1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ŞEHRİN TEMİZLİĞİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEHRİN TEMİZLİĞİ

A+A-

Konya oldum olası temizliği ile ünlüdür.

İstisnaları bir kenara bırakırsak,  Konya’mızın her caddesi, her sokağı diğer benzer illere göre daha temiz, daha yaşanabilir bir kenttir. Metropol ilçelerden Selçuklu ilçesinde belediye başkanlığı yapan  İsmail Öksüzler, Adem Esen ve son dönemlerde belediye başkanlığı yapan   Uğur İbrahim Altay görebildiğim kadarıyla temizlik konusunda gerektiği şekilde titizlik göstermektedir.

Hatta öyle ki  ilçenin ilk Belediye Başkanı  İsmail Öksüzler zamanında ilçe Türkiye’nin temizlik konusunda en dikkat çekici bir ilçesiydi. Çevreci Belediye Başkanı diye Öksüzler anılırdı.

Tabi ki, ilçelerin, kentlerin temizliğinden belediyeler sorumlu olduğu kadar biz vatandaşlara da büyük görev düşmektedir. Herkes temizliğine dikkat etse sanırım temizlik konusunda problem yaşamayız. Belediyelerimizin çöp kutuları son derece uygun ve belli zamanlarda öncelikli olarak ana arterlerin yanı sıra  köşe başları ve ara sokaklarda temizlenmektedir.

Artık yavaş yavaş sonbahar ve kış aylarına gitmekteyiz. Çevrimizi ve evimizin önünü daha temiz tutmalı, çevre kirliliği, hava kirliliği yaratmamamız lazım.

Birde özellikle yaz aylarında piknik alanlarımız var. İşte buraya gelince durmak gerekir. Öyle ki Konya’mız mesire yerleri ve piknik alanları itibariyle biraz kısıtlıdır. Buraları çok temiz tutmak gerekir.

Şehrin merkezinde ve akciğeri konumundaki Alaeddin Tepesi şehir dışına gidemeyen insanların hem dinlenme, hem piknik yapma alanıdır. Belediyemiz burayı yaptığı bakımlarla adeta gül bahçesine çevirmiştir. Çok güzel bir görüntüsü ve yeşil alan vardır.

Ne yazık ki, özellikle hafta sonlarında ve tatil günlerinde akşam saatlerinde baktığınızda buranın bir mezbelelik, bir çöp alanı gibi olduğunu görmek mümkün. Yeşil çimenler üzerinde oturup dinlenen, piknik yapan, hatta sere selpe uzanıp yatan insanlar buraları berbat etmekte, yedikleri içtikleri şeyleri, pet şişeleri, poşetleri, meşrubat içeceklerini buralara saçıp gitmektedirler. Duyarlı vatandaşlar bu kimseleri uyarması lazım diye düşünüyorum.

Burasının böyle kalması halinde ertesi gün ya kendisi, yada bir başka vatandaş buraya dinlenmeye piknik yapmaya geldiği zaman  o halde görse ne demez ki…

Elbette belediye yetkilileri buraları sabah saatlerinde temizletiyorlar ama,  buranın asıl sahipleri bizleriz. Buraları temiz tutarsak daha uzun yıllar bu ve benzeri yerler bize hizmet vermeye devam edecektir.

Neyse ki; kentte bolca gönüllü çevreci insan var.

Onların kirlettiği yerleri temizliyorlar.

 

 

 

 

Toplananlar arasında ilginç ev eşyaları da var.Sanırım piknikçiler son olarak kullanıp, bir daha ihtiyaçları olmayan küçük eşyalarını da buralarda bırakmaktadırlar.

Herkes piknik yaptığı yeri giderken temizler, atıkları bir poşete koyup yoldaki çöp kutularına atarsa çevre ve Alaeddin Tepesi temiz kalacaktır.

Birde yukarıda da belirttiğim gibi, insanlar sokak ve caddelere tükürmemelidir. Diğer insanlar bundan tiksinmektedirler.  Ayrıca araç sahipleri de sigara küllerini, izmaritlerini durdukları yerlere atmamalılar. Bu yapılanlar insanlığa sığmaz.

Şunu da hatırlatalım.

Biz İslam ülkesiyiz. İslami inanca göre imanın yarısının temizlik olduğunu hatırlamamız gerekir.

Yazımı Hz. Ali’nin bir deyişi ile bitireyim.

Asla sahip olmadığın şeyler için üzülme !

Kısmetinde varsa, onlar seni bulur zamanı gelince…

Her şey gelip geçici ey gönül. Bak az önce alıp verdiğin nefes bile gelip geçti.

Allah’ım, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından hayırlı eyle…

 

 

 

Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.