1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

A+A-

Selçuk Üniversitesi’nin kuruluşu bilirim.

1975 yılında Konya yıllardır özlemini çektiği ve eksikliğini duyduğu Selçuk Üniversitesi’ni kurdu. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere sonsuz müteşekkirim.

Konya’nın çocukları üniversite eğitimi görmek için ya İstanbul, ya Ankara ya da İzmir gibi illere giderdi. O yıllarda kentlerde üniversite sayısı oldukça azdı.

Çok şükür şimdilerde Türkiye’de 300 civarında üniversite var. Tabi ki bu üniversitelerinde verimliliği, eğitim kalitesi var. Türkiye’de bu anlamda üniversitelerde belli. Yoksa eskilerde söylendiği gibi ülkemizde diplomalı işsizler ordusu vardı. Son yıllarda ise  maalesef üniversite diplomalı işsizler ordusu oluştu.

Konya Selçuk Üniversitesi  ilk kurulduğu zaman Baraka Üniversite diye de adlandırılıyordu. Birkaç fakülteden oluşan  üniversitenin  ilk kurucusu ise merhum Prof. Dr. Erol Güngör’dü. Merhum Güngör gerçekte bu üniversitenin oluşmasında ve temelinin sağlam atılmasında büyük emeği var.

Daha sonra Prof. Dr. Halil Cin, Prof Dr. Abdurrahman Kutlu, Prof. Dr. Süleyman Okudan  ve halen FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Hakkı Gökbel ve şu anda görevde olan Prof. Dr. Mustafa Şahin bu üniversitenin büyümesi, gelişmesi ve kalite bakımından yükselmesi için ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyorum.

Özellikle  Prof. Cin, Kutlu ve Okudan zamanında üniversite gelişti, büyüdü, kalite ve eğitimi yükseldi. Tabi ki özellikle de Okudan , malum terör örgütü kıskacında büyük sıkıntılar çekti ama, sonunda alnının akıyla  işi sıyırdı.

Selçuk Üniversitesi ana bir üniversite ünvanını da aldı. Bünyesinden yine Konya’nın ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden birisi olan  Necmeddin Erbakan Üniversitesini çıkardı. Bu üniversite de gelişme aşamasında ender Türk üniversiteleri arasında yerini almaktadır.

Selçuk Üniversitesi bildiğim kadarıyla  Türkiye’de özellikle   Kutlu ve Okudan zamanında açılan yüksek okullarla en fazla yüksek okula sahip bir üniversite ünvanını alırken, yine bu üniversitede  zaman zaman alevlense de   eğitim ve öğretimin dışında başka ideolojilere yöneticilerin  duyarlı tutumuyla izin verilmedi.

FETÖ  soruşturması aşamasında ise yaklaşık 200 akademisyen okuldan uzaklaştırıldı ve bunların pek çoğu tutuklandı. Yine öğrendiğime göre 40 kadar dosya da tahkikat yapılıyor.

Eğitim ve öğretim, öğrencilerin konaklama ve yurt sorunları en iyi şekilde  yapıldı. Sanırım Türkiye’de en çok öğrencisi olan ve bu yıl da90 bine yakın öğrenci ile yoluna devam edecek. Türk Üniversiteleri arasında ise özellikle belli fakültelerin başarısıyla ilk 10 üniversite arasında almaktadır.

İletişim ve Tıp Fakültesi bu anlamda önde gelen fakültelerdendir. Tıp Fakültesinde görev yapan  doktorların pek çoğu Türkiye ve hatta Avrupa çapında isim yapmış insanlardır. Temizlik konusunda, hassasiyet ve kat hizmetleri beğeni kazanmaktadır.

Selçuk Üniversitesi buralara kolay gelmemiştir. Hummalı, bilinçli ve  duyarlı bir çalışmanın ürünü olarak görüyorum.

Halen görev başında olan ve işini en iyi şekilde yapmaya, üniversitenin nitelik ve nicelik olarak kalitesini yükseltmeye çalışan, doğru ve yeniliklere açık olan ve nerede ise üniversite ile yatıp, üniversite ile kalkan bir rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve ekibi var. Selçuk Üniversitesi  istisnaları bir kenara bırakırsak her zaman bu noktada  işini seven, işini iyi yapmak isteyen yöneticilerle yoluna devem etmiştir.

Aldığım  ve beni sevindiren bir başka konuda bu yıl açılan ve eğitim ve öğretime  girecek olan  İslami Bilimler,Eczacılık, Sivil Havacılık fakültelerine büyük teveccüh var. Tercihlerde ilk on  sırasında yer alıyor. Rektör Şahin’de bu ilgiden dolayı memnun. Ayrıca  daha kaliteli eczacılık yapılması için salt bir çalışma yapacaklarını belirtmektedir.

Sevindiren bir başka konu ise gazetemizin haberlerinde de okunduğunu sanıyorum.  Konya’ya teknik üniversite kurulması artık an meselesi.  AK Parti Konya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcı Ahmet Sorgun bu konuda yoğun bir çalışma içinde ve konuya Başbakan Binali Yıldırım’ın da sıcak baktığını biliyorum. Bu üniversitenin kurulmasıyla Konya’da iyi durumda olan sanayinin de gelişeceği muhakkak. Bu üniversitenin temelini ise  Selçuk Üniversitesi İnşaat, Mimarlık, Makine Fakültelerinin oluşturacağı sanılıyor.

Kısacası Selçuk Üniversitesinde iyi şeyler yapılıyor ve Türk Üniversiteleri arasında Selçuk üniversitesi haklı  ve gurur verici bir noktaya geliyor.

 

Bu yazı toplam 638 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.