1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Seçim Öncesi Halkın/Vatandaşımızın Ak Parti'den Beklentileri
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Öncesi Halkın/Vatandaşımızın Ak Parti'den Beklentileri

A+A-

7 Haziran’da Ak parti oylarındaki % 9 dolaylarındaki düşüş, Sayın Davutoğlu'nun ifadesiyle "halkımızdan mesajı aldık "ifadesi ne derece geçerli olabilir. Bilemiyorum. Ama Bu konuda yeni halkın beklentileri anketinin sonuçlarını paylaşmak yerinde olacaktır.

Seçimde yüzde 9 oy kaybına neden olan etkenleri başında belli bir çevre belli bir cemaat parti kurmaylarını çevreliyor. Yapılan anket ve araştırmaları ilgili yerlere iletmiyorlar. Ondan sonra halkımız tarafından bu durum gözlenmekte, Halkımız ne yapsın yapacağı önemli vuruşta; seçim geldiğinde cevabını sandıkta vermektedir. Sayın Erdoğan Başbakan iken de aynısı idi. Sayın Davutoğlu aynı durumu devam ettirmektedir. ANAP-DYP örneği ortada. Neydiler, ne oldular. Yıllardır ezilen, mağdur edilen halkın elinden geleni sandıkta cevabını vermek. Kısacası cebini dolduran, misyon, vizyon takmayan, halkı umursamayan AKP’lilerden AK Parti'nin kurtarılması lazım. Özellikle 12 Eylül'de yapılacak olan Genel kurul toplantısında MKYK ya yeni yüzlerin, hizmet etmek isteyenlere listede yer verilmesi gerekir.
Sayın Başbakanımızın ifadesiyle. Bu partinin tekrar fabrika ayarlarına dönmesi gerekir. Halkımız, vatandaşlarımız hizmete önem veren, cebini doldurmayan, kariyerli ve liyakatli adaylara, bürokratlara listelerde ve atamalarda yer verilmesini talep etmektedirler.
Sonuçlarda vurgulu söylemler yer almaktaydı. Seçimlerde bazı parti teşkilatları çalışmadı, yanlış isimler ve adaylar yüzünden seçim çalışması hakkıyla yürütülemedi. Genel Merkez’den başlayarak teşkilatlar gözden geçirilmeli, değiştirilmelidir. Yenilenmeye yeni kariyerli ve liyakatli Ak partililere hizmette öncelik verilmelidir.
Ak partinin kuruluşunda 3Y ile mücadele önemli vurguları arasındaydı… Yasak, yoksulluk ve Yolsuzluk konusunda daha hassas olunması gerekir.
Davutoğlu, 07 Kasım 2014 Cuma Bursa'da, Atatürk Kongre Kültür Merkezi bahçesinde, yapımı tamamlanan bazı eserlerin toplu açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşmasında "Yeni Türkiye, Yeni Güç, Hedef 2023", "Durmak Yok Yola Devam" sloganları eşliğinde hizmette ve ekip seçiminde liyakat ve kariyer sisteminin ön planda olduğunu ifade etmişti.
Geçen hafta yapılan mülakımızda çıkan sonuç şunlardır
-Aday belirlemede yanlış isimler yüzünden partili olanlar bile aktif olarak küskünler grubu oluşturuldu. Halkımız hizmet etmek isteyene öncelik verilmesini istemektedir.
-Aday olarak gösterilenlerin çoğunda halkın durumu geçimi umurunda değil, onların bazıları ceplerini doldurmak peşinde olduğu belirtilmiştir. Özellikle Eski milletvekilleri ve belediye başkanlarını istemeyenlerin oranı %70görülmektedir.O zaman ankette niye belediye başkanına oy verildiği sorulduğunda ise Ak Partiye dolayısıyla Sayın Erdoğan'a oy verdiklerini ifade etmişlerdir.
-Daha doğrusu adaylardan vekil olduklarında burundan kıl aldırmayan, iş için geliyorlarsa toplantıdayım diye savsaklanan halkın yerinde olmayı istemediklerini ifade etmişlerdir.
-Ak Parti bu aşamada makama geldiği zaman ekip çalışması yapmayan burnundan kıl aldırmayan, kibirli mağrurlu adayları sıraya koymamalıdır. Sayın Erdoğan'ın yaptığı gibi halkıyla bütünleşen içiçe olan onları dinleyen, onların hizmetkârı olan birileri olunmalıdır.
Ankette çıkan paralel yapı ile mücadelede ayrımcılık yapıldığı halkımız tarafından ifade edilmektedir. Onlarla işbirliği yapan, onların ayak takımlığını yapan kişi ya da kurumlarında bu mücadele kapsamında ele alınması, mahalle ya da eş dost aracılığı ile paralel yapıya bulaşan sade mütedeyyin vatandaşların baskılara maruz kalmamaları istenilmektedir.
AK Parti'nin adayları belirlenirken “vitrin aday, flaş aday, nitelikli aday” tercih edilmediği, parti kurmaylarının kendisinin ya da eşinin okul arkadaşlığı, belediyede çalışan memur ve yöneticilerine yer verilmemesi istenilmektedir.
Aday adaylığı başvurularında, kariyer ve liyakatın ön planda olması Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), bu durum, AK Parti’nin seçimlerden yeniden iktidar olarak çıkacağına ilişkin kamuoyu beklentisinin bir sonucu olarak okunabilir.

Ankette ortaya çıkan çarpıcı bir sonuçta Adaylık sürecinde üst düzeyde görev yapan pek çok bürokrat da birikimlerini parlamentoya taşımak ümidiyle adaylık için iktidar partisine başvurmuştur ama bu konuda siyaset ve Devlet idaresi konularında eksik bilgilerinin olduğu ifade edilmiştir. Ankette bu konuda açık uçlu soru yer aldığından bazı cevaplar şöyledir. Adam yöneticiliğin Y'sinden anlamaz ama eşi dostu, akrabası sayesinde oraya gelmiş. Sayın Davutoğlu yaptığı konuşmasının "hısım akraba ve tanıdıkların partide ayrım yapışmayacağı" takipçisi olmasını talep etmektedirler.
Seçim öncesinde Ak Parti’nin SP ile işbirliği yapması Ak partinin puanını %2 yukarı çekecektir.
 

Bu yazı toplam 424 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.