1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim Mi, Geçim Mi?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Mi, Geçim Mi?

A+A-
7 Haziran seçimleri Türkiye’de bu güne kadar hiç görülmemiş bir tablo getirdi ve koalisyon hükümeti kurulamayınca iş “yeniden seçim ya da, erken seçim” getirdi.
Bu tablonun yaşanmasında” kimin suçu var, kimin sevabı varına” bakmıyorum. Her şey göründüğü ve duyulduğu kadarıyla milletin gözü önünde geçmektedir.
Türkiye’nin her yerinde kan var, alev var,
PKK akıl almaz, vicdansızca ülkeyi kan gölüne çevirirken, bu örgütün siyasi uzantıları ise verdikleri beyanatlarla PKK’ya adeta moral ve destek vermekte, bu terör örgütünün yaptığını desteklemektedirler. Kimileri özerklikten bahseder oldu. Kimileri de bu terör hareketini “ Halk harekatı” olarak belirtmekte ve operasyonları ve gözaltlılarını protesto ederek, “ Daha farklı eylemler yapabiliriz” demektedirler.
Bunlara en etkin yaptırımlar, cezalar uygulanmalı ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle “Yaptıkları yanlarına kar kalmamalı” bu sözde lafta kalmamalıdır.
Erken seçim belirsizlikleri ortadan kaldırır mı bilemiyorum ama, durum cidden vahim. Doğu ve Güneydoğu’da devlet düzeni ve otoritesi zaafa uğratılmış gibi görünüyorsa da, Mehmetçik bunların hakkından gelecektir. Seçimlerin bu defa daha büyük bir belirsizliğe yol açacağını düşünmek istememekteyim.
7 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ardından HDP’nin barajı aşarak meclise girmesi ve bu kapsamda tek parti iktidarının olmaması nedeniyle gözler koalisyon hükümeti arayışlarına yönelmişti. Bu süreçte seçimden lider parti olarak çıkan AK Parti ; diğer üç parti CHP, MHP ve HDP ile koalisyon turlarına başladı. Zaten MHP daha seçim gecesi koalisyona yanaşmadıklarını belirtirken, HDP ile olan görüşmeler çok kısa bir sürede tıkanmıştı. Geriye ise büyük koalisyon adı verilen AK PARTİ-CHP kalmıştı. Koalisyon hükümeti arayışlarına yönelik yapılan görüşmelerin ardından gelen açıklamalar koalisyona dair umutlar vermese de görüşmelere devam edeceğiz açıklamaları piyasaların nabzını kontrol eder nitelikteydi. Geçtiğimiz hafta son görüşmelerden sonra Perşembe günü nihai karar geldi. Yapılan final görüşmesinin ardından iki parti kanadından gelen açıklamaların ortak teması, AK PARTİ ile CHP arasında koalisyon hükümetinin kurulamadığıydı. Başbakan Davutoğlu ise erken seçimin kalan tek ihtimal olduğunu söyledi. Bu hafta başında ise AKP ile MHP arasında bir görüşme yapıldı. Ancak bu görüşmeden de olumlu bir sonuç çıkmazken Başbakan Davutoğlu koalisyon ihtimalinin ortadan kalktığını söyledi. Özetle ana özelliği belirsizlikleri ortadan kaldırmak olan seçimler daha büyük bir belirsizliğe yol açtı.
Döviz, altın aldı başını gidiyor.
Hiçbir sektör önünü göremez oldu.
Halk seçim mi, geçim mi diye düşünmektedir.
Piyasalar allak-bullak.
Bundan sonraki izlenecek süreç ise oldukça karmaşık görünüyor.
Cumhurbaşkanı’nın Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini  yeniden Davutoğlu’na vermesi söz konusu. Davutoğlu  seçim hükümeti kuracak. Bu hükümet içinde CHP ve MHP olmayacak. HDP ise “Varım” dedi.Anayasa’nın 116.maddesinde Cumhurbaşkanı erken seçim konusunda kararını verebilir ifadesi yer alıyor. Aslında bu ifade bize Cumhurbaşkanı’nın 45 günün sonunda erken seçim kararı alma yetkisinin başladığı süreyi ifade ediyor. Yani erken seçim kararının ne zaman alınacağı Cumhurbaşkanı’nın takdirine bırakılmaktadır. Bu 45 günlük süre ise ülkenin uzun süre hükümetsiz kalmaması ve bir an önce erken seçimin yapılması için konulan bir süredir.. Erken seçime CHP’de, MHP De karşı olduğunu ifade ediyor.
Yapılacak seçimde özellikle  Doğu ve Güneydoğu’da nasıl bir süreç işleyecek, nasıl bir  “Sandık güvenliği” sağlanacak ? bu çok önemli görülüyor.
Bu bakımdan da “ne kadar uzun belirsizlik, o kadar kötü fiyatlama” devrine girmiş olabiliriz. Belirsizlik sürecinde, Türkiye’nin artan risk primi varlık fiyatları üzerinde negatif yönde etkili olacaktır.
 
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.