1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Selçuk Üniversitesi’nde Konferansı Yapıldı
Selçuk Üniversitesi’nde Konferansı Yapıldı

Selçuk Üniversitesi’nde Konferansı Yapıldı

Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu’nda “Türk Dış Politikasında Yumuşak Güç Unsurları” konferansı gerçekleştirildi.

A+A-

Necati Özkan Konferans Salonu’nda yapılan konferansda Dünya’da bir nüfuz mücadelesi olduğunu belirten eski Büyükelçi İİT SESRIC Genel Müdürü Musa Kulaklıkaya, “Tıpkı insanlar gibi devletler arasında da rekabet vardır. İnsanlar, bu rekabeti başarıyla sonuçlandırmak için birçok araç kullanırlar. Devletlerin de başka milletlere ve devletlere kendini kabul ettirmek için kullandığı enstrümanlara baktığımızda bir defa silahlı güç ve ordunun başta gelen bu güç unsurlarından biri olduğunu görüyoruz. size korkutmadan milletleri yanına çekmenin bir başka unsurundan bahsedeceğim buna ‘yumuşak güç’ diyoruz. Yumuşak güç; insanların kalbini kazanmak, başkalarını kendisine hayran bırakmak için kullanılan güç unsurlarıdır. Diğer güç unsurlarına değinecek olursak bunlar; yumuşak güç, sert güç son zamanlarda ortaya çıkan akıllı güçtür. Yumuşak güç ile sert güç arasındaki en önemli fark; sert gücün bir maliyet gerektirmesidir. Yani askeri gücünüzle bir başkasına gözdağı vermek istediğinizde ya çok sayıda asker barındırmanız gerekir ya da var olan askerlerin mühimmatlarını günün modern standartlarında tutmanız gerekir. Ekonomik güçle ülkelere hitap etmenin de bir maliyeti vardır. Ayrıca Ülkelerin sahip olduğu kültürel değerler, örf, gelenek, edebiyat, sanat, spor, sinema, medeniyet anlayışı gibi kavramlar yumuşak güç unsurlarıdır. Bu değerler, ülkelerin kendilerini takdim edebildikleri alanlardır” diye konuştu.
“TÜRKİYE YÜKSELEN BİR DEĞERDİR”
Dünya düzenini kurgulayan, sorunlar çıktığında çözümler bulmaya çalışan ve dünya haritasını yeniden şekillendiren aktörlerin olduğunu söyleyen Büyükelçi Kulaklıkaya; “Süper güçler, Birleşmiş Milletler (BM) NATO,  Avrupa Birliği (AB) gibi... Ülkelerin yumuşak güç unsurlarını kullanmalarının nedeni; kamu diplomasisi, ülkelerin karşılıklı bağımlılığı, dünya arenasında meşruiyet kazanmak, düzen kurucu rol, özellikle de Türkiye’de coğrafi konum ve tarihi sorumluluklardır. Türkiye’de hem kendi coğrafyasında hem de dünyada dikkate alınan, yok sayılmayan yükselen değerlerlerden biridir. Güç unsurları kullanırken en akıllıca olan az maliyetli ve hakikaten gönüllere taht kuran araçları kullanmaktır” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.