1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Şehir Hastanesi Ne Oldu?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Şehir Hastanesi Ne Oldu?

A+A-

Konya’mız fiziki ve nüfus olarak her geçen gün büyüyor. Kent merkezinde ise irili ufaklı, özel ve kamu hastaneleri var. Bunlar halkın sağlıkla ilgili sorunlarını çözmede vatandaşa hizmet veriyorlar.
Ancak bir çok sıkıntıların varlığını da birçoğumuz görüyoruz. Burada en büyük sıkıntı ulaşımdır. Kent Merkezinden Tıp Fakültelerine gidiş mesafesi yaklaşık 15-16 kilometre.
Yine Numune ve Bey hekim hastaneleri aynı merkezde ve onların uzaklığı da hemen hemen aynı.
Gerek maddi, gerekse araç sıkıntısı olmayan vatandaşlar istedikleri hastaneye ulaşıyor. Ancak dar gelirli ve ekmek parasını zor bulan insanlar özel hastaneleri pek tercih etmiyor. Çünkü onlarında kendilerince fiyat farkları olması, bu farkların ve tahlillerin ve MR’ ücretlerinin çok yükseklere çıktığı görülüyor.
Konya kent merkezinde bulunan Numune Hastanesi yıkıldı. Burada bir kısmında Çocuk ve doğum hastanesi var.
Karatay bölgesinde yapımı planlanan bir Şehir Hastanesi vardı. Henüz bu hastanenin arsası için problemler çözülemediğini biliyoruz. Eğer problem çözülürse inşaatın başlayacağı belirtiliyor. Bunu bazı yetkililer söylüyor. İnsanın gülesi geliyor. Vatandaş soruyor?
“ Kim çözecek bu problemi. “
Yine her şeyi oldubittiye getirip, vatandaşın en kolay ulaşacağı Numune Hastanesi yıkıldı. Doğumevi yıkıldı. Numune Hastanesi yerine küçük bir hastane yapılacaktı. Bu hastanenin ihalesi yapılalı aylar geçti. İnşaat yapımı kaplumbağa hızı ile devam ediyor. İlgililerin verdiği bilgiye göre bu inşaatın gerçekleşmesi ise yaklaşık yüzde 5-6 civarında.
İnşaatın tamamlanma süresi ise 2015 yılında bitiyor. Yüklenici firma yaptığı iş kadar istihkak almaktadır. Yani bu dönemde, böylece Konyalı hastane sıkıntısı çekmeye devam edecek.
Sağlık’ta devrim yaptığını söyleyenlerin kulaklarını çınlatalım ve Numune hastanesini yıkan veya yıktıranlara da ne söylerseniz söyleyiniz.
Yukarıda da belirttiğim gibi Konya fiziki olarak, nüfus olarak büyümekte, doğudan, Suriye’den ve başka ülkelerden göç ve mülteci kabul etmektedir. Bu sorun bir an önce çözülmelidir.
Vatandaş sağlık hizmetlerinden rahat ve kolay şekilde faydalanmalıdır. Verilen hizmetler belki yeterlidir ama, ulaşım deyince her şey berbat oluyor. Sağlık sorunları olanların büyük bölümü eskiden imkânları nispetinde Konya dışına, büyük kentlere gidiyordu. Anladığım kadarıyla artık bu durum sona erdi.
Şu anda Onkoloji hastaları dahil hemen her konuda rahatsız olanlar Konya’dan sağlık ve tedavi hizmetini alabiliyorlar.
Atatürk demiş ya:
“Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.”
Bende diyorum ki, Allah dert verip, derman aratmasın. Ancak Konya’mızda sağlık sektöründeki bu iyileşme daha iyi hale getirilebilir ve ulaşım kolaylaşır, hastanelerin yapımı tamamlanır ve Konya’daki ehil ve kendisini sürekli yenileyen doktorlara gideriz.
Yazımızı bir Hastane fıkrası ile noktalayalım.
Akıl hastanesine yeni gelen doktor, hastaları ziyaret ediyordu. Birine yaklaştı :
-Sizin adınız nedir bakayım ?
-Hüsamettin efendim.
-Soyadınız ?
-Tanrıoğlu.
Tam o sırada yandaki yaşlı :
-İnanmayın doktor evladım, yalan söylüyor. Benim böyle bir çocuğum yok.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum