1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim, Sevinç Ve Üzüntü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim, Sevinç Ve Üzüntü

A+A-

Türkiye, 1 Kasım seçimlerini geride bıraktı. Partilerin verdiği vaatler ile oyunu kullanıp beklentiye giren seçmeler, pazartesi sabahına sandık sonuçlarına göre farklı bir psikoloji ile uyandı. Uzmanlar, seçim sonuçlarına ilişkin yaşanan üzüntü ve sevincin 15 gün sürdüğüne dikkat çekiyor.
İnsanların hayatları boyunca büyük ya da küçük bir çok seçimler yaptığına dikkat çeken psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, seçimleri oluştururken, deneyimlerden, anılar, mantık, sezgilerden hareket edildiğini kaydediyor.

Seçimlerin bazen isabetli olmadığını ifade eden Yrd.Doç.Dr. Evrensel, bunun sonucunda hayal kırıklılığı yaşandığını vurguladı ve şunları söylemektedir.
“Seçimlerimiz öncesi, deneyimlerimiz, anılar, mantık ve sezgiler devreye girer ve ortak bir sonuç çıkar. Yaptığımız analizler ile seçimimizin sonuçları örtüşmeyebilir. Bu durumda hayal kırıklığı yaşanabilir. Büyük bir mutlulukla evlenip eşini umduğu gibi bulamayan kişi de hayal kırıklığı yaşar. Ancak bu durum her şeyin sonu değildir. Her seçim aslında olumlu ve olumsuz sonuçları aynı anda içinde barındırır. İnsan hata yapa yapa doğru yapmayı öğrenir. Hatalarından ders alan insan olgunlaşır.”
Duygusal bir toplumuz karar verirken ağırlığı da duyguya veriyoruz. Seçimlerde akıl, mantık, hafıza ve duygular sıralamasında duygularımıza yüzde 50-60 pay veriyoruz. Yüzde 20 akıl-mantık, yüzde 20 de hafızamıza göre seçim yapıyoruz. Böyle olunca da en büyük payı verdiğimiz duygularımızda olumsuz sonuç olduğunda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ancak tablo göstermektedir ki, Türkiye’de seçime katılan, katılmayan insanların çıkan sonucu taraflı yada tarafsız şekilde değerlendirmesi sonuçların iyi olduğu yönündedir. Şimdi beklentiler başladı. Sandıktan umduğunu bulamayanlar, oyunun boşa gittiğini düşünenler, demoralizasyon dediğimiz 2 hafta sürecek bir moral bozukluğu yaşayacaklar. Ama parmağımızı bir yere çarpıp hissettiğimiz acı gibi, çaresi olmayan, o anda hissedip unuttuğumuz bir acı veren bir üzüntü yaşanacak. Kaybeden seçmen psikolojisinde, kişi zevk aldığı etkinliklerden biraz soğuyup uzaklaşma hissedecek.

Sandıktan zaferle çıkan, umduğunu bulan seçmenlerin ise için kısa süreli ters yönde yukarı yönlü bir duygu yükselmesi yaşayacaklardır.
“Sevinç ve üzüntü iki farklı duygu ama süreleri aynı sürüyor. Her iki duygu da iki hafta sürecek ve sonrasında hayatın normal akışı ile kaybolacak. Bu dönemde kişiler sandık sonucuna göre ani kararlar almamaya dikkat etmeli. Bu psikolojik durumla önemli kararlar alınmamalı. Bu ülkeden gideyim, bu partiyi bırakayım ya da farklı şekilde hayatı etkileyecek önemli kararlar iki hafta süreyle ertelenmeli. Bu duygu durumunun bitmesi beklenmeli.

Bu yazı toplam 461 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.