1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Şehrin Tasarım Atölyesi açıldı
Şehrin Tasarım Atölyesi açıldı

Şehrin Tasarım Atölyesi açıldı

Meram Belediyesi tarafından Şehrin Tasarım Atölyesi’nin açılış töreni gerçekleşti. Toru, “Pratiği faydaya dönüştürecek olan Şehrim Tasarım Atölyesi çalışmaları, belediyemiz tarafından himaye edilecek.” dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Bugüne kadar otel olarak hizmet veren fakat tarihi bir bina olmasından dolayı otel konforunu maksimum seviyeye çıkaramayan Agustos binasında ‘Şehrin Tasarım Atölyesi’ açıldı.  Konya’da son 2 yıl içerisinde yeni otellerin hizmete girmesiyle toplu rezervasyonlar için butik otelden ziyade büyük otellerin tercih edilmesiyle tarihi ve kültürel miras olan Agustus binasına ilk defa bu temada bir hizmet kazandırılıyor. Sosyal belediyecilik ve sosyal şehircilik konularında önemli işlerin çıkacağının heyecanını yaşadıklarını ifade eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram’da fiziki şartların iyileştirilmesine yönelik çalışmaların yanı sıra, şehrin insan merkezli bir unsur olduğu bilincini güçlendirmek amacıyla tasarım atölyesi gibi kurumların oluşmasının önem arz ettiğini vurguladı. Toru, “Gayenin gelecek tasavvuru, sanatın estetiği ve bilimin disiplini ile geleceğin tasarlanacağı ‘şehrin tasarım atölyesi’nde özgürlüğü hissedin, düşünceyi yaşayın, sanatı tadın, mesajlarıyla yola çıkıyoruz. Çeşitliliğimiz ve farklılıklarımız, zenginliğimizdir. Bu düsturla şehre ve insana dair fikri, düşüncesi, projesi olan tüm hemşerilerimizi burada çalışmaya ve üretmeye, şehrin geleneğinden aldığımız miras ile geleceği tasarlamaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ŞEHRE DAİR HERŞEY

Toru, Şehrin Tasarım Atölyesi’nde şehre dair; tarih, edebiyat, sanat, kültür, mimari ve yaşam alanlarında günümüz ekollerinin harmanlandığı çalışmaları, etkinlik, atölye ve projeleri içerdiğini kaydetti. Şehrin Tasarım Atölyesi’nin şehrin kimliğini yansıtarak güçlendirip ve gelecek vizyonunu tasarlayan bir kurum olduğunu dile getiren Toru, fikri projeye, projeyi pratiğe, pratiği faydaya dönüştüreceğini kaydetti. Toru sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çalışmalar, belediyemiz tarafından himaye edilecek, kendi bünyesinde çalışmalar yaptığı gibi, şehre, insana ve insanın şehrine, şehrin insanına dair çalışmalar üreten diğer kişi kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacaktır. Sonuç odaklı bir süreç yönetimi sağlayacak olan genç ve dinamik bir ekiple, farklılıkları zenginlik olarak gören anlayış çerçevesinde, ülkemizde ve dünyada alanında uzman kişilerin katkıları ile planlamadan uygulamaya kadar her aşamayı titizlikle çalışacak 2023, 2071 vizyonu ve ötesindeki şehrimiz ile dünyayı tasavvur edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından Şehrin Tasarım Atölyesi gezildi.
img_4582.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.