1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Seher Akdeniz, velileri uyardı
Seher Akdeniz, velileri uyardı

Seher Akdeniz, velileri uyardı

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seher Akdeniz, ailelerin, karnelerini alan çocuklarına yönelik tutumlarına vurgu yaparak önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

"Yeni Başlayan Çocuklar İçin, Okul Hayatı Karışık Olabilir"

Eğitim hayatına başlayan çocuk için okul yaşantısı ve buna uyum sürecinin de oldukça karmaşık bir süreç olduğunun altını çizen Akdeniz, “Kısıtlı bir çevreden çıkıp daha sosyal anlamda hareketli bir ortama geçen çocukların alışma süreçleri her çocuk için farklılık gösterebilir. Bütün bu yeniliklere uyum sağlamaya çalışırken çocukların notlarına anne babaların verdiği olumsuz tepkiler, onları daha sonraki yıllarda da etkileyecek bir aşağılık duygusunun içerisine sokabilir." şeklinde konuştu.

"Daha İşlevsel Sonuçlar Doğurur"

Ailelerin, çocuklarının gösterdikleri gelişmelere odaklanmalarının ve yanlarında olduğunu hissettirmelerinin, onlar için motivasyon kaynağı olduğuna vurgu yapan Akdeniz, "Eksikliklere odaklanmak, incitici davranışlarda bulunmak çoğu zaman motivasyonu sağlamak yerine öğrencilerin kendilerini hayatın diğer alanlarına da aktarılacak şekilde kusurlu hissetmelerini sağlayabilir.  Bunun yerine az da olsa gösterilen gelişimlere odaklanmak, çocuklarının yanında olduğunu gösteren sözel ifadeler kullanmak, çocuklarımızın neye ihtiyacı olduğunu belirlemek, bu ihtiyaçları karşılamak için ufak adımlar atmak daha işlevsel sonuçlar doğurur." ifadelerini kullandı.

Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Karne dönemi ile ilgili önemli hatırlatmalar yapan Akdeniz, “Karneleri başarısız bile gelse çocukları yargılamadan, ılımlı konuşmalarla destek olunmalıdır. Çocuklara karşı anlayışlı olmak, incitmeden dinlemek onları güçlü kılar. Önlemler alındığında karne notları düzeltilebilir ancak çocuğun kişiliğine verilecek bir zararın telafisi o kadar kolay olmayabilir.  Çocukları desteklemek, onların güçlü yanlarını ortaya çıkarmak çok önemlidir.” dedi.. 

“Çocuklar, Söyleneni Değil, Yapılanı Yapar”

Ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmesinin önemine değinen Akdeniz, “Küçük çocuklarınızla birlikte oyun oynayın, gençlerle sohbet edin, birlikte aktivitelere katılın. Çocuklarınız söylediklerinizi değil yaptıklarınızı yaptığı için birlikte kitap okuyun, hastaları ziyaret edin, yardıma ihtiyacı olanlara yardım edin. Millî, manevi, kültürel geziler planlayın. Tatil döneminde çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerini keşfetmesine rehberlik edin." diyerek tatil dönemi için ebeveynlere birbirinden değerli tavsiyeler verdi.  ZAFER SAMANCI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.