1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SEÇİMLER- MUTABAKAT VE PARTİLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİMLER- MUTABAKAT VE PARTİLER

A+A-

Ak PARTİ  MHP’ de ittifak  için yapılan çalışmalar sonlandı ve  iki lider Erdoğan ve Bahçeli’nin sn görüşmeleri sonrasında ittifak tamam kararı çıktı.
Şimdi işin teferruatı ve seçim çalışmaları başlayacak. Eğer Konya’yı baz olarak ele alırsak, AK parti il ve ilçe teşkilatları  tabir yerinde ise  kuruluş ayarlarında çalışmalara hız verdi ve özellikle Hasan Angı İl Başkanlığındaki il yönetimi  çalışmalarını günde 24 değil, 25 saat sürdürüyor ve iddialı demeçler veriliyor.
Şunu belirtelim. Allah çalışana verir. MHP ve diğer partilerin de çalışmaları eksik değil.Ancak sanki Konya’da bir başka çalışmanın içinde. MHP çalışıyor. CHP kendince çalışıyor. İYİ Parti teşkilatları içinde kıpırdanma var. Saadet Parti’sinin ise Konya  potansiyel gücü.
Ancak şunu da belirtelim ki, az da olsa AK Parti- MHP ittifakına özellikle bu iki partinin tabanında  sıkıntı olduğuda gelen haberler arasında. Tabi ki, partililer bunu  iyi anlatacaklar ve sıkıntıların giderileceğini düşünüyorum.İttifak anlaşmasıyla siyasi pozisyonunu garantilemiş MHP’nin seçmenini Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına ikna etmekte hâlâ zorluk yaşadığı sır değil.
Zaman su gibi akıyor.  Önümüzde önce Belediye seçimleri var. Daha sonra gnel seçimler.Kâğıt üzerinde seçimlere bir yıldan fazla zaman var ama adı konmadan, tarihi açıklanmadan seçim atmosferi yaşanıyor. Ekonomide, dış politikada, günlük konuşmalar ve gündemde bariz seçim etkisi hissediliyor
Geçen yıl yapılan referandum sonuçlarından ve sonrasındaki oy grafiğinden pek memnun olmayan AKPARTİ, “metal yorgunluğu” hamlelerinin fazla sonuç vermediği ve sıcak para girişindeki artış ancak durumu idare etmeye yettiği için garantili kartını “erken” kullanmayı seçti: Afrin harekâtı ve etrafında kurulan “milliyetçi teyakkuz”. Metropoll Araştırma’nın verilerini sosyal medyada paylaşan Prof. Özer Sencar, Afrin dolayısıyla milliyetçi oylarda bir hareketlenme olduğunu AKPARTİ ’nin belirgin bir artış sağladığını söylüyor. Sencar’a göre, AK PARTİ’’ye oy kayışı ağırlıklı olarak “kararsızlardan”  gelecek gibi görünüyor.
 

TSK VE ÖSO’nun  Zeytin dalı harekatı dolayısıyla AKPARTİ  oylarında bir yükseliş olmasına rağmen hem gündemin ilerleyişinin neler getireceği, hem de böylesi “şok” çıkışların kalıcılığı meselesi biraz tartışmalı. Hemen her saat, her gün yaşanan  iç ve dış gelişmeler insanları da tedirgin ve kararsızlaştırıyor.Afrin gündemi, iç politikada amaca uygun bir baskı yaratmaya devam ediyor olsa da, ihtiyaç duyulan “zafer” havasının  çok yeterli ve çoşku kazandırdığı da söylenemez.“Takvim verilemeyen” ve tarif edilemeyen “zafer” için bekletilen, “Osmanlı tokadı” vaadiyle yatıştırılan desteğin “sabrı” önümüzdeki günlerde ölçülecek.


CHP,Güçlü bir heyecan dalgası üretememiş olsa da, sorunsuz ve demokratik işleyişe uygun biçimde kongresini tamamlayan CHP, ne sağa ne sola doğru belirgin bir rota değişikliği yapmadı. Beklentileri karşılamasa da, endişeleri artırmadığı için seçmen nezdinde pozisyonunu koruyor. 
CHP’nin, olası seçim başarısını bile iktidar blokunun oy kaybetmesi veya yeterli desteği sağlayamaması üzerinden tarif etmeye çalışması, kendi potansiyelini genişletme konusunda hâlâ atak olmaktan uzak olduğunu gösteriyor.
Yine HDP’nin sıkıntısı, oy potansiyelini sandığa taşımak ve sandıktan çıkan sonucu korumak olacak. HDP  teröre verdiği destek ile çok şeyi kaybetti. Bu partiye oy verenlerin  bir daha böylesi bir terör destekçisi partiye oy vermeyeceği düşünülüyor.
Geleneksel “alan siyasetinin” bütün gereklerini yerine getiriyor, il il dolaşarak yoğun biçimde çalışıyor olsa da, İYİ Parti’nin bu gayretlere paralel bir ivme yakaladığını söylemek zor. Kuruluşu sonrasında yükselen bir grafik üretemeyen İYİ Parti, Akşener’in erken cumhurbaşkanlığı adaylığını da oya çevirememiş görünüyor. 

Bir başka konuda -Abdullah Gül’ün adaylığı ile seçimde etkili olabileceği veya tam tersi ittifaka katılabileceği konuşulan Saadet Partisi’nin sayısal olmasa bile moral bir etki yaratma potansiyeli hâlâ var. Ancak geçtiğimiz günlerde  genel Başkan Temel Karamollaoğlu ittifaka kesinlikle katılmayacaklarını  söylediğini de unutmamak gerekir. Çünkü, sözünü taşıma ve heyecan yaratma zaaflarına rağmen, zaman zaman iktidardan bağımsız söylem kurabildiği  görülmektedir.
Tabi ki,
Merhum Demirel’in dediği gibi, siyasette 24 saat çok uzun zaman. Gelecek zaman içinde köprünün altından çok sular akacak ve beklide bu akan sular  ile oyların yönü de değişebilecektir.

Bu yazı toplam 531 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum