1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. SEDDÜLBAHR YAHYA ÇAVUŞ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

SEDDÜLBAHR YAHYA ÇAVUŞ

A+A-

Düşman tarafından bir Yarbayın hatıralarından;

Biz Seddülbahir Ertuğrul Koyundan karaya çıkartma yapmak istedik. Ne var ki karaya ayak basamıyorduk. Çünkü Türkler üzerimize yağmur gibi mermi yağdırıyorlardı. Göz açtırmıyorlardı. Ertesi gün, Seddülbahir Köyüne çıkartma yapabildik ve köyü ele geçirdik. Gece ateş yağan köyde kimse kalmamıştı. Ağaçlardan başka kimse görünmüyordu. Askerlerimiz çok kalabalık Türk askerlerinin geldiğini bana gösterdiler. Bunlar aniden nereden gelmişlerdi. Hiçbir şey yapamıyorduk. Sabahleyin baktık ki o asker diye bizim gözümüze görünenlerin hepsi ağaç. Evet, Allah onlara yardım ediyordu. Her ne kadar çıkarma yapabildiler ise de aslı tutunamadılar, geri püskürtülmüşlerdir.

Not: Şeyh Edebali Vikipedi, özgür ansiklopedi İst- Çanakkale

ERTUĞRUL KOYU

Seddülbahir Köyü ile Seddülbahir Tabyalarının arasında bir kumsaldır. 25 Nisan 1915 Amfibi çıkarmasının başlatıldığı 5 noktadan birisidir. 64 arkadaşı ile meydana gelen bir takım 21 saat tam 3 alaylık düşmana karşı burada destan yazdırmıştır. (devam edecek)

40-   MİLLETİ DOĞURANDA ANA YAŞATAN DA ANADIR

SÖĞÜT’ÜN Akgünlü Köyünden Hüseyni anası koklayarak dedi ki;

- Hüseyin, dayın Şıpka da, baban Dömedeke de, ağalarında sekiz ay evvel Çanakkale de yatıyorlar. Sen benim son yorganımsın. Minareden ezan sesi, caminin kandilleri körlenecekse, sütlerim haram olsun. Öl de köye dönme. Yolun Şıpka’ya uğrarsa dayının ruhuna Fatiha okumayı unutma. Haydi, oğul Allah yolunu açık etsin” dedi. Hüseyin anasının elini öperek tirene bindi Çanakkale’ye savaşmaya gitti.

Bu hadisenin şahidi o köylü Abdulkadir o anaya;

Valide demek sizin soyunun erkekleri hep şehit oldu öylemi?

-Yalnız bizim soy değil oğul elli yıldır köylü, mezarlığa delikanlı gömemedi. Din dursun da biz hep ölelim.

Abdulkadir, bu ulvi valideni karşısında donmuş kalmıştı. Dayanamadı gözlerinden iki damla yaş döküldü. Şu sözleri söyleyerek oradan ayrıldı;

” Milleti doğuranda ana, yaşatan da ana. Türk anası hala orada Tirenin hareketini bekliyordu.” Evet, sevgili kardeşim, Müslüman Türk anasının dünyaya dersidir bu. Hz. Allah c.c. bütün analarımızı o şuurda eylesin.

Buradan Çanakkale Boğazının yine uç noktasına yakın hâkim bir tepede bulunan ABİDE’YE ve orada bulunan şehitlerimizi ziyaret etmekteyiz. (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.