Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimlerin Ardından

A+A-
Seçimler bitti, fakat seçimlerin nasıl geçtiği ve neden böyle bir sonuç verdiği tartışması bitmedi ve biteceğe de benzemiyor.
         Belki hoş olan bir tarafı, seçimlerde şöyle veya böyle bir hilenin yapıldığı şeklinde bazı iddialar ileri sürülmemiş olmasıdır. Bu durum gerçekten bir seçim için çok önemli bir neticedir. Her ne kadar, bazı muhalefet parti temsilcileri tarafından seçmenlerin tehdit edildikleri ileri sürülmüşse de bu pek dikkate alınacak cinsten görünmüyor. Çünkü seçim öncesi yapılan seçim konuşmalarında bütün parti liderlerinin ve temsilcilerinin konuşmalarında bazı korkutma ifadeleri yer almış bulunmaktadır. Her parti konuşmacıları “kendi partisi değil de diğer partilerden birisinin kazanması durumunda başlarına büyük felâketlerin geleceği” gibi tehdit ifadelerine yer vermişlerdir. Bunun da şimdi gündeme getirilmesi pek dikkat çekici değildir.
       
  Tabii “seçimin böyle neticelenmesinin sebepleri ne olabilir ?” konusunda herkes bir yorum getirmektedir. Partisiz olanların yorumları ile partili yorumcuların görüşleri de farklı görünmektedir.
         Temelde yorumlar böyle bir neticenin doğmasına maddi ve görünür âmillerin sebep olduğu noktasında birleşmektedir. Yapılan hatalı veya isabetli vurguların seçimin böyle sonuçlanmasında birinci derecede âmil olduğu belirtilmektedir. Hiç şüphesiz maddi hataların ve isabetli vurguların seçimleri etkilediği şüphe götürmez. Fakat bunun ötesinde seçimleri etkileyen ve maddi ve görünür etkenler kadar, bazı görünmeyen ve işin temelini oluşturan etkenler de vardır. Bunların başında da “samimiyet” gelir.  Yapılan ve yapılmak istenen bir işin temelinde, başında, sürecinde ve sonunda o işi yapan kimse veya kimselerin samimiyeti her şeyden önce gelir.
        
Unutmayalım ki, imanın temelinde de ibadetin temelinde de samimiyet varsa Allah katında makbul, fakat samimiyet yoksa bunların Allah katında hiçbir önemi ve değeri; olumlu bir karşılığı yoktur. Bu bakımdan yaptığımız ve yapmak istediğimiz dünyalık işlerimiz de böyledir. Yapılan samimiyetsiz bir işin de müspet bir neticesi görülse bile bu, asla sürekli olmaz.
         Seçim gibi, önemli ve bütün bir milletin sadece seçim sırasında değil, ondan yıllar sonrasını da etkileyecek bir konuda samimiyet her şeyden önce gelir. Nitekim Ecevit’in Başbakanlığında Erbakan’la kurulan koalisyon tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs çıkartmasından sonra popülaritesinin arttığını düşünen Ecevit, koalisyonu bozarak seçime gitti. Her ne kadar seçimi birinci parti olarak kazansa da hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi ve Demirel’in partisinden (yanılmıyorsam) on altı kişiyi transfer ederek bir hükümet kurdu. Fakat yaklaşık bir yıl kadar sonra, beş ilde yapılan Senatör ara seçiminde hiçbir senatörlük alamayınca istifa etmek mecburiyetinde kalmıştı.
         Onun önce kazanmış olduğu seçimi, hem de iktidarda iken ve sadece beş ilde yapılan seçimi kaybetmesinin sebebi, hiç şüphesiz, yaptığı işlerinde samimiyetin yerini enaniyetin almış olması idi.
         Bence bugünkü seçimin temelinde yatan sebep de seçimi kazanan partinin samimiyeti ve kaybedenlerin samimiyetsizliğidir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.