1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim Ve Feto
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Ve Feto

A+A-
15 Temmuz Darbe girişimi sonrası temizlik devam ediyor ve bu temizliğin daha uzun süre devam edeceğini görmekteyim.
Konya’da 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bu yana, çeşitli mesleklere mensup çok sayıda kişi göz altına alındı, tutuklandı ve bazıları da serbest bırakıldı.
Yine bazı kişilerin ise arandığını bilmekteyiz. Dikkatinizi mutlaka çekmiştir.
Konya’da henüz FETO  Terör Örgütü’nün siyasi kanadına ilişkin geniş kapsamlı bir operasyon yapılmadı.Bununda her an yapılabileceği söylentileri var. Yapılmalımıdır, bence yapılsın.  Herkesin traşı gözünün önüne dökülsün, kim ne yaptıysa hesabını versin.

Halen;

Konya’nın en büyük teşkilatına sahip olan AK Parti içinde bir yöneticiye bile işlem yapılmamış olması, ister istemez kafaları karıştırıyor.

Eğer ki;
Türkiye’nin en büyük illerinden birisinde  belediye meclis üyelerinden belediye başkanlarına kadar, parti yöneticisinden eski milletvekillerine değin siyasi kimlik taşıyan bir FETÖ’cü bile yoksa, bu da şaşırtıcı bir durum.Gerçekten yoksa  helal olsun  diyeceğim.
Çünkü; Konya AK Parti’ye bu terör örgütünün sızamadıkları anlamına gelir. Buna siz ne kadar inanırsınız bilemem.Ya da, olası bir adli ve idari operasyonun sonraya bırakılması olarak düşünülebilir.

Türkiye’nin  AK parti teşkilatları içinde en büyük ve en donanımlı bir il-ilçe  teşkilatında, Fethullahçı bir partilinin bulunmaması bana inandırıcı gelmiyor.Buna karşın Konya’da benim bildiğim kadarıyla yeterli  siyasi ve adli bir operasyon da yapılmıyor.

Bu nedenle farklı iddialar dillendiriliyor.Mesela; Özellikle AK Parti içindeki FETÖ’cülerin, seçmen algısında değişiklik yaratmaması için erken bir seçimle diskalifiye edilmesinin planlandığı konuşuluyor.Bunun için birtakım isimler dahi telaffuz ediliyor.

Bu yönde;
Hafta içinde, Ankara  siyasi kulislerini hareketlendiren bir haber yayıldı. AK Parti’nin, CHP ve MHP’ye, yerel seçimlerin 6 ay öne alınıp Ekim 2018’de yapılmasını, Cumhurbaşkanlığı’nın da 3 ay önceye kaydırılıp Ekim 2019’da yapılmasını teklif edeceği öne sürüldü.
Bu teklif içinde, 2019’un Kasım ayında yapılması gereken genel seçimin de 2020 yılının Ekim ayına kaydırılmasının bulunduğu da belirtiliyor.

Bilindiği gibi normalde yerel seçimler 2019 Mart’ında.
Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019’un Ağustos’unda.
Genel seçim de 2019’un Kasım’ında yapılacak.
Bu tablo göstermektedir ki, 2019 yılında Türkiye 4-5 ayda bir seçime gidecek ki, hiç de kolay bir durum değil.3 yıl süresince 1’er yıl arayla 3 önemli seçim anlamına geliyor.

Söz konusu olası teklifi CHP ve MHP kanadında da eğer olumlu olarak yanıt bulursa, FETÖ ile mücadelede yeni bir adım da atılmış olacak.Hem Türkiye 1 yıl içinde 3 seçim yapmaktan kurtulacak, hem de FETÖ’cü olası partililerin doğal yöntemle yönetimlerden uzaklaştırılması sağlanmış olacak.
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülke bütünlüğü için AK Parti, CHP ve MHP’nin aynı dilden konuşmasını ve liderlerin Yenikapı buluşmasıyla yeni bir siyaset dili başlatmasından hareketle, seçimlere ilişkin bu anayasal değişikliğin de rahatlıkla yapılabileceği yönünde.
İçişleri Bakanlığı’nda yapılan değişiklikle yeni Bakan Süleyman Soylu’dan beklentiler fazlasıyla tavan yapmışken, bu tip radikal adımların atılmasına neredeyse kesin gözle bakılıyor.
Peki olur mu?

Bence olsun.
Partilerde seçimlere hazırlansın.
CHP biz hazırız diyor.Peki yarın bir seçim olursa anketler ne diyor ?
Bugün bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? sorusuna katılımcıların yüzde 51.5'i AK Parti, yüzde 25.6'sı CHP, yüzde 13.3'ü MHP, yüzde 8.1'i HDP yanıtını verdi.
Bekleyip görelim, günler neler getirecek ?
Bu yazı toplam 233 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.