1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. SEÇİMDE OY KULLANMAK!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİMDE OY KULLANMAK!

A+A-

Devletin ve şehrin emanetini reylerimizle seçiyoruz. Devletin ve şehrin emanetini yani bir başka deyişle devletin ve şehrin anahtarını kendisine teslim ediyorsunuz. Ölçü bu. “ Evinizin anahtarını kendilerine emanet etmekte sakınca görmedikleriniz, yani dininizi, namusunuzu, ırzınızı, ekonominizi, sınırlarınızı emanet ettikleriniz” eğer başka türlü davranırsanız, sonunda hem kendi helakinize, hem de kendi reylerinizle seçtiklerinizin helakine neden olursunuz ve de seçtiklerinizin yedikleri herzelere, size vekaleten yenildiğinden dolayı onun vebaline aynen ortak olursunuz. O halde ucuz ve kolay çözümlere asla itibar etmemeliyiz. 
Tercihte bulunurken, merhametimiz öfkemizden, sevgimiz de nefretimizden büyük olsun ki adaletle karar verip reyimizi kullanabilelim. Kural şu: Yâ iyilerden en iyiyi bu yoksa  da kötülerden iyiye en yakın olanı seçelim. Herhangi bir konuda mutlaka bir şey alacaksanız, bir tercihte bulunacağınızda da böyle davranmıyormusunuz?
 Hz. Ebubekir(r.a) devletin emini, halife seçilmeden önce, iki öksüz ve yetim küçük kız çocuğunun develerinin süt sağımını yapıyordu. Devletin emini seçildiği zaman bu kız çocukları ağlayarak yanına geldiler. Devletin emini halife Hz. Ebubekir(r.a); kızlara, ağlamayın, üzülmeyin, benim halife seçilmiş olmam sizin develerinizin sütünü sağmama engel değildir. Ben sizin develerinizin sütünü yine sağmaya devam edeceğim.” buyurur. Yani adil ve emanetçi olduğunu bir kez daha ispatlamış olur. Yine ikinci halife ve devletin emini Hz. Ömer(r.a)’ın halifeliği sırasında, ganimet malı olan bezleri ümmete dağıtmış ve sonraki günde mescidde bir sohbet tertip etmişti.  Bir kaç gün önce dağıtılan kumaştan kendisine bir hırka dikmiş  ve üzerine giymişti.  Ümmet bu elbiseyi halifenin üzerinde görünce, Hz. Ömer’e bu hırkanın hesabını vermeden seni dinlemeyeceğiz  demişlerdi. 
Hz. Ömer(r.a); “Abdullah ayağa kalk” buyurur. O gün mescidde birden fazla Abdullah bulunduğu için kimse ayağa kalkmaz. İkinci defa oğlum Abdullah ayağa kalk ve bu hırkanın vebalini anlat der. Abdullah bin Ömer(r.a); ayağa kalkar ve ümmete şöyle hitap eder:” Bize ganimet olarak dağıtılan elbiselerin bir tekinden bir elbise çıkmaz. Babam Ömer’in üzerindeki hırkası çok eskimişti. Bana düşen hissemi babama hediye eyledim. Babam ikisini birleştirip bir hırka dikti. İşte üzerindeki hırka budur.” buyurdu. 
O halde bizler, devlete, şehirlere ve beldelere emin seçeceksek , emanete hıyanet etmeyen, adil, dine, ırza, namusa, ekonomiye hıyanet etmeyen, hayır tarafında  olan (Kur’an bizlere hayır ve şerri açıklamıştır) emanetçileri seçmeliyiz.
 Yoksa siz hala öyle yapmıyormusunuz? Fi Emanillah!

Bu yazı toplam 859 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.