1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Şehir Yazanlar ve Şehir Yapanlar
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehir Yazanlar ve Şehir Yapanlar

A+A-

Farklı ülkelerden on beş yabancı ve kırktan fazla Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden katılan elli beş civarında şehir yazarı ve akademisyenlerle yoğun bir program yaşadık.
Üç gün süren Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi’nin ikincisiydi. Türkiye Yazarlar Birliği ile Konya Büyükşehir Belediyesinin birlikte düzenlediği bir kültür etkinliğiydi ve dün sonuç bildirgesi okunarak hitam buldu.
İki yıl sonra yapılacak olan üçüncüsü için yurtdışından ve yurt içinden şimdiden talipler var.
Şehri yazanlardan, şehri yapanlara oldukça önemli mesajlar verildi.
Şehir yapanlara, şehirlere ruh katmaları ve kentleşmeyi önleme tedbirlerinin alınması istendi.
Şehirler kültürün, geleneğin, inancın, geçmişin ruhunu ve siluetini taşımak zorundadır. Taklitçi, cebri, ranta dayalı, özentili yapılaşmalar; şehir insanının yaşamasını da zorlaştırır.
Bu kongreden şunu da anladık ki; geçmişteki şehir kültürünü bütün detaylarıyla “nostalji olsun, bugünün nesli öğrensin”in ötesinde bugünkü şehir yapanların bir adım daha önde teoride kalan sunumları pratiğe dökmeleridir.
Bu şehir; inancımı özgürce ama başkalarının da özgürlüğüne saygı duyacağım, rahat yaşayabileceğim, mutlu olacağım şekilde dizayn edilip yapılamıyorsa; günübirlik siyasi ve ekonomik endişelerle hareket ediliyorsa bilinmelidir ki; şehr-i eminlerin değil şehr-i zalimlerin olmaktan öteye gidemez. Şehir kültür olmaktan, medeniyet olmaktan çıkar ve bu sözler sloganik söylemler olarak bilbordlarda bir süre sırıtır.
Şehir yazanlarla şehir yapanlar birlikte hareket etmeli; şehir yapanlar, şehre yapmamalı; şehre yapanlar, şehir yazanlar tarafından tavizsizce uyarılmalıdırlar.
Sanıyorum yavaş yavaş da olsa şehir yazanlarla şehir yapanlar son on yıl içerisinde bazı ortak noktalarda buluşmayı başarabildiler. Hükümet politikalarının da bundaki katkısı azımsanamaz.
“Ben yaptım oldu” dönemi gerilerde kaldı. “Bir şehri yıkmazsan, talan etmezsen; âbâd edemezsin” söylemleri para etmiyor.
Üç günlük kongre boyunca açılış ve kapanış oturumlarıyla birlikte toplam on beş oturumda şehir yazanları dinledik. Bunların içerisinde şehir yapanlardan da temsilciler vardı ve çok değerli fikirlerinden, icraatlarından istifade ettik.
Konuları Fazla detaya girmeden özetleyecek olursak; İslâm medeniyetinden geriye kalan İslâm şehirlerini, din ile şehir ilişkilerini, Şehir meydanlarını, Kudüs’ü, Tahran’ı, Diyarbakır’ı, Şanlıurfa’yı, Erzurum’, Kayseri’yi, İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i, Medine’yi, Antakya’yı, Kıbrıs’ı, Azerbaycan şehirlerini, Ereğli’yi, Aksaray’ı, Trabzon’u, Tunceli’yi, Üsküp’ü, Şehir tarihinin kaynaklarını, modern mimarînin handikaplarını, şairlerin ve ediplerin kaleminden şehirlerin merâmını, şehir ve medeniyet ilişkilerini dinledik…
Slogan şehirciliği artık gerilerde kalmalıdır.
Şehir yazanlar ve şehir yapanlar el ele verip gelecek nesillere hayırla yâd edileceğimiz şehir mirasları bırakmalıyız.
Türkiye dışından ve içinden bu kongreye katılan tüm katılımcılara, kongreyi gerçekleştiren Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezine, ev sahipliği yapan TYB Konya Şubesi ve Konya Büyükşehir Belediyesine, kongreye katılan Konya valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karaman Belediye Başkanı Doç.Dr. Kamil Uğurlu, AKParti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Milletvekili Haseyin Üzülmez, Necmeddin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Oktay Sarı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Kültür müdürü Mustafa Çıpan, TYB Onursal başkanı Mehmet Doğan, TYB Genel başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Konya Büyükşehir Kültür Müdürü Mücahit Küçüktığlı, TYB Konya Şube başkanı M.Ali Köseoğlu ve isimlerini hatırlayamadığım tüm katılımcı ve dinleyicilerimize teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.