1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim Barajı Ve Meydan Okumalar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Barajı Ve Meydan Okumalar

A+A-

Türkiye genel seçim hazırlığı yapıyor.
Daha seçim uzak dememek lazım.
Zaman su gibi akıyor. Partiler yavaş yavaş ısınarak seçim politikaları geliştirme yolunda.
Tabi ki, bu çalışmalarda en önde Ak parti, arkasından ÇHP ve MHP ve diğerleri. Türkiye’de bildiğim kadarıyla şu anda 97 parti var. Bunların hangisi seçimlere katılacak, hangisi katılmayacak daha sonra belli olacak…
Seçim kolay değildir. Çalışacaksın, halkın gönlüne gireceksin ve seçimi kazanacaksın.
AK partinin 12 yılın hizmet portföyü yüklü... Ayrıca “iktidarın yerele imkan akıtma kanallarının açık olması gerektiği” de bir etken... Türkiye seçmeni için öncelik ekonomidir. Ekonomi nasıl? Durum ortada… Sonra güvenlik, işsizlik ve terör örgütü ile mücadele…
Mayıs ayından itibaren başlayan negatif ekonomik dalgalar henüz topluma erişmiş değil. İktidar da seçim öncesi o dalgaların önüne bentler koydu, Bazı zamlar seçim sonrasına bırakılırken Dünya konjonktüründe ucuzlama trendi Türkiye’de de görülmeye başlandı. Dileyelim daha aşağılara indirilsin. Rusya’dan alınan doğalgaz artırımı ve fiyat ucuzlaması da Ocak ayından itibaren görülecek. Ancak seçim sonrası bunlar misli ile halka yüklenmemelidir.
Bugün Halk genelde durumundan -çok- şikâyetçi görünmüyor. AK Parti 12 yıl içinde tabana kılcal damarlar gibi yayılan bir ekonomik ağ kurdu. Sosyal politikalar sayesinde halk AK partiyi benimsedi.
65 yaş üstündeki kadınlara aylık... Engellilere aylık, onların bakıcıları için de ödenek... Düşük gelirli ailelere kömür ve -yiyecek gibi- diğer yardımlar... Okul çağındaki kızlara daha yüksek olmak üzere çocuklar için ailelere eğitim ödemeleri... TOKİ’nin konutları... Hatta evlenenlerin bazı borçlarının silinmesi... İktidara yakın olanların devlette iş bulma ve terfi olanakları…
Seçimler yaklaşırken bu konu hep tartışıldı. Seçim barajı yeniden tartışılmaya başlandı. Benim kanımca baraj düşürülmeli veya demokratik olması için tamamen kaldırılmalı ve TBMM’de her görüş, her fikir temsil edilmelidir. Dışarıda terör estirenlerin önü kesilmelidir.
AİHM si 2007 yılında “Seçim barajı hak ihlali değildir” demişti. Anayasa Mahkemesi 1995 de Seçim barajını hak ihlali değil demiş ve barajı uygun bulmuştu. AİHM de “Seçim barajının hak ihlali anlamanı gelmez gelmez” demişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararlara rağmen konuyu yeniden gündeme taşıması, AYM’nin siyasi karışıklık peşinde olduğu yorumları yapılmaktadır.
Baraj oranına AK parti karşı, MHP kararsız, CHP ve HDP ise barajın düşürülmesinden yana. Anayasa mahkemesinin vereceği karardan sonra bu iş daha alevlenecek ve MHP’de kararını açık şekilde deklare edecektir.
Bugün HDP barajın kaldırılmasını isterken, ayrıca bu partinin Milletvekili Esat Canan “ Çözüm sürecine rağmen provokasyonları ve saldırıları sürdüren PKK terör örgütüne ilişkin itirafta bulundu. “PKK’nın silah bırakacağını sanmıyorum” dedi.
Bakalım gelecek ne getirecek.
Benim dikkatimi çeken bir başka konu ise bu günlerde iktidarla muhalefetin bir birine şuraya gidersin, gidemezsin tartışması ve meydan okumaları var. Bu belki masumane bir davranış gibi görünse de, iktidarın bu tür davranışları hükümet olarak doğru bulmuyorum. Halkı tahrik unsuru olarak görmekteyim. Güvenliği sağlamak muhalefetin değil, iktidarın görevidir. Ayrıca bazı kimse veya siyasilerin oraya gidemez imajı, Türkiye’de buraların sıkıntılı olduğuna işaret değil de nedir ?
 

Bu yazı toplam 114 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum