1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ŞEHİTLİK MAKAMI HERKESE NASİP OLMAZ
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEHİTLİK MAKAMI HERKESE NASİP OLMAZ

A+A-

Konya’da İstiklal Şehitliğimiz var. Ama şöyle meydanda göz önünde vatan hainlerine karşı şerefiyle mücadele ederek hainlere meydan bırakmayanlara ihtiram olarak güzel bir abide yapılmasına ihtiyaç var. O abide içinde en güzel alan Mevlana Meydanı’dır. Meydanın bugünkü kupkuru zevksiz içler acısı görüntüsü bir nebzede olsun yapılacak bir şehitlik abidesiyle renklenir diye ümit ediyorum. Özellikle 15 Temmuz vurgusuyla inşa edilmiş bir abidenin katacağı renk daha farklı bir anlam yükleyecektir.

Şehitlik yüce dinimizin bahşettiği en kutsal mevkilerden biridir. O makamı, yüce rabbimiz layık gördüğü kullarına nasip eder.

Şehitlik mertebesi herkese nasip olur mu? O şerefe nail olmak her kulun ulaşabileceği bir nokta mıdır?

Bu hususta biraz zihin jimnastiği yapmalı ve mevkiinin önemini buradan olabildiğince izhar etmek istiyorum. Yaptığım araştırma neticesinde ulaşabildiğim detayları buradan sizinle paylaşmayı doğru buluyorum.

Herkes şehit olamaz. Şehit olmak veya şehitlik sevabına kavuşabilmek için öncelikle Müslüman olmak şarttır. Ne yaparsa yapsın, nerede, nasıl ölürse ölsün veya öldürülsün Müslüman olmayan şehit olmaz.

Müslüman bir kimse, çok günahkâr olsa da, hatta İbni Nüceym hazretlerinin fetvasında bildirdiği gibi, günah işlerken mazlum olarak öldürülse, şehit olur.

Şehitler de çeşit çeşittir. Çok günahkâr biri ile salih birinin şehitliği arasında çok fark bulunur. Savaşta öldürülen şehit ile attan düşüp ölen şehidin, kul haklarından başka bütün günahları afv olur. Cihadda ve hac yolunda ve hudut boyunda nöbette ölenlere, kıyamete kadar, bu ibadetlerin sevabı devamlı verilecektir. Her biri Kıyamette yetmiş kişiye şefaat eder.

Bir hadis-i şerifte; “Şehit, ölüm acısı duymaz, kabirde üzülmez, kıyametin dehşeti, hesap, mizan, sırat onu rahatsız etmez, doğruca Cennete gider” buyurulmaktadır.

Şehitlik çeşitleri hakkında hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“5 vakit namaz kılana, her gün için bin şehit sevabı verilir.”

“İlim öğrenirken ölen şehittir.”  

“Allahü teâlâdan, ihlasla şehitlik isteyen, yatağında ölse de şehit olur.”

“Âşık olup, aşkını gizleyip ve iffetini koruyup ölen şehit olur.”  

“Abdestli yatıp da ölen şehittir.”  

“Suda boğulan, yangında ölen, garip, kimsesiz olarak ölen, zehirli hayvan sokarak ölen, iç hastalıklarından ölen, duvar ve enkaz altında kalarak ölen, kocasını kıskandığını gizleyen kadın, kendinin, din kardeşinin ve komşunun malını savunurken öldürülen, emr-i maruf ve nehy-i münker yaparken öldürülen kimse şehittir.”  

“Hamile iken, doğumda veya lohusa iken ölen kadın şehittir.” “

“Cuma günü veya gecesi ölen, şehit olur, kabir azabından kurtulur.”  

“Her gece, Yasin okumaya devam eden kimse, şehit olarak ölür.”  

“Ümmetimin arasında fitne, fesat yayıldığı zaman, sünnetime sarılana yüz şehit sevabı vardır.”

“Terkedilmiş bir sünnetimi ortaya çıkarana, yüz şehit sevabı vardır.”

“Misafir, bir müminin evine girince, onunla bin bereket ve bin rahmet girer. O ev halkının günahları, denizlerdeki köpüklerden ve ağaçlardaki yapraklardan daha çok olsa da affolur. Her birine bin şehit sevabı verilir.”

Değerli okurlarım, şehadet mevkii herkese nasip olmaz. O mevkie ulaşmak için Allahlın rızasına uygun yaşayan bir kul olabilmek için olanca gücümüzle gayret göstermeliyiz.  Çünkü şehadetin mevkiide oldukça önemlidir. Şehit olan kimseye ebedi âlemde bahşedilen lütufları görenlerin dünya hayatında şehit olmadan irtihal ettiklerinden ötürü hayıflanacakları bir gerçektir. Bu makamın farklı mertebeleri vardır. Üç türlü şehit vardır:

1- Tam şehit, 2- Dünya şehidi, 3- Ahiret şehidi.

Savaşta düşman, barışta eşkıya tarafından öldürülenler, tam şehit olur.

Dünya menfaati için harpte ölenler, dünya şehidi olur.

Ahiret şehidi çoktur. İlim öğrenirken, abdestli iken ölenler gibi.

Şu unutulmamalıdır ki kim, nerede, nasıl ölürse ölsün eğer Müslüman değilse şehit olmaz. Gayrimüslim ise, zulmen de öldürülse şehit olmaz. İmanı varsa, yani itikadı düzgün bir Müslümansa, günahları çok olsa da, savaşta ölsün, anarşide ölsün, görevde ölsün, kanser gibi hastalıklardan ölsün, şehit olur. Doğal âfetler sebebiyle, mesela depremde, yangında, sel felaketinde, çığ altında kalmakla, yıldırım düşmekle, tsunamide, denizde ölmüş olsa yine şehit olur.

Birde içkiden çatlayıp ölene, meyhane şehidi veya sosyalizm uğrunda ölene, devrim şehidi demek komedidir. Çünkü şehitlik İslâmî bir tabirdir.

Bu yüzden son günlerde ekranlardan veya çeşitli meclislerden sıkça duyageldiğimiz şehitliğe dair olur olmaz fetvalara da itibar etmeyelim. Unutulmamalıdır ki şehitlik mertebesi herkese nasip olmaz. Onu rabbim dilediklerinden layık olana lütfeder.           

Bu yazı toplam 3890 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.