1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. “Selamünaleyküm” Demenin Bile Yasak Olduğu Diyar
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

“Selamünaleyküm” Demenin Bile Yasak Olduğu Diyar

A+A-
İslam ve Türk Dünyası büyük bir kaosun büyük bir çıkmazın içinde debelenip duruyor. Başta Suriye olmak üzere Irak, Libya, Mısır ve böyle giderse maazallah Suud, İran ve Türkiye aynı hedefte… Sadece Ortadoğu olsa can kurban Uzakdoğu ve Rusya güdümündeki Tük dünyası da perişan halde. Rabbim tüm zenginlikleri, tüm güzel diyarları Müslümanlara verdiği halde buraların ve içinde bulunduğu nimetlerin farkına varamayan ümmet bu gafletinin cezasını mı çekiyor acaba!

DOĞU TÜRKİSTAN HAKKINDA NE BİLİYORUZ
 
6 Ocak 2016 Cumartesi / 06 Rebiülahir 1437 akşamı Meram Belediyesi Konevi Kültür merkezinde gerçekleştirilen İrfander Konya şubesince bir konferansta Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit TÜMTÜRK’ü dinledik.  Lütfen şu bilgilere ve rakamlara dikkat edin: Doğu Türkistan’ın;
“Yüzölçümü: "1.828.418 Km2 (Türkiye’nin 2 katı)
Nüfusu:  35 milyon
12 Kasım 1933’te Kaşkar’da Hoca Niyaz Hacı’nın önderliğinde Çin’e karşı verilen mücadelenin sonunda kurulmuş ve o tarihte Türkiye’den sonra ikinci bağımsız Türk devleti olmuştur. 1949’da Çin tarafından yıkılmıştır…”
            Konuşmacı, “şu anda Türk ve İslam dünyasının ortak umudu Türki’yedir” tespitinde bulunduktan sonra Türkiye kamuoyunun Doğu Türkistan’la fazla ilgilenmediğinden yakındı. Türkiye’nin Suriye’ye Filistin’e ve diğer mazlum diyarlara yaptığı yardımları ve ilgiyi sevinç ve övünçle karşıladığını dile getiren Tümtürk,  kendilerinin yani Doğu Türkistan’ın da hem dindaş hem ırkdaş olarak Türkiye devletinden ve halkından daha fazla yardım ve dua beklediklerini dile getirdi.
 
Çin’in Yaptığı Zulümler
 
Konuşmacı daha sonra Çin devletinin Doğu Türkistan’da yaptığı zulümleri dile getirerek şunları söyledi: “Çin, Doğu Türkistan halkı üzerinde sürekli baskı uygulamaktadır. Doğu Türkistan, Çin tarafından 67 yıldır uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek fiili olarak işgal ediliyor ve halk sistematik bir şekilde asimilasyona maruz bırakılıyor. Doğu Türkistan’da İşgal öncesi yüzde 5 olan Çinli göçmen nüfusu bugün yüzde 50’ye ulaşmıştır. Din ve vicdan hürriyeti engellenmiştir. Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek gibi farz ibadetler yasaklanmıştır. Türkçe eğitim yasaklanmış ve çift dilli eğitim projesi adı altında 500 bin civarında ilköğretim çağındaki çocuk Çin’e götürülmüstür.18-25 yaşlarındaki sayıları yüz binleri bulan genç kızlar Çin’de ağır şartlar altında fabrikada ve bazı gayri ahlâki yerlerde çalıştırılmaktadır.  Henüz 60 yıl önce bir devlete sahip olan Doğu Türkistan halkı, günümüzde Çin’in asimile ve soykırım baskısı ile karşı karşıyadır. İsgalin başladığı andan itibaren Çin, Doğu Türkistan halkının, tarihini, kültürünü ve dilini yok etmeye çalışıyor. Halkın dini inançlarını yerine getirmesini engelliyor. Bugün, takke, tespih, başörtüsü…Hatta ve hatta “SELAMÜN ALEYKÜM” demek bile yasak. Çin, Nüfus planlaması ile bebekleri anne karnında katlediyor. Gençleri, aydınları ve din adamlarını ayrılıkçı ve terörist suçlaması ile hapse atıyor, pek çoğunu da idam ediyor…”
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.