1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Seçim Hükümeti Kurulması
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Hükümeti Kurulması

A+A-

Hükümetin nasıl kurulacağı, Anayasa'da öngörülmüş bulunmaktadır. Anayasada öngörülen ilgili kuralların uygulanması da, yine Anayasa'nın kurduğu hükümet sistemi olan parlamenter sistem çerçevesinde gerçekleşecektir.
Siyasal partilerden hiçbiri çoğunluğu sağlayamamışsa, kimin başbakan olarak atanacağı konusunda Cumhurbaşkanı nisbi bir inisiyatif kazanır. Mecliste birden fazla hükümet kurulması olasılığı varsa, yani birden fazla hükümet senaryosunun içinden birden fazlasının güvenoyu alma olasılığı varsa, bu durumda, atayacağı başbakanla, Cumhurbaşkanı, kurulacak hükümeti belirlemiş olur. Ancak, böyle durumlarda dahi, başbakan atamasının gerçekleşmesinden önce siyasal parti liderlerinin kendi aralarında ve Cumhurbaşkanıyla yapacakları toplantılar sonucunda, güvenoyu alma olasılığı en yüksek hükümet oluşumu belirlenir ve başbakan böylece ortaya çıkar. Birinci aşamada Sayın Davutoğlu’na hükümeti kurma görevi verildi. Ama koalisyon kurulamadı. Daha doğrusu partiler anlaşmadı. Arada kırmızı ve sarı çizgi engelleri aşılamadı.

Bundan sonra ne olacak
Eğer kırk beş gün içinde yeni hükümet kurulamaz veya güvenoyu alamaz ise Cumhurbaşkanı, TBMM başkanına da danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu bir zorunluluk değildir. Cumhurbaşkanı tekrar tekrar aynı sürecin devam etmesine karar verebilir. Fakat Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi kararı alır ise bu seçim, söz konusu kararın yayımlanmasını takip eden 90’ıncı günden sonraki ilk Pazar günü olacaktır. Bu da Kasım ayının birinci, haftasına tekabül etmektedir. Dolayısıyla Seçim hükümeti kurulmasının ipuçlarını Sayın C.Başkanımız vermişti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '1 Kasım'da inşallah Türkiye tekrar seçimi yaşayacaktır' dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na görev verip vermeyeceği sorusuna ise 'Beştepe'yi tanımayanı niye çağırayım ki' yanıtını vermişti. Bu mesaj seçim hükümeti ve erken seçimin sinyallerini vermekteydi
Seçim takvimine devam edelim. Cumhurbaşkanının erken seçim kararı alması durumunda 5 gün içinde “geçici hükümet” kurmak üzere bir Başbakan ataması gerekecektir. Bu geçici hükümete, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınır. Geçici hükümet için güvenoyuna başvurulmaz. Yeni seçimlerin yapılması ve yeni meclisin kurulmasına kadar bu geçici hükümet iş görür.

Diğer taraftan Mecliste komisyonların kurulmaması yasa çıkarılmasını engeller mi? Bu konuda TBMM’nin yetkilerini kullanabilmek için, hükümetin veya Başkanlık Divanı’nın veya Komisyonların kurulmasını beklemesine gerek yoktur. Yani TBMM yasa çıkarabilir, kaldırabilir veya değiştirebilir. Hatta gerekli prosedürleri yerine getirmek şartıyla ilgili kişileri Yüce Divan’a sevk etmesi dahi mümkündür. Bu yetkilerin kullanılması, hükümetin kurulmasından bağımsızdır. Keza kamuoyunu güncel bir şekilde meşgul eden Cumhurbaşkanlığı sarayının başbakanlığa veya bir üniversiteye tahsis edilmesi konusunda veya iç güvenlik yasasını ilga edecek bir yasanın çıkartılması konusunda anayasal bir engel yoktur. Bu yönde yasa çıkartılması için toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar alınması gerekmektedir. Meclisin tam çoğunlukla toplanması durumunda AK Parti ile herhangi bir siyasi parti tarafından veya HDP, CHP ve MHP’li vekillerin ortak iradeleriyle herhangi bir yasa çıkartılabilir. Yine RTÜK ve Sayıştay’a üye seçilmesinin gerekmesi halinde 2015 seçimlerine göre seçilen yeni meclis,bu organlara üye seçimi yapabilir.
Dolayısıyla MHP’nin üye vermeyeceği sadece Ak Parti ve CHP, HDP’nin üye vereceği bir seçim hükümeti ile erken seçime gidileceği aşikar olarak görülmektedir.
 

Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.