1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Şeb-i Arus Konya’nın markasıdır
Şeb-i Arus Konya’nın markasıdır

Şeb-i Arus Konya’nın markasıdır

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Yarar, “Şeb-i Arus, Konya’nın markası. 7-17 tarihleri Konya ile bütünleşmeli."dedi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü etkinliklerine çok az bir süre kalması üzerine  Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Hz. Mevlana'nın vuslat yıldönümü törenlerinin Konya ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Yarar, “Hatta ülkemizdeki en büyük kültürel etkinlik olarak da ifade edebiliriz. Mevlana törenlerinin bu sene 80. yılı. Vefatı itibariyle baktığımızda 744 sene geçmiş oluyor ama modern anlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra esas alacak olursak törenlerin 80. yılı. 1937-2017 tarihleri arası oluyor. Buda bizim için ayrı bir anlam ve öneme sahiptir.” şeklinde konuştu.  Konya Valisi başkanlığındaki komitelerde yapılan görüşmeler sonrasında programın çıktığını bildiren Yarar, programların dolu dolu gececiğini söyledi. Yarar, her türlü faaliyetin olacağını aktararak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üniversitelerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın, Uluslararası Mevlana Vakfı gibi bu konuya daha yakında duran tüm kuruluşlarımızın katkılarıyla beraber ortak bir program çıkardık. Konya’nın her tarafında bu programların karşılık göreceğine inanıyorum. Her türlü faaliyet burada yer alıyor.”

ŞEB-İ ARUS KONYA İLE BÜTÜNLEŞTİ

Abdülsettar Yarar, farklı illerde insanların Hz. Mevlana’yı anma törenleri yapabilmesine, “Burada bir nüansa dikkat çekmek istiyorum. Şeb-i Arus kavramı Konya ile bütünleşen bir kavramdır. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de  başka başka yerlerde insanlar başka zamanlarda Hz. Mevlana’yı anmak isteyebilirler. Bunlara kimsenin mani olması mümkün değil. Ama bizim talebimiz şudur 7-17 Aralık tarihleri 80. yılını yapıyoruz Konya ile bütünleşmesi gereken tarihlerdir. Artık Şeb-i Arus’un Konya’nın bir markası olduğunun ifade edilmesi gerekiyor. Kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Biz en iyisini en doğrusunu yapalım, başka yerlerden insanların Konya’ya gelmesinin önüne geçemeyiz, gelirler. “ açıklamasında bulundu.

OTELLERİN DOLULUK ORANI YÜKSEK

Turizm açısından bakıldığında 2 ay öncesinden zincir otellerin web sayfalarında Türkçe, İngilizce, Farsça afişlerinin bulunduğunu kaydeden Yarar,  ülkelerdeki otel şubelerinin internet sayfalarında Konya’daki Şeb-i Arus törenlerinden haberdar olunduğunu söyledi. Batıdan ve Doğu’dan pek çok misafirin geleceğini tahmin ettiklerine dikkat çeken Yarar, “Şu anda rakam verebilmemiz biraz zor. Ama oteller itibariyle baktığımızda 8-9-10-11-12 tarihlerinde ciddi anlamda doluluğu görüyoruz. Yine 14-15-16-17’de ciddi anlamda doluluklardan bahsediliyor neredeyse yer yok denecek kadar. Ama başlangıçta otellerimizde kısmen bir boşluklar olabilir. Daha önümüzde 10 gün var bu 10 gün içerisinde çok şey değişeceğini tahmin ediyorum.  Konya olarak el birliği ile buna hazırlanıyoruz.  Burada sadece bir kurumun bu işi yapıyor olması değil Konya olarak bu işi sahiplenmemiz. Zira bu bizim kültürümüzün vazgeçilmez dinamiklerinden bir tanesi, şehrimize maddi manevi katma değer sağlayan en önemli etkinliğimizdir.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.