1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. Şefaat Yok Mudur?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şefaat Yok Mudur?

A+A-

Selefi ve Vehhabiler, Peygamberlerin ve evliyanın ruhlarından şefaat isteyen Ondan şefaat istemeye şirk, böyle yapan müslümanlara müşrik, yani puta tapan kâfir damgasını basarlar. (Ölüler kendilerine söylenileni duymazlar. Onun için ölüden dua, şefaat istemek, ona tapınmak olur demektedirler.

Öncelikle şefaatin ne olduğunu anlayalım. Şefaat, sözlükte:, bir başkası adına ricada bulunmak, bir suçlunun af edilmesi için aracı olmak, birinin önüne düşüp işini görmeye çalışmak, birinin aracılığını istemektir. dini terim olarak ise: “ahirette peygamberlerin ve kendilerine şefaat yetkisi verilen kimselerin, herhangi bir müminin günahlarının affedilmesi veya daha yüksek derecelere ulaşması için Allah’a yalvarmaları, dua etmeleri, aracı olmaları” demektir.

1- “Kimsenin kimseden faydalanamayacağı, kimseden şefaat kabul edilmeyeceği, kimseden bir fidye alınmayacağı ve yardım da görülmeyeceği bir günden kendinizi koruyun.” (Bakara 48)

2- “Kimsenin kimse yerine bir şey ödemeyeceği, kimseden fidye kabul edilmeyeceği, şefaatin kimseye yarar sağlamayacağı ve onlardan hiçbirinin yardım göremeyeceği o günden korkun.” (Bakara 123) daha bunun gibi birkaç ayet;

İZAH: Bir ayetin öncesini ve sonrasını okumadan, Kur’an-ı kerimi bir bütün olarak değerlendirilmeden inkara kalkışırsanız.O zaman o ayetinmanasını bilmiyorsunuz demektir.Bu ayeti Kerime’nin öncesi ve sonrası Yahudiler’den bahsetmektedir. Allah’uTeala bir önceki ayette: “Ey İsrailoğulları! Benim size verdiğim nimetleri ve sizi (Musa (A.s) zamanındaki hak dine uyan dedelerinizi) alemlere (o zaman ki milletlere) çok üstün kıldığımı hatırlayın.” Buyurduktan sonra bu ayeti kerimeyi buyurarak “Yahudileri imana davet etmiş”tir.

Nesefi, Ruhu’l Beyan tefsirlerinde zikredildiğine göre Yahudiler: “Biz İbrahim ve İshak (Aleyhisselam) ın torunlarıyız. Bu sebeple Allah’uTeala, onların bizim hakkımızdaki şefaatlerini kabul eder.” Dediklerinde onların bu iddialarına karşı bu ayeti celile geldi ve hak din İslam’a girmedikleri takdirde haklarındaki hiçbir şefaatin kabul olmayacağını bildirmiştir.

Aşagıdaki ayeti kerimin nüzül sebebinde de puta tapanlara soruyorlar! Niçin putlara yalvarıyorsunuz? diyorlar ki bunlar bize Allah katında şefaatçı olacakları için yalvarıyoruz demişlerdir. İşte cenabu hak onlara cevaben şöyle buyuruyor.

? Yoksa Allah'tan başka şefaat edicilermi edindiler? De ki: «Ya onlar, hiçbir şeye malik değillerse ve akıl da erdiremiyorlarsa zümer 43

De ki: Bütün şefaat Allah'ındır. Göklerin ve yerin hükümranlığı Onundur. Sonra O'na döndürüleceksiniz. zümer 44 Bu ayeti kerime de hem 43, hem 45 ayeti kerime ile ilintilidir.

“Allah bir olarak anıldığında, ahirete inanmayanların kalpleri nefretle çarpar. Onun dışındakiler anıldığında ise hemen sevince kapılırlar." Zümer, 45

Burada görüldüğü gibi’ZÜMER SURESİ 43- ayetinde kendilerine fayda ve zararı dokunmayan putlardan, zümer 44 ün açıklamasını vermekte, Zümer 45 de ise Allaha inanmayalar hakkında olduğunu görürüz.

Bu yazı toplam 552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.