1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim Ve Anketler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Ve Anketler

A+A-

Genel seçimlere hızlı adımlarla koşmaktayız. Hemen her parti genel seçimlere kendi gücü ile hazırlanmaktadır. Şu anda Türkiye’de 90’ın üzerinde siyasi parti var. Ancak teşkilatlanmasını seçimlere katılabilecek düzeyde tamamlayanlar bu seçimlere katılacaktır.
Ancak şunu belirtelim ki, AK parti, CHP, MHP, SP, HDP ‘nin seçimlere katılması kesindir. Bunlardan başka partilerde seçimlere iştirak ederler, Seçimlere katılan parti sayısı 10-12 den aşağı olmaz.
Her işte olduğu gibi çalışan kazanır. Siyasi partilerde seçimi kazanmak için var güçleri ile çalışmaktadır. En önde görülen parti ise şüphesiz seçim çalışmalarını hiç aralıksız sürdüren AK partidir. Diğer partiler bu noktada bence daha geride kalıyorlar.
Seçimler öncesinde ise çeşitli araştırma şirketleri anketler düzenler. İşte yaklaşan seçimler öncesinde elime bir anket sonucu geldi. Tabi ki bu anketlerin kimisi masa başında, kimisi belli bölgelerde, kimisi de gerçekci ve gerçeği yansıtacak şekilde yapılmaktadır.
AK Parti'nin yaptırdığı son ankete göre, vatandaşların yüzde 80'i 'Yolsuzluk yok'; yüzde 58'i ise 'Paralel Yapı var' diyor.
TBMM Soruşturma Komisyonu'nun verdiği karar muhalefet tarafından sert dille eleştirilirken, AK Parti'nin yaptırdığı ankete göre AK Parti seçmeninin yüzde 80'i yolsuzluk iddialarına inanmıyor.
İşte AK Parti'nin yaptırdığı geniş araştırmanın sonuçları:
*AK Parti oyları yüzde 48-50 bandında. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyundaki beğenilirlik oranı da giderek artıyor.
*AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 80'e yakın bölümü yolsuzluk iddialarına inanmıyor. Yüzde 20 ise "Olabilir" diyor. Yüzde 13'lük bölümü bu iddiaların araştırılmasını istiyor.
*Başka partilere oy veren vatandaşların ise büyük bölümü ise bu iddialara inanıyor ve bakanların Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini düşünüyor.
*Vatandaşların yüzde 58'i, devlet içinde örgütlenmiş bir Paralel Yapı olduğunu düşünüyor ve bunlarla etkin mücadeleyi destekliyor.
*Güneydoğu'da yaşayan vatandaşların yüzde 85-90'ı süreci destekliyor ve "Türkiye'den ayrılma" fikrine sıcak bakmıyor.
Anketteki satırbaşı sonuçlar böyle.
Ancak Anadolu ‘da yaşayan birçok kimse ise, Güneydoğuda sıkıntının büyük olduğunu, Hükümetin bunlara çözüm üretip çare bulmasını ve terör olaylarının bitirilmesini, terör olayları bitirilirken, PKK’ya çok taviz verildiği yönünde görüşlerde bulunmaktadır. Bunların oranının da azımsanmayacak ölçüde olduğu görülüyor.
Vatandaşların birçok kısmı ise hayat standartlarının yükseltilmesini, işsizliğin aşağılara çekilmesini, emeklilerin durumunun iyileştirilmesinde hükümetin daha etkin davranmasını istemektedirler.
Tabi bu anketler giderek daha da artacak ve seçimlere çok yakın zaman kala yapılan anketler seçim için daha net ışıklar verecektir.
 

Bu yazı toplam 309 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.