla kendi tanıtımlarını kendileri yaparak hedeflerine ulaşmaya çalıştılar.”

KONYA DIŞINDAKİ ETKİNLİKLER ETKİLİYOR
Mevlevi Hotel Yöneticisi Mustafa Çürük, her sene gelenlerin sayısının azaldığını bunun sebebini de İstanbul, İzmir, Ankara gibi diğer illerde de kutlamaların yapılmasına bağladı. Mustafa Çürük sadece son gün Şeb-i Arus nedeniyle gelenlerin olduğunu onun dışındaki diğer 10 gün boyunca kimsenin gelmediğini belirtti. Çürük, “Her sene gelenlerin sayısı git gide düşüyor. Geçen sene bu kadar kötü değildi. Bunun sebebini ben İstanbul, İzmir, Ankara gibi diğer illerde de kutlamaların yapılmaya başlanmasına bağlıyorum. Kutlamalar 2-3 sene öncesine kadar sadece Konya’da yapılıyordu. Ve bir ay öncesinden yurt içinden ve yurtdışından insanlar otelleri arayarak yer ayırtıyorlardı. O zamanlar kalacak yer bulamıyorlardı şimdide biz kimseyi bulamıyoruz. Mevlana Hazretlerinin Türbesi Konya’da bu yüzden diğer illerde kutlama olmamalı.” dedi.
Turizm Bakanlığı’nın ve Konya Belediye Başkanlığının yeterli reklam ve tanıtımı yapmadığının da altını çizen Çürük, “Birkaç sanatçı gelip Mevlana Hazretlerinin ve Şems-i Tebrizi’nin hayatlarının tanıtımını yapsalar insanların biraz daha geleceğini sanıyorum. Her sene daha kötüye gidiyoruz. Diğer illerdeki kutlamaların kalkması ve oradaki vatandaşların Konya’daki kutlamalara katılması gerekiyor.”değerlendirmesinde bulundu./Nagihan Çapkın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.