1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SEFİLLERİ OYNAMAK !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SEFİLLERİ OYNAMAK !..

A+A-

Türkiye’nin kanayan yarasıdır. İşsizlik.

Korkum odur ki,Krona virüsü bu işsizliği daha artıracak gibi görünüyor.

Gerçi bu konuda  hükümet  işverenlere destek vermek için paketler açıklıyor.İstihdamda sıkıntı olmamasına çalışıyor ama bu ne kadar etkili olur bilemiyorum. Yine belli alanlara personel alımları var.Küçümsenmeyecek rakamlar ama,umarım ki,adamcılık yapılmadan bu alımlar yapılır.

Bir tarafta üniversite kapılarında milyonlarca genç, diğer tarafta üniversitelerden ellerine birer sözde diploma diye kağıt parçası verilip sokağa bırakılma sonrasında yaşanan olaylar Türkiye’nin acı gerçekleri.

Her ile, her ilçeye üniversite, fakülte açmak soruna çözüm getirmiyor. Üniversiteden mezun olanlara iş bulmak, istihdam yaratmak önemlidir. Bakıyorsunuz 10 kişi bir kamu kuruluşunda işe alınacak oluyor, bir bakıyorsunuz, yüz binler, milyonlar müracaat ediyor.

Üniversite mezunları kapıcılık, itfaiye erliği, bekçiliğe koşuyor.Bir çoğu da bu işi bilebulamıyor.

Her geçen gün çığ gibi büyüyen işsizlik ve global krizin getirdiği ekonomik krizin yanında birde emeklilerin durumu var. Emekliler de çok zor durumda. Birde bukorona virüsü belası işin cabası

Bazı istisna emeklileri bir kenara bırakırsak Türkiye’de SSK emeklisi, Bağ- kur emeklisi ve küçük devlet memurluğundan emekli olanlar kelimenin tam anlamıyla “sefilleri”i oynamaktadırlar.

Büyük şehirlerde, hatta Konya’mızda bile bazı emekliler Pazar yerlerinin çöplüklerinden sebze ve meyve çürükleri içinden kendilerince yenebilir, pişirile bilir şeyleri toplamaktadırlar ve bu kişiler çoğu zaman akşamın alaca karanlığında ve sabahın ilk güneş ışıklarında bu işi yapıyorlar. Tabi ki bu durum çok tehlikeli ve virüsün de yayılmasına neden olabilmekte.Gerçi yaşlıların sokağa çıkması yasak ama,aç insan ne yapsın ? Ölümü bile göze alanlar var.

Emekli olup ta  köşede bucakta, kahvecilik, kapıcılık, temizlikçilik yapabilenlerde o iş yerlerinde horlanmakta, küçümsenmektedir. Virüs nedeniyle şimdi bu durumda yok oldu.

Emeklilerin hakkını savunan kimse yok. Göstermelik birkaç küçük dernek veya federasyonların başındakilerde kendilerinin koltuklarını korumak için çalışıyorlar. Türkiye’de milyonlarca emekli çaresizlik içinde hükümet yetkililerinden seslerinin duyulmasını istemektedir.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, yaptığı yazılı açıklamada, bu konuda emeklilere destek vermekte ve “Emeklilere yapılan son zamların “insan haklarına saygısızlık” olduğunu vurgulamaktadır..

Ancak acaba İYİ Parti  iktidara gelirse bu partinin emeklilere bakışı nasıl olacak buda ayrı bir sorudur.

Bugün için, işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 6 aylık enflasyon doğrultusunda  yapılacak zam miktarı emekliler için tam bir hayal kırıklığıdır. SSK emeklileri. bu zamdan sonra günde 37 kuruş, ayda 11 lira zam almış oldular. Biz bunu hükümetin ayıbı olarak niteliyorum.

Acaba hükümet yetkilileri çarşı- pazardan haberleri var mı?

Bir kilo Peynir kaç lira?

Bir kilo Zeytin kaç lira?

Bir kilo ekmek kaç lira?

Yapılan zam ile günde 37 kuruşa razı olmak acaba hangi akıl ve mantığın eseridir.  Hükümet emekliye ayda bir kilo eti bile fazla görmüştür.

Benzer durum esnaf ve tarım kesimi emeklileri için de söz konusudur. Bağ-Kur emeklilerine verilen 5,5 liralık zam ise dramatiktir. Yapılan bu zamlar insanın insanca yaşama hakkına saygısızlıktır. Alay etmektir. Hükümetin ekonomik politikaları insan odaklı olmalıdır.  Daha da önemlisi emeklilere karşı tutumları insan haklarına aykırıdır. Emekliyi hiçe saymaktır. Emekliye yaşama hakkı vermemektir. Virüs için gösterdiği duyarlılığı emekliler içinde göstermelidir.

Üstelik hükümet emeklilere yaptığı zamlarla vatandaşlarımıza karşı ayrımcılık suçu işlemiştir. İşçi ve Bağ- Kur emeklilerine katlanmış olarak % 5,7 zam yaparken, memur emeklilerine % 8,5 kümeli zam yapmıştır.

Şimdi  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanına sormak lazım…

Bu ülkede kaç çeşit enflâsyon rakkamı vardır?

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaşlarını eşitleyerek kümülâtif olarak en az % 10’a çıkarılması gereklidir.

Ancak böyle olması halinde, vatandaşımız aylık zamları ile bir kilogram et alabilir hale gelecektir.

Bu yazı toplam 277 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.