1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehir Hastaneleri masaya yatırıldı
Şehir Hastaneleri masaya yatırıldı

Şehir Hastaneleri masaya yatırıldı

Karamollaoğlu, “Biz şehir hastanelerine ideolojik bakmıyoruz. Yapılan yatırım ve hizmetler en etkili ve en faydalı şekilde nasıl işletilir onu düşünmeliyiz" diye konuştu

A+A-

Ekonomik Ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) düzenlediği ‘Sağlık Politikaları ve Şehir Hastaneleri’ adlı çalıştay ile Türkiye’nin sağlık politikaları ve son dönemlerde açılışları ile gündeme gelen şehir hastanelerini tüm yönleri ele aldı.

 

YATIRIMLAR İYİ DÜŞÜNÜLMELİ

 

Çalıştayın açılışında bir konuşma gerçekleştiren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sağlık ve sağlık alanı ile ilgili yapılan atılan tüm adımların iyi düşünülerek atılması gerektiğini kaydetti. Karamollaoğlu, iktidar partisinin sağlık alanında vatandaşların hayatını kolaylaştıran ve sağlığın kalitesini artıran birçok olumlu işler yaptığını belirtti. 

 

İDEOLOJİK BAKMIYORUZ

 

Son dönemlerde açılışlar ile gündeme gelen şehir hastaneleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, tüm sağlık hizmetlerinin bir arada toplanması ile yoğunluğun tek bir noktaya toplanmasının ne getirip, ne götüreceğinin merak konusu olduğunu vurguladı. Karamollaoğlu, “Biz şehir hastanelerine ideolojik bakmıyoruz. Yapılan yatırım ve hizmetler en etkili ve en faydalı şekilde nasıl işletilir onu düşünmeliyiz. Bunun üzerinde kafa yormalıyız. Bu açıdan baktığımız zaman şehir hastanelerinin üzerinde yeterince müzakere edilmeden atılan adımlar gibi gözüküyor” dedi.

 

ÖZEL SEKTÖR ÖNCE KENDİNİ DÜŞÜNÜR

 

Sağlık ve eğitim gibi alanların özel sektöre bırakılmasının bazı sorunlara neden olabileceği uyarılarında bulunan Karamollaoğlu, “Sağlığın ve eğitimin kamunun elinde bedava olması gerekir. Eğer bu iki alan özel sektörün eline bırakılırsa istenilen verim elde edilmez. Çünkü özel sektör öncelikle yaptığı yatırımın kârına bakar” diye konuştu.

 

KENDi AŞIMIZI YAPMAMIZ LAZIM

 

54. Dönem Devlet eski Bakanı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Anabilim Dalı Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Sacit Günbey, ise Türkiye’nin tıbbı malzeme, cihaz ve ilaçlarda dışa bağımlı olmasını eleştirerek, “Türkiye aşı konusunda mutlaka bir adım atmalı ve kendi aşısını üretip satmalıdır. Türkiye maalesef ki kendi ilacını da üretemiyor. Bu konuda da girişimler yapılmalıdır. Sağlık sektöründe ilerlemek istiyorsak şehir hastanesi yapacağımıza emar cihazı yapan fabrikalar yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

DR. SEVİLAY KARAMAN:  DOLULUK ORANININ TUTTURULMASI İÇİN VATANDAŞIN DAHA FAZLA HASTALANMASI GEREKİR

 

Şehir hastaneleri ile ilgili yapılan sözleşmelerin kamuoyu ile neden paylaşılmadığını soran Dr. Sevilay Karaman, Türkiye’nin hastaneler için özel işletmelere müşteri garantisi vermiş olmasını eleştirdi. Karaman, “Yüzde 71 müşteri garantisi veriliyor. Yüzde 71 doluluk oranı söz veriliyor. Sadece Türkiye’de müşteri garantisi veriliyor. Fizibilite kısmında yüzde 70 doluluk oranı sağlanmış gibi durum olabilir ama tam anlamıyla doluluk oranı sağlanabilir mi? Doluluk oranının tutturulması için vatandaşın daha fazla hastalanması gerekir” diye konuştu.

 

DR. ERTAN YÜLEK: SAĞLIK HİZMETLERİNİN YÖNETİMİ VE KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİDİR

 

Eski Refah Partisi Milletvekili ESAM Kurucularından Dr. Ertan Yülek, ise şehir hastaneleri gibi büyük yatırımların iyi bir planlama ile ortaya konulması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Sağlık hizmetinde hizmetlerin yönetimi ve kalitesi çok önemlidir. Bunlar olursa iyi bir hastanecilik yapılabilir. Çünkü büyük kapasiteli hastanelerde işletme problemi meydana gelebilir. Büyük kapasiteli hastaneler kurulmadan önce belediye hizmetlerini ve alt yapıların düzgün olması şarttır.”

 

YRD. DOÇ. DR. PERİHAN ŞENEL TEKİN: SAĞLIKTA KAMU-ÖZEL ORTAKLIĞI 2005 YILINDA ORTAYA ÇIKTI

 

Kamu-özel ortaklığının sağlık sektöründe de uygulanmasının 2005 yılında ortaya çıktığını kaydeden Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Perihan Şenel Tekin, kamu-özel ortaklığının kısa vadede finansmanı sağlamak gibi faydaları olduğunu ancak özel sektörün kamu kaynakları üzerinden kâr sağlamasının tartışılan bir konu olduğunu belirtti. Sağlık sektöründe kamu-özel ortaklığı projeleri ile ilgili bilgi veren Tekin, “Toplamda hedef 120 projeyi gerçekleştirmek. Son rakamlara göre 21 hastanenin yapımına başlanılmış 32 sağlık kuruluşunun projesi ise tamamlanmış durumdadır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.