1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Sedirli Ali Amca!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Sedirli Ali Amca!

A+A-

Sedirler Konya’nın en eski mahallerindendir. Bizim Sedirler Mahallesine ilgimiz Konya'da Okul için bulunmamızdan gelmektedir.
1984 yılında Sedirler Mahallesinde Köprübaşı Karakolu yakınında Hacı İvaz Cami karşısında oturmutuk.
Ev sahibimizin adı Ali idi. Ev sahipliğinden çok bize babalık yapmıştı. Ne unutmak ne de hatırlamamak mümkün değil.
O yıllarda çay bulmak mesele idi. Ali Amca ne yapar yapar bizi çaysız koymazdı. Bir şekilde çayımızı tedarik ederdi.
Sonrasında parasını vermeye yahut teşekkür etmeye kalkıştığımız zaman da;
--- Hacı Ahmet;
Dünyanın elli bin türlü hali,
Her haline hazır bu Sedirli Ali,
Ben rahat mı yatacağım?
Per perişan iken Hacı Ahmet'in Hali!
Diye bağırırdı.
Evin önüne çıkar karşıdaki koskoca meşe bakarak iç çekerdi. Ben;
--- Ne hayır Ali Amca, çok derinden iç çektin? Deyince cevap verirdi.
--- O koca meşe ağacının olduğu bahçeli ev benimdi. Gönüllü gönülsüz elimden aldılar. Ne zaman o tarafa baksam içim yanar.
--- Ali Amca senin o eve, bahçeye ihtiyacın mı var? Allah daha çok versin dört dörtlük evlerin, bağın bahçelerin dahası dükkânların ve tarlaların var. Dediğimde;
--- Doğru ancak, ilk göz ağrım her tarafında el emeğim var Hacı Ahmet! Ben Cenabı Allah'tan aynısını istiyorum. Hazinesi bol aciz kulunun isteğidir. Derdi.
Bazan yatsı namazından sonra oturur eskilerden anlatırdık. Tabi benim onun yanında eskilerden bahsetmek haddim değil ancak, benim yaptığım kapı açmaktan ibaretti. Ali Amca Üçler Mezarlığını İhalesini Konyanın hayırsever iş adamı adam gibi adam ŞÜKRÜ DORUK tarafından alındığını anlatmıştı.
İhaleye girenlerden biri;
--- Bu kadar parayı bu araziye nasıl verdin, hangi akıla kulluk ettin neresinden kar edeceksin? Diye sorduklarında Şükrü Doruk Efendi;
---- Yahu şu mezar taşlarının değeri altın akçe ile ölçülmez ki, siz onu hesap edemediniz. Ben bu alışverişten hem bu dünya da hem öbür dünyada çok karlı çıktım. Diye cevap verdiğini anlatmıştı.
“Karatay Belediyesi Tarih –Kültür-Sanat 2. Cilt sayfa 1066 sayfasında Şükrü Doruk Efendinin “ÜÇLER MEZARLIĞINI” zamanla istimlak edilmeyip, Milli Emlak’a arsa bedelini ödeyerek mezarlık olarak kalması için bağışladı” yazısı Ali Amcayı doğruluyordu.
Girizgahında ise Konya’da hayırsever insanlar daima hayırla yadedilmişlerdir. Bunlar arasında “Doruğun Şükrü Efendi” lakapı ile anılan Şükrü Doruk ilgili yazıyı okudum.

Yıllar sonra Sedirler Mahallesine yeğenimin Yanık Camii yanında bulunan İlkokuldaki sınavı vesilesi ile gittim. Oturduğum ev ve çevresini tanıyamadım.
Bahçeli evlerin yerine çok katlı binalar yapılmış. Ali Amcama ah ettiren iç çektiren koca meşe ağaçlı bahçeli evin de yerinde site dikilmiş.
Yolun ortasındaki dişbudak ağaçları duruyor. Cadde genişletmişler, trafik ışıkları geliş gidiş yolları kaldırımlar, refüjler ( orta kaldırımlar) derken Hacı İvaz Camii yanındaki çeşmeye dokunmamışlar.
Mahallenin etliekmek fırını da kentsel dönüşümden nasibini almış.
Bugün tekrar Ali Amcayı rahmetle anıyorum
Ali Amca ve ailesi ile sevgi, saygı çerçevesinde dünle bugün buluştururduk. Yarınların elinden sağlam tutmak adına dünden bugüne dem alırdık.
Çok ilerlemiş yaşına rağmen bizimle gençleşirdi.
Şimdi Sedirler Yanık Cami yanından geçerken biran ta eskilere gidiverdim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.