1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Selçuk Üniversitesi ve Mustafa Şahin
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuk Üniversitesi ve Mustafa Şahin

A+A-
Selçuk Üniversitesi’nin kuruluş yıllarını hatırlarım. Bir avuç vatan ve Konya sevdalısı insanın birlikte hareket edip, bundan yaklaşık 40 yıl önce bu üniversitenin temellerini attılar. O zamanlar dağınık yerlerdeki fakülteler ve baraka üniversite diye anılan Selçuk Üniversitesi başta rektörleri ve çalışanları ile, daha sonra Konyalının desteği, hükümetin ve ilgili kurumların katkıları ile bugün Türkiye’nin, hatta Avrupa’nın sayılı üniversiteleri arasında yer alırken, bünyesinden çıkan bir üniversite ile de hem üretken, hem çoğalan ve kalitesiyle, bilgisiyle büyüyen bir üniversite olmanın gururunu yaşamaktadır.
Selçuk Üniversitesi 40 yılı aşkın süreçte bazı aksaklıklara ve sekteye uğrayan hizmetleri eksiklerine rağmen gerek yapılaşması, gerekse eğitim ve öğretim kalitesi ve kadrosu ile Dünya’da 900. sırada yer almaktadır.
İnsanoğlu için en önemli şey sağlıktır. Selçuk Üniversitesi sağlık alanında da ülkemiz devlet kurumları ve üniversiteleri arasında ikinciliği taşımaktadır.
Hacettepe Üniversitesi’nden sonra ikinci sırada yer alması küçümsenemeyecek bir başarıdır. Yine Tıp Fakültesi’nde temizlik, hijyen ve insana hizmet ve rehberlik hizmetleri ile insanların gönlünde haklı bir sevgi ve gurur yaşamaktadır.
Dün Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. benim de üniversiteden hocam olan Prof. Dr. Osman Okka’nın oğlu, Prof. Dr. Mehmet Okka ve göreve yeni gelen Yrd. Doç. Ahmet Şimşek ile birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi sundular.
Nezaket ziyaretinde gazetemiz imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ve bendeniz Selçuk Üniversitesi heyeti ile birlikte sohbet ettik. Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin göreve geleli yaklaşık bir yıl oldu. Yaptığı çalışmaları anlattı.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin yaptığı konuşmada bizim için öncelikli olarak üniversitemizi, tanıtmak, kimliğimizi ön plana çıkartmak ve Selçuk Üniversitesi’ni daha ileri düzeye hem nitelik hem de nicelik olarak çıkartmak dedi.
Rektör Şahin için bu hedef önemli bir hedef olmakla birlikte çok zor şartlarda göreve başlaması da önemli bir konudur.
Ekibi ile hızlı ve doğru bir çalışma yöntemi içinde olduklarına işaret eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin “FETÖ soruşturmasında verdiğimiz kararlarda nerede ise yüzde 99 isabetli karar verdiğimizi görmekteyiz. Bu bizim için önemlidir.” demektedir.
Yaklaşık 40 yıl öncesi kurulan Selçuk Üniversitesi’nde birçoğu rahmete uluşan Prof. Dr. Erol Güngör’den itibaren hepsini tanıdım ve yakın dostluklarımız oldu. Hemen hepsinin bu üniversiteye katkısı olduğunu ve üniversitenin büyümesine omuz verdiklerini biliyorum. Prof. Dr. Süleyman Özkayafcılar, Prof. Dr. Halil Cin, Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, Prof. Dr. Süleyman Okudan, Prof. Dr. Hakkı Gökbel bu üniversitede görev yaptılar. Hataları oldu, iyi işler yaptılar. Üniversiteyi özellikle Abdurrahman Kutlu ve Süleyman Okudan döneminde mekan olarak büyüterek koskoca bir kampus oluşturuldu. Fiziki anlamda büyüyen üniversite bugün bilim alanında da Türkiye’de öndedir.Yukarıda da belirttiğim gibi bugün öğrenci sayısıyla Türkiye’de en önde üniversiteler arasında yer alırken, yine bilimsel anlamda devlet üniversiteleri arasında 6. sırada yer alıyor. İşletme ve İktisat Fakülteleri arasında ise ilk sırada yer alması bir iktisat fakültesi mezunu olarak beni oldukça gururlandırmıştır.
Yine Sosyal Bilimler ve Edebiyat Fakülteleri arasında da Türkiye’de 2. sırada bulunmaktadır. Böylesi bir üniversitenin Konya’da bulunması, üniversiteyi buralara taşımakta katkı sağlayanlara bir Konyalı olarak teşekkür ediyorum. Ekibe kolaylıklar diliyorum.
Prof. Dr. Mustafa Şahin daha önce dillendirilen bir konuyu bir kez daha dile getirdi. Teknik üniversitenin kuruluş aşamalarının devam ettiğini, bu konuda Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan “evet” dediği, YÖK’ün çalışmalarını hızlandırdığını ve AK Parti Konya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun başta olmak üzere hepsinin destek verdiklerini de belirtti.
Bu bilgiler ışığında bende sizlerle bunlar paylaşırken, bir Konya sevdalısı, fanatiği olarak sevinç ve mutluluk duyduğumu belirterek yazımı noktalıyorum.
 
Bu yazı toplam 2190 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.