1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Şefkat Ve Sevgi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Şefkat Ve Sevgi

A+A-

Bugün Cuma, Cumanız mübarek olsun.
Bugün biraz şefkat ve saygıdan bahsetmek istiyorum. Bu iki konuya öylesine ihtiyacımız vardır ki, bu günlerde, sevgisizlik, saygısızlık ve şefkat hepimizin ihtiyacıdır. İnsanları anlamak, hoşgörü ile yaklaşmak, sevgi ve saygı, şefkat göstermek ne güzel şeyler, öyle değil mi?
Karşımızdaki insana saygı göstermeliyiz ve onu anlamalıyız ki, bize de saygı gösterilsin. Hepimiz bir gün yaşlanacağız. İşte o zaman bunu daha çok istiyor ve hissediyoruz. Küçüklerimize de şefkat ve sevgi göstermeliyiz.
İslamiyet bir fazilet ve insaniyet dinidir. İnsanlar bir birine hürmet ve merhamette bulunmalıdır. Hususiyle çocuklarımızı güzel bir terbiye ile yetiştirmek bizler için bir görevdir. Bizden evvel dünyaya gelmiş, bizleri yetiştirmiş, bizler için rehber ve örnek olmuş büyüklerimize hürmet etmek de bizim için önemli bir görevdir.
Büyüklerine hürmet ve saygı göstermeyenler, küçüklerinden hürmet ve saygı beklememelidir.
Hz. Peygamber (S.A.V)
“Bizim küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimizin hakkını bilmeyen kimse bizden değildir” buyurmuştur.
Hali- vakti müsait olduğu halde, hanımına, muhtaç olan çocuklarına, anasına, babasına bakmayan bir kimse bunların hayatını tehlikeye sokmuş olur. Böyle vicdansızlık ise şüphe yok ki, büyük bir günahtır. Vicdanı olan bir kimse böyle hareketlerden kaçınmalıdır. Yaşlılara, hastalara, hamile ve çocuklu bayanlara dolmuş ve otobüslerde yer vermeliyiz. Bu bir görgü ve saygı vecibesidir. Ancak birçok genç buna uyarken, bu duyarlılığı gösterirken, maalesef ki, çok az da olsa bazı kimseler yer vermemek için onları görmezden gelmektedir.
Aile terbiyesi almamış kimselerde bunu yapmaktadır. Bir aile büyüğü, reisi ailesinin ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olduğu kadar çocuğuna bunları da öğretmeli, sevgi ve saygının ne olduğunu anlatmalıdır.
Yüce Allah İsra suresinde 24. Ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:
Anne ve babasın ikisine de merhametten tevazu kanadını indir ve eğer Müslüman iseler de ki:
Rabbim!
İkisine de merhamet buyur. Beni küçükken terbiye ettikleri gibi üzerimdeki haklarına yakışacak şekilde hizmet edeyim.
Bir sahabe Peygamber Efendimize şöyle sordu ?
“Anne ve babama küçüklüğümde bana yaptıkları gibi onların haklarına tam riayet ederek hizmet ettim. Acaba haklarını ödedim mi ?”
Peygamber Efendimiz (S.A.V) “ Haklarını eda edemezsin. Çünkü onlar senin yaşamanı isteyerek saha hizmet ettiler Sen onların ölümünü bekleyerek hizmet ettin” buyurdular.
Ana- Baba hakkı ödenmez.
Büyüklerimize saygı ve hürmeti esirgememeliyiz. Küçüklerimize ise şefkat ve güzellikle, tatlı dille yaklaşmalıyız.
 

Bu yazı toplam 168 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.