1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ŞEB-İ ARUS VE VEFA
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEB-İ ARUS VE VEFA

A+A-

Bugün Hz. Mevlana’nın Vuslat’a eriştiğinin 746.yılındayız. Bu yılki Tema ise “Vefa Vakti” olarak işlendi.
Her zaman yazdığımız gibi Hz. Mevlana Türkiye’nin ve Konya’nın dışa açılan en büyük penceresidir. Görebildiğim kadarıyla bu yıl etkinlikler havalarında müsait olmasıyla güzel geçti. Sanırım aksayan ve sıkıntı duyulan bir şey olmadı. Konya’nın konuklarının yurt dışında en büyük kitleyi ise İranlılar oluşturdu.
Çeşitli etkinlikler yapıldı ve ilgi gördü. Burada pay sahipleri başta öpe öz Anadolu çocuğu ve gelenek ve göreneklerle medeniyeti bir potada gören Vali C. Orhan Toprak ile,  Belediye başkanlarımızdır. Vali Toprak her haliyle tam bir Anadolu çocuğu gibi halkın içinde ve tevazu sahibi ve ulaşılabilen bir kimse olarak anma törenlerinde canını dişine taktı  ama, bazı öküz altında buzağı arayanlar Vali Toprak’ın  Hz. Mevlana türbesine girişinde protokol ile birlikte galoş takmasını, sanki ilk defa yapılıyor muşçasına malzeme yapıp yıpratmak istediler ama, avuçlarını yalarlar. Konya’nın her sorunu ile ilgilenen Vali Toprak pek alışık olmadığımız şekilde konuşuyor, halkla birleşiyor, halkın taleplerini karşılamak için çaba gösteriyor. Konya’da anma törenleri ve her zaman saat 18.30 civarında kapanan Konya’daki ziyaret yerlerini saat 20.00 kadar açık tutulmasını Kültür Müdürü A. Settar Yarar’a talimat verdirip açtırması da Konya’ya gelen turistler için bir kolaylıktır. Konya’ya bir kazantır. 
Yine İl Emniyet Müdürü  Mustafa Aydın özellikle Anma törenlerinde gördüğümüz kadarıyla şehrin kamburları olan bazı  şeyleri temizlemek adına, şehir merkezini adım adım dolaşarak, dilenci, dolandırıcı ve benzeri rahatsızlıklara ve trafiğin daha düzenli akmasına bizzat kendisi el koyduğunu gördük. Bu Konya için yabancılar karşısında bir iftihardır, kazançtır. Zabıta ekipleri, polis ekipleri olumsuzluklara izin vermediler. Hepsine şahsım adına saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.
+++
Bu yıl Hz. Mevlana anma törenlerinin ana teması “VEFA” idi.
Dinimize göre de vefalı olmak bir görev ve ayrıcalıktır. Vefa ve vefalı olmak herkesin harcı değildir. Birde kendini vefalı göstermek isteyen, ancak vefalı olmaktan eser olmayan insanlar var ki, bunlar karşısında tiksiniyorum.
Vefanın ne olduğunu bilmeyen, ancak vefadan dem vuran insanlar bence ikiyüzlüdür. Ne güzel vefayı bilmek, ne güzel vefalı olabilmektir.
Vefa’yı ağzına pesek edenler, ancak eser olmayan bu duyguyu kullananlar sonradan görmeler ve tabirimi hoş karşılayınız hödüktür.
Hz. Mevlana ne diyor :
Ya olduğun gibi görün,ya da göründüğün gibi ol. 
Yüce Mevla’dan duam şu ki;
Allah kimseyi vefasızlarla ve sonradan görmelerle karşı karşıya getirmesin.
Ömrümüz olursa 747.yılı için Hz. Mevlana’nın çağrısı ile yazımıza devam edelim.
Gel, gel, gel
Ne olursan ol yine gel.
İster kafir, ister Mecusi,
İster puta tapan ol yine gel.
Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir.
Yüz kere tövbeni boşmuş olsan da yine gel.
+++

ddd-001.jpg

Bu yazı toplam 516 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.