1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SEÇİM- ANKET VE YANKILARI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİM- ANKET VE YANKILARI

A+A-

Eğri oturalım demiyorum.

Doğru oturup, doğru konuşup yazalım.

Erken seçimin bu denli erken olacağına herkes gibi bende şaşırdım. Demokratik olur mu, olmaz mı bunu bilemem. Bunu siyasiler ve hukukçular tartışacak ama, zamanında çok kısa olduğunu düşünüyorum

24 Haziran 2018'de erken seçim kararı alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı almadan önce masasına gelen son anketin sonuçları ortaya çıktı.

Daha önce Kasım 2019’da yapılacak denilen  seçimler bir anda Bahçeli- Erdoğan mutabakatı ile 24 Haziran 2018’e alındı. Bahçeli’yle görüştükten sonra erken seçim tarihini açıklayan Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan, “Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir” dedi.

Kanal 7 Ankara temsilcisi Konyalı hemşerimiz  Mehmet Acet Yeni Şafak'taki köşe yazısında erken seçim kararı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan son anketi paylaştı.

İşte Acet'in yazısının ilgili kısmı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı başında görev yapan bir isme şöyle bir soru sormuştum:

“Cumhurbaşkanının fikirlerini etkileyen birkaç başlık sıralayabilir misiniz?”

Birkaç başlık sıralarken bunların arasına “anketleri de” sıkıştırıverdi muhatabım.

Erdoğan’ın iyi bir ‘anket okuyucusu’ olduğu bilinir.

Sadece parti tercihlerini değil, halkın nelerden memnun, nelerden şikayet ettiğini önüne koyulan araştırmaları didik didik ederek takip eder.

Erdoğan,  önceki gün  “   MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik” dedikten sonra, araştırıp önüne gelen son anketin hangi verileri sunduğunu öğrendim.

Cumhurbaşkanı’nın önüne gelen, öncekilere göre kapsamı çok daha geniş tutulan bu anketin sonuçları, erken seçim kararı almak için yeterli bir gerekçe olabilirdi.

Cumhurbaşkanının önüne gelen son araştırmaya göre “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna verilen cevaplar şu şekilde ortaya çıktı:

 

AK Parti: % 49

 

CHP: % 21

 

MHP: % 10

 

HDP: % 10

 

İYİ Parti: % 8

Benzer veriler, Şubat ve Mart ayında yapılan kamuoyu araştırmaları sonucunda da karşımıza çıkmıştı.

Rakamlar zaten kendi yorumunu yapıyor ama birkaç kelam edelim:

Bu veriler, AK Parti’nin Kasım 2015’teki gücünü koruduğunu, MHP’nin aynı dönemde yaşadığı türbülanstan kısmen çıktığını gösteriyor.

Muhalefet cephesinde ise, CHP açısından alarm verici bir tablo karşımızda duruyor.Bunun nedeni de yeterli aday belirleme  çalışmasında gecikilmesi ve bazı kararsızlıklar olarak gösterilebilir. CHP merkezde belki çalışma yapmasına karşın, tabanda da yeterli bir hareketlilik görülmemektedir.

Üstelik, AK Parti’ye çalışan anket firmalarının yaptığı araştırmalar, CHP’ye müzahir araştırma şirketlerinin anketleriyle birbirini teyit ediyor.

Bu verilere göre, İYİ Parti genel başkanı  Meral Akşener’in çıkışının daha çok AK Parti ve MHP’den oy kapmaya yarayacağını hesap edenler açısından durum, evdeki hesabın çarşıya uymadığına işaret ediyor.

 

Tabi, Türkiye’de sandığın şakasının olmadığının, seçim dönemlerinde seçmen tutumlarında sonuçları etkileyecek ciddi yer değiştirmelerin yaşandığının tecrübeyle sabit olduğunu buraya not edelim…

Çünkü geçmişte bunları hep gördük ve yazdık.

Yine belirtelim, siyasette 24 saatin bile çok uzun bir zaman olduğunu da unutmayalım. İki ay kadar zaman içinde yapılan çalışma ve hamleler ne getirir, ne götürür şimdiden kestirmek zordur.

Bu yazı toplam 377 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.