1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Seçim Öncesi Partiler
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Öncesi Partiler

A+A-

Seçimler yaklaştıkça tabii olarak heyecanı da artıyor. Ancak seçim öncesi partilerin ne durumda olduğuna da bakmamız onlar hakkında doğru karar verebilmemiz açısından gereklidir. Bu aynı zamanda seçmenler olarak bizim geleceğimiz hakkında doğru ve sağlıklı karar verebilmemizin de temelini oluşturacaktır. İçimizde ‘biz zaten şimdiye kadar kararımızı çoktan vermiş bulunuyoruz’ diyenler olacaktır. Fakat bunun yanında bir defa daha siyasi parti temsilcilerini dinleyeyim düşüncesinde olanlar da vardır.
Bu durum özellikle de iktidar partisi ile, eğer değişecekse, yerine hangi partinin gelmesi daha iyi olacaktır, diye düşünenler açısından önemlidir.
Partileri herhangi bir spor kulübünü tutar gibi tutanlar, dolayısıyla partilerin tabii olarak taraftarları vardır. Bundan dolayı da onlar asla kınanamaz. Çünkü parti tutmanın temelde dayandığı bazı esasların bulunması normaldir. Bu ya kurucuların tanınması ve memleketimize tam hizmet edebilecek programa ve olgunluğa sahip parti olduğuna güvenilmesi veya bunu gerçekleştirebilecek yeteneklere sahip bulunduğuna inanılmasından ileri geldiği gibi, daha önce denenmiş olmasından da kaynaklanabilir. Ancak ne yazık ki, bizde partiler memlekete yaptığı hizmetlere bakarak yapılan işlerin yerinde olup olmadığına göre değerlendirilmesi pek olağan değildir. Bunun da sebebi insanlarımızın yaşadıklarını ve gördüklerini çabuk unutmaları ve geçmişle yaşadıkları günlerin durumunu ve şartlarını karşılaştırmakta yeterli derecede kendilerini yormamalarından kaynaklanmaktadır.
Bundan daha da önemlisi her partinin kendisini diğerlerinden daha yetenekli görmesi ve ne pahasına olursa olsun iktidara kendilerinin gelmesi gerektiğine inanmalarından dolayı iktidar partisi tarafından yapılan her işi zararlı gördüklerini ifade etmeleri ve asla iyi tarafını görmemelerinden kaynaklanmaktadır. Hâlbuki muhalif bir parti yapılan işlerin iyi tarafı yanında eksik ve hatalı taraflarını da görmeli ve bunları dile getirmeli ve eğer iktidar partisi bir düzeltmeye gitmezse bu eksikliği seçmenlere kabul ettirerek kendilerinin iktidar olması yolunu aramalıdır. Yoksa her şeyi bozuk göstermeye çalışarak iktidara geldiklerinde her şeyi sil baştan yeniden yapacaklarını söylemek memleketin kolay kalkınamayacağının bir ifadesi olur. Fakat ne yazık ki, şimdiye kadar görebildiğimiz de hep böyledir.
Benim bu seçimlerden önce dikkatimi çeken bir husus partilerin henüz alanlara inmemiş olmalarıdır. Şurada seçimlere yaklaşık yirmi gün kaldı. Fakat henüz miting alanları şenlenmedi.
Bu durumu şöyle izah etmek doğru olur mu bilmiyorum: Partiler henüz 5 Haziran seçimlerinin yorgunluğunu üzerlerinden atamadılar. Veya torbada ne varsa o seçimden önce döktüler de söyleyecek sözleri kalmadı.
Belki de seçmenleri meydana indirecek güçlü söylemleri yok. Onun için de kapalı salonlarda yapılan toplantılar daha cazip diye düşünülüyor. Üstelik nasıl olsa bu salonlarda yapılan toplantılar ve söylemler televizyonların haber saatlerinde verilmektedir. O da maksadın hâsıl olmasını sağlar.
Bu da bir görüştür ve seçmenin de işine gelebilir. Haydi hayırlısı!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.