1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim Sorunu Çözer Mi?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Sorunu Çözer Mi?

A+A-

Yazılarımı takip edenler bilirler. Yine iddia ediyorum yeni bir erken seçim, ya da seçim tekrarı soruna çözüm getirmez. Çünkü ortalık toz- duman. PKK saldırıları sürüyor.
Siyaset bilimci değilim.Stratejisyende olmadım. Münetcim olmaya gerek yok. Ama yaşamım boyunca, tecrübe ve tespitlerimle iddia ediyorum ki, keşke yanılsam ama, 2015 yılının seçime rağmen zor geçeceğini yazmıştım. Nitekim seçim sonuçları, terör olayları, koalisyon çalışmaları, ekonomideki tablo ile 2015’in son çeyreği ve ister koalisyon hükümeti kurulsun, ister azınlık hükümeti, isterse erken seçim, tekrardan seçim olsun 2016 ve hatta 2017 de bu günlerden daha güzel olmayacak gibi…
HDP terör örgütünün TBMM’de legal halidir. ‘ Haziran’dan sonra PKK’nın sıktığı kurşun barışa sıkılmıştır. Kafasına kurşun sıkılanın kulağı barış çığlığı duymaz. İster erken seçim deyin, ister seçim tekrarı deyin bence Türk ekonomisinin tabanına dinamit koymak olur ve soruna da çözüm olmaz.
Terörü yanlış politikalar ve ihtiraslar ile yıllar önce meclise sokanlar oturup düşünmeleri gerekir ve vicdanları, vatan sevgileri varsa “Biz ne yaptık” desinler.
Şimdi HDP topladığı oyları dağıtacak öyle mi?
Hiç sanmam. Bence Türk Milletinin tavrı ters tepecek. Bazı kesimleri ise kemikleştirecek. Maalesef biz olanları ve yapılanları çok çabuk unutuyor ve saflığımızla “timsah göz yaşlarına” inanıyoruz. Bizim barış güvencini kesilen, kardeşlik için çırpınan, PKK’ya ve Askere “silahlar sussun” diyen HDP’li Selahattin Demirtaş bakın Avrupa’da neler yapıyor :
Demirtaş son gittiği Brüksel’de Türkiye’yi AB ye ve NATO’ya şikayet ediyor. Onlardan yardım istiyor. Ankara’ya baskı yapılmasını istemiş. Türkiye’de yapılan savaşın adil olmadığını anlatmış.
Tabi ki bizim Silahlı kuvvetler operasyonlarda PKK’nın attığı kurşundan fazla silah kullanmayacak. Hatta öyle ki, PKK’nın uçağı yok. Türk Silahlı kuvvetleri de F-16’ları kullanmaması lazım. Yani kavgada yumduk sayılacak.
İlahi Demirtar sevsinler seni.
Birde bizim akıllılara sesleneyim. Seçim benim kanımca sorunu daha da çıkmaza götürür.
Bazı kesimler zannediyorlar ki, HDP’ye giden oylar, yeni bir seçim yapılırsa başka siyasi partilere geri dönecek. Eğer toplumun nabzını tutuyorsanız, bunun böyle olmayacağını göreceksiniz.
Son günlerdeki anketlerde bunu görmek mümkündür. Bazı çıkarcı guruplar ve kalemşorlar, ülkenin tavanındaki kişileri yanıltıyorlar.Bugünkü tablo seçimle çok net olmaz. Olan ise zaman kaybı, Türkiye’nin kaynaklarının heba olmasıdır. Beklentisi olanlar ise hüsranı yaşayabilirler.
O nedenle ülkesini, insanları, bayrağını düşünenler eteğindeki taşı döküp, vatan, millet ve bayrak düşmanları karşısında birlik olunursa bu millet çok zorlukları aştığı gibi bu dönemi de aşacaktır. Kimse ihtirasları, inatları ve kişisel çıkarları için ülkeyi ve milleti kaosa götürmemeli, lanet okuma edebiyatı yerine, sorunların çözümüne, terörün temizlenmesine çalışılmalıdır.
Kimse şunu beklemesin…
Popülizm ve hamaset tutmuyor. Gerçekçi olup problemleri çözmeye yönelmeli ve büyük halk topluluğu dinlenmelidir.
Siyasi kadroların yakın danışmanları revize edilerek, düşündüklerini değil, halkın beklentilerini görüp, ilgili ve yetkili kimselere götürmeleri gerekir.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir dörtlüğü ile bitireyim:
Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verilecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye.


 

Bu yazı toplam 248 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.