1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçime Doğru Ve Ak Partide Durum
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime Doğru Ve Ak Partide Durum

A+A-

Türkiye iç ve dış dünyada gelişmelere paralel olarak 2015 genel seçimlerine hızlı adımlarla ilerlemektedir.
Şu anki tabloya baktığımızda iç siyasette küçük çalkantılar yaşanıyor.Açılım ve anlaşmalar ile ilgili çalışmalar var. PKK yine baş belası gibi görünürken, işsizlik, işci olayları ve maden ocakları faciaları, trafik kazaları can sıkıcı olaylar.
Buna mukabil hükümet ülke sorunlarını çözme yolunda projeler, sosyal politikalar üretiyor görünmekte, sıkıntıları belki sosyal yeni projelerde eritme niyetinde. Muhalefet ise panitaj yapmakta günlerini geçiriyor görünüyor.
Bir anket araştırma şirketi ise Türkiye’de büyük alanlarda halkın nabzını tutmuş ve bu anket elimizdedir. Bu anketi sizinle paylaşıyorum.
Anket için 17-22 Ekim tarihleri arasında 28 ilde 2752 kişiyle görüşme yapıldığı belirtiliyor. Anketin Türkiye geneli bölümünde seçmenlere ''Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?'' sorusu yöneltilmiş.
Anketteki sonuçlara göre Haziran 2015'te yapılası planlanan seçimler sonrasında TBMM'deki parti yapısında bir değişiklik olmayacak görünmektedir. Katılımcıların yüzde 40.6'sı AK Parti yanıtı verirken, yüzde 22.8'i CHP, yüzde 13.4'ü MHP yüzde 7.1'i ise HDP yanıtlamışlar.
İnternet haber'in haberine göre; seçmenlerin parti tercihleri Eylül- Ekim aylarında bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı sayılabilecek bir değişim göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında bu şirketin araştırmalarında Ağustos araştırmasında AK partinin oy oranı %44,1 seviyesinde iken bu ayki bulgulara göre 40,6'ya gerilemiştir. Diğer üç partinin oy desteğinde anlamlı bir değişiklik görülmemektedir.
IŞİD ve PKK/PYD eylemleriyle Kobani'de yaşanan dram halkın AK parti iktidarına olan güven ve beklentilerini olumsuz etkilemiştir. Ancak ülkenin gidişatı ve gelecek beklentilerindeki olumlu algıdaki azalma aynı seviyede oy oranında olumsuz etki yaratmamıştır.
Nitekim ülkenin iyiye gittiğini düşünenlerin oranı geçen aya göre dokuz puan düşmüş, kötüye gittiğini düşünenlerin oranı ise sekiz puan yükselmiştir. Benzer durum gelecek beklentilerinde de geçerlidir. Buna rağmen AK Parti oy desteğinde sadece üç puanlık bir azalma olabileceği belirlenmiştir. AK parti'den ayrılan oyların başka bir partiye gitmediği, kararsız/cevapsız kümesinde kaldığı görülmektedir. Yaşanan bunca olaya rağmen iktidar ayrılan oyların muhalefet partilerine yönlenmemesi özellikle muhalefet partilerinin üzerinde yoğunlaşması gereken bir konudur.
Tabi ki, seçimlerden önce bir kış ve ilkbahar geçireceğiz. Partiler yeniden Meydanlara inecek. Siyasette 24 saatin çok uzun bir zaman olduğunu düşünürsek, bu çok daha uzun zamanda ibre kime karşı nasıl dönecek ?Birlikte izleyeceğiz.
Yine diğer marjinal küçük partilerin çalışması ve tavırları da 2015 deki seçimleri bir ölçüde de olsa etkileyecek.Adayların durumları da aynı şekilde…
 

Bu yazı toplam 101 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum