1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. ŞEHİRLERİMİZİ BİRAZ DAHA MI BETONLAŞTIRSAK?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEHİRLERİMİZİ BİRAZ DAHA MI BETONLAŞTIRSAK?

A+A-

(Böyle bir yazı ancak böyle bir günde yazılabilir)   Biz insanlar unutkan varlıklarız. Deprem olduğunda içini girdiğimiz düşüncelerimizi depremden sonra hemen unutuveriyoruz.  Son deprem de gördük ki depremin hüznü ve acısı bizleri kısa süreliğini de olsa bir araya getirebildi. Ardından hop emen bu konuyu siyaset malzemesi, sosyal ayrışma argümanı haline getirdik. Bu hiç iyi olmadı tabi.

Elbette depreme müdahalede, yapılan yardımlarda,  deprem öncesi yapılan müteahhitlik işlerinde varsa yanlışlıklar dile getirilecek. Eski depremlerle kıyaslanıp daha iyi bir duruma gelmişsek bu da dile getirilecek ki alınan tedbirlere devam edilsin. Herkesin malumudur ki Türkiye’de son deprem kanunu 1999 daki büyük depremden sonra o günün hükûmeti tarafından çıkarıldı. Halende yürürlükte. (bu kanuna göre binalar daha sağlam daha kaliteli, lakin bunun getirdiği maliyetler yüzünden de evler daha pahalı) Bu hükumette bu kanunu sıkıca uygulamaya devam ediyor. Bu kanun sayesinde eskiye göre binalar çok daha sağlam yapılıyor. Çünkü hem demir oranının artırılması, hem beton kalitesinin yükseltilmesi, hem zemin etüdü hem de bina yapılırken yapı denetim firmalarının denetimi… Binaların daha sağlam yapılmasını sağladı. Bundan dolayıdır ki son Elazığ depreminde 6,9 şiddetine rağmen yıkımlar ve ölümler (keşke hiç olmasa) daha az oldu. İnşallah bundan sonra daha da azalacak.

Depremle ilgili alınacak tedbirler de, konu ile ilgili yapılacak çalışmalar da bari siyasi rekabeti,  sosyal  çatışmaları bir kenara bırakmalıyız. Hükumet iktidara geldiklerinden beri toplanan vergilerle nasıl çalışmalar yaptığını kamuoyuna açıkladı. İlgilenenler detaylı bir şekilde bu sorunun cevabına  internetten ulaşabilirler. Ben bir kısmını buraya alıntılıyorum:

“…a-1999’dan bugüne riskli olan konutlarda oturan 22 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda oturması sağlandı.

b- Kentsel dönüşüm kira yardımları kapsamında 11 milyar TL kira yardımı yapıldı

c- Van’da 26 bin 500 konut ve 53 tane okul camiler, park ve bahçeler ile altyapı sistemleri yapıldı. Şehre içme suyu tesisatı yapıldı.

d-2012’den sonra 1 milyon 166 bin bağımsız birimin dönüşümü başlatıldı. Bununla beraber 730 bin bina denetlendi ve 330 bin binanın denetimi devam ediyor.

e-Türkiye’nin kamu binalarında büyük bir revizyon yapıldı. 43 binden fazla konut, okul, sosyal donatı, hastane, eğitim alanı yapıldı.

f- TOKİ, konut yenileme ve sosyal konut projeleri kapsamında, depremde evi hasar gören vatandaşlar için 1  Mayıs 2003’teki Bingöl depremi sonrasında toplam tutarı 110 milyon TL’yi bulan 19 projeyi hayata geçirdi. 2 bin 857 konut, bir ilkokul ve bir lise, belediye için çok amaçlı bir salon, atık su arıtma tesisi, cami ve karakol inşaatı yapıldı

g- 19 Mayıs 2011’de Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen depremden sonra  928 afet konutunu 6 ay sürede tamamlayarak hak sahiplerine teslim edildi. Ayrıca Simav'da 5 lise, 3 ilköğretim, 4 atölye, anaokulu, halk eğitim merkezi, hükümet konağı…” Ayrıntılar devam edip gidiyor.

Bu depremden çıkaracağımız en iyi derslerden biri de moda söylemlerden kaçınmanın gereği.”… Şehirler betonlaşıyor, çok fazla bina yapıldı, ne yapacaksınız bu evleri…?” gibi deprem gerçeğine aykırı sözleri unutmak. Çünkü Türkiye bir deprem ülkesi ve Türkiye’deki evlerin hala önemli bir kesimi 99 öncesi yapılmış binalardan oluşuyor. Bunların yıkılarak yerlerine yeni kanuna uygun, sağlam binaların yapılması gerekiyor.

Bu şu demek,  gönüllerimizdeki sevgi ile binalarımızdaki betonu artırmak demek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.