1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SEÇİM SONRASI TÜRKİYE 
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİM SONRASI TÜRKİYE 

A+A-

Kimse kusura bakmasın.
Seçim öncesi ne ise, seçim sonrasında Türkiye’nin önümle sorunları olacak ve bu sorunlar nasıl dün kesin kes çözülememiş, sonuçlandırılamamışsa, seçim sonrası da hangi parti iktidara gelirse bu sorunlar önlerinde olacak.
Seçimi kim kazanırsa kazansın, ülke sorunları bir günde, bir ayda, bir yılda oluşmadı ki,  bu sürelerde bitirilsin. Kimsenin elinde sihirli değnekte yok.
Belki kararlılıkla iyileştirme olabilir. Hepsi bu…
Çünkü geçmişten gelen çift hanede kronikleşen, işsizlik ve enflasyonun, artan cari açık ve dış borç yükünün bozulan gelir dağılımı kolaylıkla düzeltilemez. Bütün bunlara birde bu seçimin getirdiği yük var. Çık işin içinden kısa sürede çıkabilirsen… Aslında referandum nedeniyle uygulamaya konulan popülist politikaların çoğu bugün de devam ediyor. 
 Popülist harcamalar hem bütçe açıklarını artırıyor, hem de bütçeden yatırımlara daha az kaynak ayrılmasına neden oluyor.
2018 bütçesi ödenekleri içinde sermaye giderleri ve sermaye transferleri toplam payı yüzde 11.03'tür. Bu pay, mevcut kamu yatırımlarının ancak amortismanına yeter.
***
Bütçe Ödeneklerinin Dağılımı 2018
Personel Giderleri            24,01
Sos.Güv.Kurum.Dev.Prim Giderleri    4,04
Mal ve Hizmet Alım Giderleri            8,66
Faiz Giderleri                          9,40
Cari Transferler                        39,25
Sermaye Giderleri                       9,02
Sermaye Transferleri            2,01
Borç Verme                2,65
Yedek Ödenekler                0,96
                Toplam 100,00
Kaynak: Maliye Bakanlığı, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü
***
Yol, havaalanı yatırımlarının tamamı borçlanma ile yapılıyor. O kadar ki, iki köprü bir tünel için 7 milyar dolar maliyet ilan edildi. Oysa ki biz halk olarak bütçeden 16 yıl 16 milyar dolar ödeyeceğiz.
 KOBİ kredileri ve esnaf kredileri yatırıma değil, tüketime gitti. Bunlarda ödeme sorunu olursa, bunun da yüzde 60'dan fazlasını halk olarak biz ödeyeceğiz. Çünkü Kredi Destekleme Fonu'nun yüzde 60'dan fazlası kamu kurumlarına aittir.
Yıllık cari açık hayli yüksek  Türkiye 450 milyar dolar cari açık verdi. Türkiye'nin bir yıllık millî geliri 820 milyar dolardır.
Cari açık, Türkiye'yi spekülatif sıcak paraya mecbur bırakıyor. Doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişi azaldı. Kaldı ki son yıllarda banka, giyim, havayolu, market, ulaştırma ve turizm alanında yatırımı olan 66 yabancı şirket çıktı. (Özden Mengü.)
Cari açık dış borçların artmasına neden oldu ve Türkiye ödeme kapasitesinin üstünde borçlandı. Toplam dış borcu 450 milyar dolardır. Türkiye'nin dış borç kredi risk primi (CDS)iflas eden Yunanistan'ı saymazsak, dünyanın en yüksek risk primidir. Bu nedenle dünya yüzde 3 faizle dış borç alırken biz yüzde 5.2 ve yüzde 6 faizle ancak dış borç bulabiliyoruz.
Gelir dağılımı bozuldu. Zengin-fakir farkı arttı.   TÜİK verilerine göre zengin memur sayısı azaldı, fakir memur sayısı arttı.
Seçim sonrası olacaklara gelince kim gelirse gelsin; Bence Seçimi kim kazanırsa kazansın Türkiye, IMF veya benzeri kurumlarla  masaya oturacak.
 AKPARTİ  dışında kim gelirse gelsin, Türkiye yeniden demokratik parlamenter sisteme, kuvvetler ayrılığına ve özellikle yargı bağımsızlığı yeniden tartışma konusu olacaktır. Söylemlere bakılırsa Cumhurbaşkanı adayları OHAL hemen kaldırılacaktır.
Bütün bunlar gösteriyor ki, gelecek günler Türkiye’yi zor günler beklemektedir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.