1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim İttifakı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim İttifakı

A+A-

Türkiye yeni yıla girilmesine kısa süre kalan, partiler harıl harıl seçim çalışmalarını sürdürmektedir. İktidar partisi AK parti başta olmak üzere, muhalefet partileri seçim öncesi genel kurullarını yapıyorlar. Bu genel kurullarda özellikle muhalefet partileri kendi aralarında kavga ediyorlar. Bu durum halkı tedirgin ediyor.AK parti ise bir şölen havasında genel kurullarını ve çoğu yerde tek liste ile genel kurula gitmektedir. Yakında Konya’ da il genel kurulu yapılacak. Burada da aynı şeylerin olacağını düşünüyorum. Mevcut Başkan Ahmet Sorgun’un aday olmayacağı kesinlik kazanmaya başladı.
Türkiye’de 90’ın üzerinde parti var.Ancak bunların kaçı seçime katılacak, daha sonra belli olacak. Yasal işlemlerini yapanlar mutlaka seçime gidecek ama, seçim barajı Türkiye’de ayrı bir handikap. Bana kalırsa seçim barajı biraz daha aşağılara çekilmeli ve herkes kendisinin ne olduğunu görmelidir. Barajı aşamayıp, meclis dışında kalan milyonlarca oy mecliste temsil edilmeyecek. Bu demokrasi için doğru bir hareket olmadığını hep söyledim.
Siyasi kulislere bakılırsa seçimlere 10 parti ittifak yaparak girecek.
Aralarında Saadet, BPP, İdris Naim Şahin'in ve İdris Bal'ın partilerinin de olduğu 10 siyasi partinin ittifak yapacağı iddia ediliyor.
Ancak gördük ki, seçimlerde belki tavanda ittifak yapılsa bile, tabanda vatandaş bu ittifaklara pek itibar etmiyor. Üstelik en sıcak örneğini Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bunu gördük.
Geçen seçimlerden önce AK Parti'ye benzerliğiyle dikkat çeken AL Parti yeniden gündemde. AL Parti yaptığı bir açıklamayla seçimlerde 10 siyasi partinin bir seçim ittifakına gidebileceğini duyurdu. Partiler arasında Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin olması ise ilgi çekti.
AL Parti'nin başlatmış olduğu seçim ittifakı çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini açıklayan AL Parti Genel Başkanı Mehmet Burkan, "Bugünkü kaos ve labirentten çıkmanın yolu dünya görüşleri ve programları birbirine yakın siyasi partilerin “kesretten vahdete” bir araya gelmeleri ile mümkün olacaktır" dedi.
İdris Naim Şahin ve İdris Bal'ın yeni kurdukları partilerin de seçim ittifakının içinde olması planlanıyor. İttifaka gideceği açıklanan partilerin isimleri şöyle: Saadet Partisi, Millet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Liberal Demokrat, Alternatif Parti, Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet ve Adalet Partisi, Demokratik Gelişim ile Yüce Diriliş Partileri.
Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, partilerin iş birliği yapmaları geçmişte çok başarımlı olmadı. Vatandaş bu tür birlikteliklere sıcak bakmamıştır. Çünkü her partinin ayrı programları var. Her partinin dünya görüşü ve ekonomi düşüncesi farklıdır. Bir başka konuda vatandaş sormaktadır.
“Eğer görüşleri bir ise, neden bir parti olmuyorlar? “ Eğer programları ayrı ise nasıl birliktelik olacak. Bütün bu hesapları bozmak içinde seçim barajı düşürülmelidir. Seçime kadar sanırım daha çok senaryolar üretilecektir.
Yazımızı Hz. Mevlana’nın anma törenleri nedeniyle Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitirelim.
İçini dışından daha çok süsle...
Zira
Dışın halkın,
İçin ise Hakkın
Baktığı yerdir.

Bu yazı toplam 178 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum