1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. ŞEKER, FARKI FARKETTİRDİ
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEKER, FARKI FARKETTİRDİ

A+A-

Konya Şeker bu ülkenin yerli ve milli markası olduğu söylemlerini rakamlarla gerçekleştirdi. Tarımın ve çiftçinin dostu diyerek kendisini anlatmaya çalışanların da yüzünü kara çıkarmadı.

Helal olsun size.

Başta Recep Konuk başkan olmak üzere çiftçisine, işçisine helal olsun.

Çok mu ‘sırt sıvazlayarak’ girdik konuya.

Ama yapılanları paylaşalım.

Konya Şeker geçen yıl 50 bine yakın üreticiden 26 kalem tarımsal ürün alımı gerçekleştirdi. Çiftçiye ürün bedeli olarak 2 milyar 262 milyon 867 bin 465 Türk lirası ödedi.

Bu para Konya çiftçisine ödendi.

İçlerinde; Çumra var, Seydişehir var, Beyşehir var, Cihanbeyli var, Altınekin var.

Yani Anadolu var.

İçlerinde; Kışın soğukta ayaz yiyen, yazın da “Hasat az ama buna da şükür” diyen inanmış yürekler var.

Bu başarının içinde, sermayesini yurt dışına kaçırmaya çalışan işbirlikçilerin karşısında “ Hattı müdafa yoktur. Sathı müdafa vardır. Bu satıh bütün vatandır” anlayışına teslim olmuş vatanseverlerin hayalleri var.

Ne diyor başkan Konuk.

“14 yılda pancarın yanına 25 kalem tarımsal ürün ekledik.”

Şeker fabrikaları elden çıkarılsın diyenler bu zahmet bu tarafa baksanız inanın moraliniz düzelir.

Vallahi başarının inanmaktan geldiğini görürsünüz. Başka sihirli değnek aramanıza gerek yok.

Danışman ithal etmenize de ihtiyaç yok.

Hepsi burada.

Vatan için canını verenlerin evlatları bunlar.

Devletimizin bir kuruşu yurt dışına çıkmasın, elin gavuru ülkemizin üzerine plan yapmasın diyen vatan sevdalısı yiğitler bunlar.

1999 yılında sadece pancar alımı yapıp çiftçiye 50.8 milyon ödeme yapılırken, bugün 2.26 milyar ödeme yaptıranlar bunlar.

Ulen bu Konya Şeker ne yapıyor diyenlere de küçücük bir hatırlatma.

 

Şeker pancarı ve patates gibi sözleşmeli ekim yaptırdığı ürünler için ayni ve nakdi avans ödemesi yapan ve ürün bedelinin büyük bir kısmını ürünü teslim almadan ödeyen Konya Şeker, diğer ürünlerde hasat döneminde yaptığı yüksek tonajlı alımlar ile üretici lehine fiyat regülasyonu da sağlıyor. Bölgede yetişen ve ekonomik olarak yetiştirilebilecek ürünleri işleyebilecek üretim tesisleri yatırımlarını peyderpey gerçekleştiren Konya Şeker, yaptığı bu yatırımlar ile bir yandan bitkisel ve hayvansal üretime talep garantisi oluşturdu ve alımını gerçekleştirdiği tüm ürün gruplarında üretim hacminin de artmasını sağladı diğer yandan da yüksek teknoloji ile hijyen şartlarında işleyerek doğal, sağlıklı ürünleri tüketicilerle buluşturuyor.

Bu başarıya başkan Recep Konuk ne diyor bide ona bakalım.

Göreve geldiğimiz 1999 yılından önce üreticiden sadece şeker pancarı alımı gerçekleştirebilen Konya Şeker de şöyle bir anlayış değişikliği yaptık. “Bizim ortaklarımız pancar üreticisidir, ancak onların tek üretim kalemi pancardan ibaret değildir. Bizim üreticilerimiz bu bölgede üretilen veya üretilebilecek her ürünün de üreticisidir. Dolayısıyla üretici ortaklarımızın ürettiği her ürün bizim ilgi alanımızdadır ve üreticimizin daha çok üretmesi ve ürettiğinden daha çok kazanması için biz üreticimizin ürettiği veya ekonomik olarak üretebileceği her ürünü işleyecek sanayi üst yapısını tamamlayana kadar yatırım yapmakla mükellefiz” diyerek, önce rehabilitasyon yatırımlarını gerçekleştirip yeni yatırımlar için kaynak biriktirecek bir program yapmış ve üreticiden para talep etmeden yatırım atağına başlattık.

1954 yılında üretime başlayan ilk fabrikasından 50 yıl sonra 2004 yılında 2. Şeker Fabrikasını üretime başlatarak önce üretici ortaklarının pancar üretimini ikiye katlayan Konya Şeker, hemen ardından üreticisinin diğer ürünlerini de alabileceği yatırımları birer birer yapmaya başladı. Bu çerçevede Konya Şeker, 14 yıl gibi kısa zaman diliminde 12’si doğrudan tarımsal ürünü işleyen tesisler olmak üzere 45 üretim tesisi yatırımını gerçekleştirdi ve üreticiden alımı yapılan tarımsal girdi sayısını da 26’ya çıkardı.

Şekerle ilgili alımı yapılan ürünlerin hepsini yazmak için bana ayrılan köşe yetmez.

Ama, Anadolu çiftçisinin saflığını, temizliğini, emeğini taşıyan 26 farklı ürünü üreticiden alan Konya Şeker, tesislerinde işlediği ürünleri tohumdan yeme, et ve süt ürünlerinden atıştırmalık ve çikolata ürünlerine, içeceklerden bakliyatına kadar sağlıklı, güvenli ve doğal olarak bizden bine yakın farklı ürünü tüketiciye sunduğunu bütün dünya öğrendi

Bu yazı toplam 1761 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar