1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçime Doğru Ve Ah Muhalefet Ah !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime Doğru Ve Ah Muhalefet Ah !

A+A-

Çoğu kişi biliyor, konuşuyor, yazıyor.
Türkiye’nin sorunu iktidar değil, Katılırsınız, katılmazsınız ama gerçek bu. Türkiye’de muhalefet sorunu var.
Niye mi ?
İzah edeyim.
İktidara en yakın parti hangisidir?
Ana muhalefet partisidir.
Peki Türkiye’de Ana muhalefet partisi olan CHP buna hazır mı ?
Sanmam…
Ya diğer büyük parti olan MHP, oda aynı durumda ama, CHP’ye göre biraz daha etkili görünüyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu zaman zaman mutedil, insanı inandırıcı verilerle konuşma yapmaktadır. Belki ülke için iyi şeyler de düşünüyor.
Ancak öyle zamanlarda da öyle şeyler konuşuyor ki, aldığı bilgilerden olacak, “Sapla- saman” kırıştırılıyor.
Mesela geçtiğimiz günlerde bir yurt dışından otobüs alımıyla iddia ortaya attı. AK Parti sözcüleri ise bunun tamamen yalan olduğunu belgeleriyle açıkladılar. Yine şu meşhur Fezleke konusu. Elbette fezlekeler zamanında TBMM’ne gelmelidir. Kılıçdaroğlu’nun fezlekesi TBMM’ne gelince “Neden dört bakanın fezlekesi gelmiyor da benim onlardan önce geldi diye feryat etti. Tarafsız dinleyen vatandaş Kılıçdaroğlu’na hak vermişti. Ancak anlaşıldı ki, Kılıçdaroğlu’nun fezlekesi 2011 yılına ait. İnsanları kim olursa olsun kandırmakla, işi saptırmakla hiç kimse ama, hiç kimse bir şey kazanamaz.
CHP’nin kendi içinde de sıkıntısı büyük. Bu kavga, sıkıntı bitmiyor. Kendi içinde kavgalı olan, sözde demokratik bir hareket olan gösterilen bu durum, halkın dikkatinden kaçmıyor. Halkın inancı zayıflıyor. CHP önce kendi içindeki kavgalara son vermelidir. Yapılan anketlerde Egede CHP önde görünmesine karşın İzmir, Trakya’da CHP’den postu altlarından alınanlar gemiyi terk ediyorlar. Benzer durumlar AK parti’de de yaşanıyor.Sebep ne olursa olsun, düne kadar sandalyede oturanlar, iktidarın nimetlerinden faydalananlar, bugün bu muslukları kapanacağı endişesiyle partilerinden ayrılmalarına anlam veremiyorum.
CHP’nin İzmir’deki fırtınasını anlamak hiç mümkün değil. Bir belediye başkanı kalkıyor Genel Başkanına rest çekiyorsa, burada huzur yok demektir.
CHP'nin hafta sonu yapılan PM toplantısında İzmir'de 15 adayın değiştirilmesi kararı çıkması İzmir'i karıştırdı. PM toplantısı devam ederken Kılıçdaroğlu ve Kocaoğlu görüşmüş ve Kocaoğlu "İstifa ederim" resti çekince 15 isim değişmişti. Mevcut belediye başkanları ile partililerin istifa etmesi ve bazı adayların DSP'ye gitmesi parti
yönetiminde endişeye neden oldu. Milletvekilleri de ikiye bölünürken partide "yenilikçi" olarak adlandırılan isimler Kocaoğlu'nu "ulusalcı" olarak adlandırılan isimler de eski adayların arkasında durdu. CHP’de bunlar yaşanırken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’da CHP'yi merkeze çekmeye çalışıyor. 2000'li yılların başında 'Milli Görüş' hareketinin AK parti çatısı altında yaptığının bir benzeri bu. Ankara veya İstanbul'u kazanmaları durumunda bu süreç devam eder, aksi halde CHP yeniden Kemalist ve sekülerist ideolojik bir azınlık partisi kimliğine geri döner.
İstanbul veya Ankara'yı alıp AK PARTİ ile arasındaki oy makasını daraltan bir CHP ise merkezin solunu inşa edebilir. Dahası, bunu yaparak Ak Partinin 'nin de merkeze doğru yeniden hareketini sağlayabilir. Bütün bunlar için CHP'nin AK PARTİYE 'ye oy vermiş kesimlerden oy alabilmesi şart. CHP'nin hedef kitlesi AK PARTİ içindeki 'merkez' seçmen ve yolsuzluklardan rahatsız muhafazakârlar. Bunlara ulaşabildiği oranda seçimlerde AKPARTİ'yi zorlayabilecek.
MHP bu seçimlerde oyunu artırabilecek bir konumda. Başbakan Erdoğan'ın MHP'yi susturmaya yönelik girişimlerinin deşifre olması bir yandan MHP tabanını motive ediyor öte yandan da mağduriyet duygusuyla sempati yaratıyor. Ayrıca AK PARTİ'den kopacak ama CHP'ye de gidemeyecek muhafazakâr oyların önemli bir kısmının adresi de MHP olacak gibi. Dezavantajı ise Ankara ve İstanbul. Bu iki ilde yirmi yıllık iktidara karşı en güçlü adayı destekleme eğilimi Ankara'da MHP kökenli CHP adayı Mansur Yavaş'a, İstanbul'da da bildik CHP'li kimliğe tam oturmayan Mustafa Sarıgül'e MHP'den oy kaydırabilir.
BDP, Güneydoğu'da etkinliğini sürdürecek gibi.

 

Bu yazı toplam 133 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.