Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime Doğru

A+A-

Bilindiği gibi 1Kasım’da Milletvekili Genel Seçimi yapılacak. Bu sebeple de seçilmek isteyenler kadar seçmenler de heyecanlı. İktidar partisi ve bu partiden seçilmek isteyenler “acaba tekrar iktidar olabilecek miyiz? Ben de tekrar seçilebilecek miyim?” heyecanı yaşarken, diğer partiler ve o partiden aday olanlar da “bu sefer arzu ettiğimiz neticeyi alabilecek miyiz? Yoksa yine aynı noktada yerinde mi sayacağız?” heyecanı içine girmiş bulunmaktadır.

Tabiatıyla bu heyecanı duymak kadar normal olan bir şey yoktur. Önemli olan kendisinin ve partisinin diğer parti ve mensuplarından daha çok memleket meseleleriyle yakından ilgili olduğunu ve seçildikten sonra hangi konumda bulunursa bulunsun düşüncelerinin sadece milletine ve memleketine hizmet olacağını düşünebilmektir. Diğer bir ifade ile sadece bu noktaya odaklanabilmektir.
Seçime daha bir ay kadar bir zaman bulunduğu halde bugünlerde yapılan bazı tartışmalar da dikkatimizi çekmiş bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde yapılacak seçim için öne çıkan tartışma “bu seçim erken seçim mi? Yoksa önce yapılan bir seçimin yenilenmesi midir?” konusunda idi. Bugün ise seçim güvenliğini göz önünde bulunduran bazı İlçe Seçim Kurullarının tasarrufu ile ilgili bulunmaktadır.
Bilindiği üzere memleketimizde, Anayasa gereği, seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını ve neticelendirilmesini sağlamak için kurulmuş bir “Yüksek Seçim Kurulu” bulunmaktadır. Bu kurumun başkan ve üyeleri de adli kurumdandır. Dolayısıyla Hükümetten bağımsız ve onlardan her hangi bir talimat almadan kanun ve yönetmeliklere göre gerekli kararları alır ve işlerini ona göre yürütür.
Nitekim bugünlerde bazı İlçe Seçim Kurulları geçen seçimlerde kurdukları bazı sandıkların yerini, güvenlik düşüncesiyle, değiştirdiğini bildirmiştir. Görebildiğimiz kadarıyla konu hakkında partilerin herhangi birisinden bu yönde bir teklif de söz konusu değildir. Ancak yapılan bu işlemin kendi aleyhlerine olduğunu düşünen bazı kimseler ve bazı partiler bu uygulamadan rahatsızlıklarını belirtmektedirler. Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da iktidar partisini suçlayabilmek için yapılan işlemlerin onlar tarafından yapılmakta olduğunu yaymaya çalışmaktadırlar. Konuyu da saptırarak kendilerinin daha çok oy aldıkları sandıkların iptal edildiği şeklinde halka yansıtıyorlar.
Bilindiği gibi bir yerleşim bölgesinde seçmenlerin sayıları dikkate alınarak belli bir sürede o sandıkta sağlıklı bir oy kullanmayı sağlayacak kadar sandık konulmaktadır. Bu sandıkların bazen bir binada toplanması uygun görülürken, bazen de ayrı yerlerde kurulur. Burada esas olan seçimin güvenliğinin sağlanması ve seçmenlerin rahatsız edilmeden oylarını kullanabilmesini temin etmektir.
Nitekim dün de bugün de şehir merkezinde genelde oy kullanılacak daha doğrusu sandık konacak yerler okullar olmaktadır. Bu sebeple de bir okulda bazen bir sandık kurulmuş iken bazı okulların çevresinde seçmenlerin yoğun olması sebebiyle ve güvenliği sağlama kolaylığı da dikkate alınarak birden fazla sandık konulmaktadır.
Bugün yerlerinin değiştirilmesine karar verilen sandıkların durumu da böyle olmaktadır. Yani bazı sandıklar iptal edilerek başka bir sandıkla birleştiriliyor ve oy kullanacakların sayıları artırılıyor değil, birkaç sandık bir binada toplanıyor demektir. Bu da önceki seçimlerde görülen bazı eksiklik veya yanlışların tamamlanması ve düzeltilmesine matuf bir harekettir. Bundan dürüst bir seçim olmasını arzu eden bir parti veya aday ve seçmenlerin memnun olmasından başka bir şey beklenmemelidir.

Bu yazı toplam 302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.